Příznaky přicházející rýmy jsou většinou stejné – začnou bolestí hlavy, únavou, máme nepříjemně v ústech, někdy i trochu škrábe v krku a občas nekontrolovatelně kape z nosu, můžeme mít i zvýšenou teplotu. Zakrátko se nám pak ucpe nos, a to buď jedna z dírek, nebo hůře obě, z vlastní hlavy máme pocit, že v ní máme ještě jednu o číslo větší, slzíme, kýcháme, dýcháme pusou, huhňáme a jsme protivní. Neléčená rýma týden, léčená sedm dní, se říká, ale možná by to šlo vyléčit rýmu urychleně domácími prostředky.
Ještě než rýma naplno propukne, můžeme ji zkusit zahnat jedním z preventivních receptů nebo všemi dohromady:
- a/ Citron: Máme vyzkoušené a opravdu to funguje, že se od nás drží nachlazení dál nebo, když už něco chytneme, je průběh velmi mírný, když pravidelně každé ráno nalačno vypijeme sklenici vody s vymačkaným citronem.
- b/ Česnek: Kdo to dokáže, rozkouše a spolkne třikrát denně stroužek česneku (po probuzení, po obědě i večer). Kdo ne, přidá česnek do každého jídla – ráno třeba v podobě česnekové pomazánky na chlebu či pečivu, v poledne lze přidat téměř do každého jídla a večer také, Skvělá je česneková majonéza. V tomto období nebudeme právě ozdobou společnosti, ale to s nudlí u nosu také ne. Česnek by měl rýmu zlikvidovat do dvou dnů.
- c/ Zázvorová koupel: Zázvor nahrubo nastrouháme a zavážeme do malého plátěného pytláku, který vložíme do vany s napuštěnou horkou vodou. ponoříme se do tak horké vody, jak sneseme, poležíme 15-20 minut a pak se bleskurychle osušíme, ihned zalezeme do postele a snažíme se pořádně vypotit. Také je přínosné zázvor pít.
Když už rýmu máme
Důležité je, když už rýmu máme, zůstat v teple, v klidu a hodně pít. Chceme-li se rýmy rychle a bez následků zbavit, budeme opravdu muset přerušit práci (ideální je vyléčit rýmu o víkendu), v nejhorším si vezmeme dovolenou nebo neschopenku. Pokud to z pracovních důvodů není možné, alespoň se maximálně se nabalíme a vyhneme se těžké fyzické práci a po ruce stále máme horký nápoj.
Jídelníček během rýmy
Poněkud pozměníme stravovací návyky. Vzhledem k tomu, že máme zvýšenou tvorbu hlenu, vynecháme mléko a mléčné nápoje i jídla, neboť tvorbu hlenu ještě zvyšují. Naopak zařadíme polévky – zejména vývary se zeleninou (slepičí polévka je sama o sobě téměř lék), dále jídla s česnekem, zvýčíme dávky citrusů, zejména grepů a citronů, ovoce a zeleninu hlavně pro C a velké množství medu. Takto složeným jídelníčkem již proti rýmě účinně bojujeme. Přesto ještě přidáme další zbraně:
Uvolnění ucpaného nosu
Chceme-li vyléčit rýmu, měli bychom doma mít nosní sprej nebo alespoň kapátko. Pokud ne, koupíme je v lékárně. Sprej nebo lahvičku naplníme obyčejnou Vincentkou (také lze tento sprej, kde je koncentrovanější koupit v lékárně), anebo vychladlým silným černým čajem a nos podle potřeby vystříkáváme nebo vykapáváme. Funguje to podobně jako kapky do nosu z lékárny a na rozdíl od nich neničí sliznici. Nos lze účinně vykapávat i šťávu cibule, což sice štípe, ale rychle uvolňuje dýchání. Vyhráno má ten, kdo ovládá jogínský trik vtahování slané vody nosem. Po chvilce působení se pořádně vysmrkáme. Účinné je také vdechování pomačkaného listu rostliny Rýmovník (Molice)
Napařování nohou a předloktí
Starým dobrým receptem našich babiček je napařování. Slouží k uvolnění nosu a spuštění zatuhlé rýmy. Přes den si nalijeme do umyvadla horkou vodu jak nejvíc sneseme, přidáme hrst kuchyňské (mořské) soli a ponoříme předloktí. Vydržíme alespoň pět minut, pak ruce osušíme a teple se oblečeme. Večer před spaním si k posteli postavíme kbelík nebo umyvadlo, nalijeme do něj horkou vodu a ponoříme nohy. Vydržíme co nejdéle, horkou vodu si můžeme i přilévat. (Do vody lze opět vložit v plátěném pytlíku strouhaný zázvor nebo sůl, nebo nějaké bylinky). Po napaření osušíme a hned pod deku. Dobře lze takhle léčit děti, když jim u toho čteme.
Vypocení
Klasické vypocení v posteli po napaření podpoříme horkými bylinnými čaji s citronem a medem. Léčivý je čaj lipový (vyvolává pocení a rozpouští hleny), bezinkový (květ), šípkový (má hodně C vitaminu), anebo směsi z mateřídoušky, máty, šalvěje aj. Vynikající léčivé schopnosti má také zázvor. Během pocení, pokud propotíme postel, se můžeme rychle osprchovat a převléknout se do suchého. Většinou po intenzivním pocení jsme další den slabí a unavení, tak odpočíváme a další den bychom měli být z nejhoršího venku.