Zánět průdušek, tedy nachlazení, rýma, kašel, bolest v krku, horečka, jsou většinou průvodními znaky respiračního onemocnění, tedy zánětu dolních cest dýchacích. Tato infekce patří mezi běžnému onemocnění, kterým nejčastěji trpí děti, ale často postihuje i dospělé. Nákaza se šíří poměrně rychle zejména tam, kde jsou lidé pohromadě (tedy ve škole, v dopravních prostředcích, v kině…). Přírodní léky na průdušky, zejména léčivé byliny, vyléčí lehčí formy těchto onemocnění .
Souhrnný název – dolní cesty dýchací – zahrnuje hrtan včetně hlasivek, které také infekce postihuje, a na nějakou dobu nás dokáže zbavit daru řeči. Dále průdušnice, průdušky a plíce. Průdušky vystupují do plic a jsou vystlány řasinkovým epitelem, jehož funkcí je odstranění nečistot. Nejčastějšími původci infekcí dýchacích cest jsou viry, ale některé jsou vyvolány i bakteriemi. Jestliže infekce zachvátí plíce, je nutné navštívit lékaře, který s největší pravděpodobností nasadí antibiotika.
Průběh nemoci
Zánět dolních cest dýchacích většinou začíná docela nevinnou rýmou. Postupně se přidá škrábání v krku a suchý kašel, při kterém pociťujeme bolesti na průduškách. Objevuje se zvýšená teplota, u dětí i vyšší. Za pár dní se suchý kašel změní ve vlhký, spojený s hojným vykašláváním. Teplota stoupá, máme problémy s dýcháním. Toto stádium nemoci je již nebezpečné, protože kašel a nadměrná produkce sekretu, který vykašláváme, může vést k chronickému zánětu průdušek, anebo infekce pokračuje a mění se v zápal plic. Z nedostatečně okysličené krve se začneme dusit, srdce je enormně zatížené…. To už přírodní léky nezvládnou a je nutná návštěva lékaře. Aby choroba natolik nepostoupila, začneme včas s léčbou domácími prostředky a léčivými bylinkami, které jsme si nasbírali a nasušili během sezóny, anebo si je prostě koupíme v lékárně.
Domácí léčba a přírodní léky
V počáteční fázi zánětu průdušek bývá léčba přírodními léky úspěšná. Nejlépe uděláme, když jich několik zkombinujeme. Vhodná je i úprava stravy po čas nemoci. Jsou potraviny, které našemu organismu v boji s nachlazením velmi pomohou. Patří sem pohanka nebo jáhly (nejlépe kaše oslazená medem a ochucená skořicí), česnečka, slepičí polévka, citrusy, strouhaná mrkev s jablkem, medem a citronovou šťávou apod. Do domácí léčby respiračních onemocnění patří prostředky s dezinfekčním a ztišujícím účinkem, bylinné čaje, a to buď jednodruhové nebo vhodně namíchané směsi, léčivé sirupy, obklady hrudníku, inhalace, Priessnitzův obklad krku, kloktání.
Inhalace a obklady
Do vroucí vody, kterou inhalujeme, můžeme nakapat Tee-tree olejíček, nebo různé silice či odvary z bylin. Vhodné jsou: máta, eukalypt, borovice, šalvěj, levandule aj. Inhalujeme s hlavou zakrytou ručníkem nebo prostěradlem 10-15 minut třikrát denně. K uvolnění rýmy je také vhodné ponořit obě předloktí do horké vody, do níž můžeme přidat mořskou sůl. Obklad na hrudník usnadňuje při zánětu průdušek odkašlávání. Děláme zejména dětem: Na pláténko nakapeme olivový olej nebo sádlo, nahřejeme ho (lze i v mikrovlnce), přiložíme na hrudník (pozor, abychom dítě nepopálili!). Přes to položíme kousek mikrotenové fólie a celé to převážeme velkým šátkem „na babku“, ale tak, aby uzel dítě netlačil do zad. Priessnitzův obklad pomáhá proti bolesti v krku: Do vlažné vody namočíme plátýnko nebo velký kapesník. Vyždímáme, přiložíme zepředu kolem krku, omotáme mikrotenem nebo potravinářskou fólií a přes ni šátkem nebo šálu.
Domácí prostředky s dezinfekčním účinkem
K těmto prostředkům patří především česnek, cibule, křen, med, skořice, citron, zázvor. Na kašel pomáhá, když teplé mléko smícháme s vincentkou a s medem. Obranyschopnost organismu podpoří mrkvová šťáva s medem, citronem a skořicí. Cibulový sirup – nakrájíme cibuli a smícháme ji s cukrem nebo s medem a počkáme, až pustí šťávu. Tu scezenou podáváme po lžičkách. Česnek si přidáme po polévky. Zázvor a citron do čaje. Med a skořici na kaši nebo kamkoli se hodí. Vhodná je také červená řepa a ananas.
Léčivé byliny usnadňující odkašlávání
Mezi základní pravidla správné léčby průdušek patří klid v teple na lůžku, lehká strava a zvýšený příjem vhodných tekutin. Bylinkové čaje jsou k zvýšenému pitnému režim nanejvýš vhodné a navíc mají tyto přírodní léky léčivé účinky. Léčivý čaj připravujeme zpravidla tak, že polévkovou lžíci sušených bylin (nebo směsi) přelijeme velkým šálkem vroucí vody a necháme 10-15 minut vylouhovat. Pijeme šálek třikrát denně, byliny můžeme střídat. Z vhodných bylin je to: mateřídouška, dobromysl, tymián, jitrocel, květ černého bezu, lipový květ, podběl, zázvor, kurkuma, divizna, šalvěj , mydlice, proskurník, květ slézu lesního. Tyto čaje mají jak dezinfekční, tak sekret uvolňovací účinky.