Okrasná tráva Ozdobnice čínská

ozdobnice, Miscanthus , trs okrasné trávy
Ozdobnice čínská, foto med

Vysoká stébla okrasných travin Ozdobnice s obloukovitě prohnutými listy se výborně hodí pro solitérní výsadbu. Skvěle vypadají v trávníku kombinované s přírodními kameny. Ozdobnice čínská je vyšlechtěna do mnoha odrůd a kultivarů s latami v barvě stříbřitě lesklé, krémově bílé, světle hnědé až červené, které zůstávají po celou zimu. Skvostem jinak již holé zahrady se právě v zimních měsících stane ojíněná ozdobnice.

Ozdobnice čínská, detail, foto med

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) tvoří husté trsy, které jsou podle kultivaru vysoké 50 až 300 centimetrů. Úzké listy jsou mnohdy velmi dekorativní, zvláště u barevnolistých kultivarů a ještě hezčí jsou péřovité laty. Rané odrůdy kvetou v srpnu a září velkými stříbřitými až hnědočervenými květenstvími, pozdní kultivary kvetou jen výjimečně. Okrasné trávy se během roku mění – na jaře jsou svěže zelené, postupně během roku tmavnou, až se na podzim zbarví do různých odstínů.

Odrůdy a kultivary

Ozdobnice, Gracilimus. foto med

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) pochází z Číny, Koreji a Japonska. Vyskytuje se v mnoha kultivarech:  Strictus má listy žlutě pruhované, 170 cm. Zebrinus má obloukovitě převisá, má příčně pruhované listy, 200 cm. Kultivar Hinjo má vzhůru trčící listy. Silbertum má světlý pruh – načervenalé, později stříbrné laty dorůstají 300 cm. Goldfelder má listy pruhované podélně zlatožlutě a obloukovitě převisá. Pruhovaný Variegatus dorůstá 170 cm. Úzkolistý Gracilimus má 160 cm. Kultivar Kleine Silberspinne má úzké listy s bílou žilkou, 60 cm,červenohnědé laty. Rotsilber je vysoký a150 cm, listy mají uprostřed stříbrný pruh a konečky červené. Kultivar Flamingo dosahuje sotva 90 cm, laty v průběhu kvetení mění z růžové na vínovou a nakonec stříbřitou barvu. Ozdobnice velká (Miscanthus floridulus giganteus) má až 300 cm, tvoří husté trsy olistěných a dřevnatějících stébel. Sytě zelené listy s ostrými okraji mají uprostřed bílou žilkou a na podzim se zbarvují dožluta až purpurova. U nás téměř nekvete.

Stanoviště

Některé ozdobnice mají raději slunné stanoviště, jiné polostín. Vyžadují kvalitní úrodnou půdu, ale spokojí se i s běžnou zahradní zeminou, která bude dostatečně propustná a mírně vlhká.

Pěstování

Kvetoucí ozdobnice, foto med

Na jaře, nežli začne rašit, ostříháme ozdobnici téměř u země. V tuto dobu také vysazujeme nové trávy, neboť na podzim by si nestačily vytvořit potřebné množství kořenů k přezimování. Sázíme je mělce a nepříliš hustě, aby je neohrozila hniloba. V sezoně trávy zalijeme spíše na začátku vegetace, později to ponecháme na přírodě a zaléváme jen v případě velkého sucha. Téměř všechny ozdobnice jsou mrazuvzdorné. Suchá stébla před příchodem zimy neseřezáváme, bychom se nepřipravili o zimní dekoraci zahrady a také aby ostříhaným trsem nepronikala vlhkost a rostliny nehnily. Trsy okrasných travin svážeme do snopu, choulostivější odrůdy zasypeme ve spodní části spadaným listím nebo chvojím. Stříháme až na jaře.

Množení

Ozdobnice snadno množíme dělením trsů na jaře po ostříhání. Oddělek necháme zakořenit nejlépe ve skleníku v humózní zemině a po zakořenění ho přesadíme na určené místo v zahradě. Druhy mající invazivní růst, o který nestojíme, vysazujeme ve velkých nádobách, které zapustíme do záhonu nebo do trávníku.

Použití a přínos

Miscanthus, foto med

Nápadné a vysoké ozdobnice jsou typickými solitérními travinami. Jednotlivé trsy vynikají na pěstovaném trávníku, spolehlivě na zahradě zakryjí místa, která nechceme mít příliš na očích nebo nám poskytnou větší soukromí tam, kde se opalujeme. Ozdobnici velkou můžeme vysadit u pergoly i v blízkosti zahradního jezírka. Menší odrůdy ozdobnice jsou vhodné ve skupinách do trvalkových záhonů, některé druhy můžeme využít i k celkovému pokrytí půdy. Suchá stébla zakončená rozevlátými latami využijeme do suchých květinových aranžmá. Miscanthus sacchariflorus má invazivní růst a hodí se do větších zahrad.