Okrasné trávy se v našich zahradách objevují od 2. poloviny 20. a do vnášejí do nich strukturu, výšku, podzimní barvy, zimní siluetu, vlnění a příjemný šelest v mírném větru. Část okrasných trav vypadá dobře po celý rok, například ozdobnice a třtina zůstávají atraktivní až do jara. Činí tak zahradu v zimním období mnohem krásnější. Trsy trav jsou v tomto období ohrožené ne mrazem, ten jim nevadí, ale vlhkostí, která působí hnití kořenů. Zazimování okrasných trav je proto důležité.
Trávy většinou patří do jedné, nebo druhé skupiny: trsnaté, nebo výběžkaté. A právě pěkně upravené trsy jsou v zimě ohrožené. Většinou je pěstujeme jako solitérní rostliny, které přitahují pozornost, anebo roztroušeně mezi jinými rostlinami, či ve větších shlucích či pruzích. Trávy můžeme použít k vytvoření stěny podobné živému plotu nebo dodat hloubku květinového záhonu tím, že ji rozptýlíme do výsadby menších kvetoucích trvalek.
Péče o vysoké trávy
Většina okrasných trav roste přirozeně v chudé půdě a daří se i na půdách poněkud zanedbaných. Přílišná péče nebo bohatá zálivka by je totiž zahubila. Jsou ale výjimky, kterými jsou vysoké trávy jako například Pampová tráva (Cortaderia), které potřebují občas přihnojit, aby si zachovaly bujný vzrůst, a to nejlépe univerzálním hnojivem. Zazimování okrasných trav – kolem trsů vysokých trav můžeme také navršit mulč z drcené kůry, anebo ze štěrku a atraktivních oblázků. Mulč potlačuje růst nežádoucích plevelů a částečně chrání rostliny před mrazem.
Před příchodem zimy
Velkou chybou by bylo vysoké trávy před zimou ostříhat těsně nad zemí – strništěm by pronikala vlhkost rovnou ke kořenům. Ale nechat ty mohutné trsy bez ochrany by mohlo dopadnout stejně špatně. Sníh by je rozlomil a vlhkost by dokonala zkázu hnití nebo vzniklý led by roztrhl kořeny. Proto trávy svazujeme do snopů nebo do panáků jako obilí. V podstatě na stéblech již pěstitelsky nezáleží – na jaře vyrostou nové, jde o dekoraci a ochranu rostliny.
Postup svazování
- Nejprve ostříháme laty těsně nad trsem, nad který vyčnívají. Jsou tvrdé a špatně bychom s nimi manipulovali. Tyto květy využijeme pro zimní suché dekorace, neboť jsou velmi atraktivní.
- Obejmeme ostříhaný trs – v případě, že je příliš mohutný, pracujeme ve dvojici – trochu ho zkroutíme a svážeme provázkem. Nijak suchá stébla nešetříme a svážeme je opravdu pevně, abychom měli jistotu, že ochrana vydrží až do jara.
- Ty choulostivé, například pampovou trávu, svážeme do panáka a ještě je zakryjeme půlmetrovou vrstvou spadaného listí a přes ně položíme chvojí.
Jarní střih a očista
Na konci zimy nebo začátku jara, ještě před rašením, zimní ochranu travin odstraníme, a to následujícím způsobem:
- Zahradnickými nůžkami seřízneme nízko u země stará stébla okrasné trávy. Pracovní rukavice nás ochrání před ostrými okraji některých druhů. Na silná stébla rákosových trav nebo ozdobnic možná použijeme i pilku.
- Stará stébla, spadané listí a další nečistoty vyčistíme hrabičkami na trávu s jemnými kolíčky. Postupujeme od středu trsu k okrajům.
- Nízké okrasné trávy jakými jsou například kostřavy, ostřice, pěchavy a další nestříháme. Jen je na jaře pečlivě vyčešeme hrabičkami a odstraníme stará nebo poškozená stébla.
Dobry den. Chcem sa spytat, staci kostrave na zimu prikrytie cecinou, alebo ju tiez radsej zviazat ako vyssie druhy trav?
Dobrý den, kostřavy vesměs zima nepoškodí. V případě velkým mrazů stačí zakrýt chvojím.
Zdravim. Chcem sa spytat, kdy je najlepsie zrezavat okrasne travy Miscantus a Penisetum? Mozem uz aj v tomto obdobi, alebo este pockat? Na aku vysku sa zrezava? Za odpoved vopred dakujem.
Dobrý den, vysoké okrasné trávy, na které se ptáte, nikdy neseřezáváme na podzim ani v zimě. To proto, ýe hrozí hniloba kořenů. Před zimou je svážeme, jako na fotkách a sestříháme až v předjaří, kdy nehrozí přílišné mrazy, kdy by se vlhkost kolem kořenů mohla proměnit v led a potrhat je. Trávy seřízneme v druhé polovině března na výšku asi 10 cm.
Ja uz som tie travy zrezala. Snad budu ok, tu je celkom teplo a slnecno.