Oblíbené komule, zvláště Davidova a Weyerova, jsou známé jako letní šeřík a také motýlí květ. Květou v létě, když je již většina keřů odkvetlá, a nádherně voní. Aby komule pravidelně kvetly, potřebují správně řezat. Řez Komule Davidovy a komule Weyerovy závisí na tom, zda keře kvetou na letošních nebo loňských letorostech.
Komule (Buddleia) existuje v asi sto druzích, které rostou ponejvíce jako keře, ale také jako stromy nebo i vytrvalé květiny. Většina druhů, například K. Davidova (B. Davidii) nebo Kom. Weyerova (B. x weyeriana), kvete na nových letorostech – tedy letošních výhonech. Je i několik druhů, například K. střídavolistá (B. alternifolia), které kvetou na dřevě dvouletém – tedy loňských výhonech. To musíme rozlišovat, protože podle toho se tyto keře také řežou. Přičemž jsou i druhy, které pravidelný řez nepotřebují, například Komule kulovitá (B. globosa) a oranžovým kulovitě uspořádaným květenstvím.
Komule Weyerova
Křížením Komule kulovité a K. Davidovy vznikla Komule Weyerova (Buddleja x weyeriana) . Je to opadavý, bujně rostoucí, široce rozložitý značně zahuštěný keř, který dorůstá výšky až tří metrů a šířky asi dvou metrů. Kvete od července do konce až září žlutými květenstvími v odstínech od zlatavých po broskvové a středy kvítků mohou být i oranžové. Kulovité, nebo palicovité laty měří asi 12 cm. Nejsou odolné vůči mrazům, musíme je chránit. Potřebují i teplé slunné stanoviště s dostatkem vláhy, avšak půda může být i chudší.
Komule Davidova
K nejčastěji pěstovaným druhům patří Komule Davidova (Buddleia Davidii) . Keř má štíhlejší tvar se vzpřímenými větvemi. Krátce trubkovité květy jsou uspořádané v hustých, štíhlých, vzpřímených nebo lehce převislých, asi čtvrt metru dlouhých latách na konci letorostů. Drobné květy v květenství mohou být od bílé přes růžovou, modrou, purpurově červenou až po tmavě fialovou, příjemně voní a obsahují velké množství nektaru. Komule Davidova v tuhých zimách snadno namrzá, někdy až k zemi, ale snadno obráží a bohatě kvete, jestliže ji správně seřízneme. Více o komuli Davidově ZDE.
Jarní řez komule Davidovy a komule Weyerovy
Zpravidla v březnu nastává vhodná doba pro jarní řez pro komuli Davidovu a Weyerovu. Pochopitelně tuto práci přizpůsobíme aktuálnímu počasí, někde je můžeme řezat již koncem února, někde až v půlce dubna. Pro řez volíme teplejší jarní počasí, neboť rostlina snadno namrzá. Nejvhodnější čas poznáme podle nalévajících pupenů. Pokud větvě přes zimu namrzly, odstraníme celé poškozené větve, brzy znovu obrazí. Větve, které loni kvetly, odřízneme až na čípek – z něj vyraší nové větve. Zkrátíme je kousek nad očkem, abychom ho nepoškodili. V případě radikálního řezu seřízneme všechny silné větve až na půl metru nad zemí. Také odstraníme tenké, často uschlé větévky. Ponecháme pouze nízký kmínek s několika čípky. V následujících měsících vyrostou nové větve. Každoroční radikální způsob řezu přináší nejlepší kvetení.
Letní průřez komule
V době kvetení u Komule Davidovy pouze průběžně odstraňujeme odkvetlá květenství. To proto, abychom zabránili tvorbě semen, které by rostlinu zbytečně vyčerpávaly. Letní šeřík díky tomu pak pokvete na bočních výhonech a prodlouží se tak doba, kdy ho můžeme na zahradě obdivovat. Také motýli, kteří tento motýlí keř milují, nám budou vděční.