Jarní střih levandule

Obražení levandule po jarním stihu
Jarní střih levandule, foto med

Pěstujeme-li levandule, měli bychom je pravidelně zastřihávat. První jarní střih levandule by měl být v březnu, druhý pak po odkvětu v srpnu. Střihem vylepšíme tvar i růst rostliny a hlavně dosáhneme, že daleko více pokvete. Střih není obtížný, ale musí se udělat správně – nesmíme zasáhnout zdřevěnělé části rostliny. Jednou za tři až čtyři roky provedeme na jaře při začátku vegetace hlubší seříznutí. Takto ošetříme ale jen část rostlin, protože řez má vliv na ranost nakvétání.

Levandule lékařská, foto med

O pěstování levandule píšeme ZDE. Na jaře a v pozdním létě sestřihneme levanduli výhony s květy, a to asi o jednu třetinu. Na zastřižených výhonech by měly zůstat lístky. Během kvetení jistě pravidelně sklízíme buď stonky s květy, nebo květy jen drhneme. Po sklizni bychom měli odstřihnout i všechny zbývající stonky.

Jak vypadá nestříhaná levandule

Pokud nebudeme levanduli pravidelně seřezávat, dojde k tomu, že bude v dolních partiích vyholená, poroste metlovitě a bude rychleji dřevnatět. Květy budou méně bohaté. Rostlina prostě bude vypadat zanedbaně a budeme z ní mít méně radosti a užitku.

Řez levandule

Střih levandule, foto archiv

Po odstřižení stonků, které provádíme dvakrát do roka, podle potřeby ořežeme celou levandule. Včasným zastřihnutím totiž předejdeme zdřevnatění rostliny. Celou rostlinu seřízneme asi o jednu třetinu, ale ne do starého dřeva. Odřežeme také všechny části, které namrzly, které jsou uschlé nebo poškozené. Tento řez děláme zásadně na jaře, v létě odstříháme pouze uschlé květní stonky a vršek rostliny. Rostlina ještě před zimou lehce povyroste a získá kompaktní tvar. Jako nářadí nám zcela postačí zahradní nůžky.

Druhy levandule

Levandule modrofialová a bílá, foto med
  • Kromě Levandule lékařské se pěstuje i mnoho dalších druhů a kultivarů. K těm, které jsou vhodné do nádob na balkony a terasy patří například Levandule zpeřená (L. pinnata), Levandule rozeklaná (L. multifida), Levandule zubatá (L. dentata), Levandule korunkatá, tzv. francouzská levandule (L. stoechas) má velká kompaktní květenství. Na zimu je musíme umístit do bezmrazé místnosti. Otužilejší je L. lanata, jen nesnáší přemokření.
  • K levandulím pěstovaným na okrasných záhonech, lemech nebo ve skalkách patří především Levandule lékařská (L. angustifolia) a všechny její kultivary, kterých je poměrně mnoho, pak Levandule úzkolitá (L. angustifolia) která kromě klasické barvy má i kultivary kvetoucí bíle a růžově; polní odrůda lavandin a Levandule prostřední (L. x intermedia), známá z modrofialových polí ve Francii nebo Španělsku, které jsou určené pro komerční pěstování.