Lichořeřišnice – krásná, jedlá a léčivá

zelené listy Lichořeřišnice s červenými a oranžovými květy
Lichořeřišnice, foto med

Lichořeřišnice dříve nechyběla v žádné zahrádce, ale i dnes je hojně vidět, a to nejen na zahrádce, ale i v truhlíku na okně, také porůstá pergoly, ploty, kůlny, spolehlivě zakryje i nepříliš vzhledná zákoutí. Kromě okrasné funkce se uplatní i v kuchyni, ale především v léčitelství a domácí léčbě. Působí jako přírodní antibiotikum, pomáhá při léčbě zánětu močového měchýře, horních cest dýchacích, salmonele, streptokoku i zlatému stafylokoku, také snižuje vypadávání vlasů a tvorbu lupů.

Lichořeřišnice
Lichořeřišnice větší, foto med

Lichořeřišnice (Tropaeolum majus), lidově řeřicha kapucínská nebo řeřicha otáčivá, je rychle rostoucí popínavá letnička. Lodyhy má masité, poléhavé nebo popínavé, s dlouhými řapíkatými listy. Jednoduché nebo plnokvěté květy jsou oranžové, žluté, žluté s červenými pruhy, ohnivě červené a objevují se od června až zámrazu. Plodem je trojpouzdrá ledvinovitá tobolka. Vyskytuje se buď v nízké a kompaktní formě, a to dorůstá nejvýše 30 cm, anebo jako pnoucí rostlina, to roste velmi rychle a může dosáhnout tří i více metrů.

Druhy a odrůdy Lichořeřišnice

lichořeřišnice zářivě červená
Lichořeřišnice, Tropoeolum majus, foto med

Lichořeřišnice větší (Tropoeolum majus) pochází z Jižní Ameriky; k jejím směsovým kultivarům patří např. 20 cm nízký Whirlybird Mix s vonnými a velkými barevnými květy od smetanově bílé až po sytě červenou se žlutými středy, 20 cm nízká Alaska Mix s jednoduchými květy s dlouhými ostruhami, které se objevují i v odstínech růžové. Listy má tmavě zelené, mramorované, panašované; trpasličí méně než 20 cm vysoká směs Tom Thumb Mix má jasně barevné, voňavé květy, které svítí do dálky; Diamant des Abendlandes dorůstá 25 cm a kvete jednoduchými květy; stejně vysoké jsou lichořeřišnice peruánské, které kvetou nádhernými velkými a zajímavě zbarvenými květy. Jewel Choice Mix má květy plné stejně jako Persische Juwelen. Do truhlíků jsou vhodné převislé plnokvěté směsi Glorious Gleam Mix a Tip Top s jednoduchými květy mnoha odstínů. K porůstání pergol a plotů se hodí směs Out of Africa a zlatožlutá Goldranke, která se pne do výšky až čtyř metrů.

Stanoviště

Lichořeřišnice vyžaduje chudší půdu a světlé, slunné stanoviště, ve stínu by vytahovala bledé výhony a málo kvetla.

Pěstování

lichořeřišnice
Pěstování lichořeřišnice, foto med

Lichořeřišnici vyséváme od poloviny dubna do konce července přímo na záhon či do přenosných nádob jo jamek hlubokých asi 2 cm po 3 semenech. Ve vlhké teplé půdě vyklíčí do tří týdnů. Nejlépe se jim daří na slunci a v chudší vlhké půdě. Přísušky většinou přežije, hnojení nemá ráda. Mohou ji napadnout mšice – jak na ně ZDE a ZDE, také housenky běláska zelného, které jsou schopné v krátké době sežrat celý porost – jak na ně ZDE. Od června do září sbíráme květ, nať, listy i semeno. Sušíme je na přímém slunci, nebo při umělé teplotě do 40 °C.

Použití a přínos

Žlutá Lichořeřišnice, foto med
  • Okrasná funkce – bohaté trubkovité květy jásavých barev jsou ozdobou záhonů, truhlíků a různých přenosných nádob, i pergol, plotů a dalších zahradních konstrukcí.
  • Použití v kuchyni – květy řeřichy zdobíme jídla. Chuť je podobná ředkvičkám. Poupata a listy používáme do zeleninových salátů. Tobolky lze nakládat do sladkokyselých nálevů a používat jako kapary.
  • Lichořeřišnice a domácí léčba – léčivé účinky jsou až překvapivé. Výtažky z lichořeřišnice zvyšují imunitu, zlepšují činnost centrální nervové soustavy a celkově posilují organismus. Lichořeřišnice má významné antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky. Také působí na stafylokoky, streptokoky a různé druhy bakterií. Navíc neničí přirozenou mikroflóru zažívacího traktu a jiných sliznic, tak jako chemická antibiotika.

Lichořeřišnice léčí a hojí:

  • záněty močového měchýře a ledvin
  • záněty prostaty, záněty vaječníků
  • záněty plic i chronické
  • infekční choroby
  • žaludeční vředy
  • záněty dýchacích cest
  • zabraňuje vypadávání vlasů, podporuje jejich růst a omezuje tvorbu lupů.

Příprava a použití léků z lichořeřišnice

léčivá lichořeřišnice
Léčivá lichořeřišnice, foto med

Látky z Lichořeřišnice začnou v našem organismu působit asi dvě hodiny po požití, vrcholu dosahují 5 – 8 hodin po požití. Nemají vedlejší nežádoucí účinky, lze je kombinovat s předepsanými antibiotiky, jejichž účinek výrazně zvýší.

  • Bylinný čaj: Dvě lžíce nasekané lichořeřišnice zalijeme šálkem vroucí vody a osladíme medem. Každé dvě hodiny podáváme jednu lžíci při nachlazení a potížích horních cest dýchacích.
  • Odvar do koupele: Hrst listů přelijeme vroucí vodou a necháme louhovat. Poté nalijeme do koupele, koupel nám uleví od migrény a bolestí svalů, hojí vyrážky a ranky, upraví menstruační cyklus. Přecezeným nálevem si také oplachujeme vlasy, čímž omezíme jejich vypadávání a tvorbu lupů.
  • Směs vína a nálevu 1:1: směsí potíráme hnisající rány, ječné zrno, ekzémy.
  • – Šťáva z listů (odšťavněná): pije se na záněty močového měchýře, ledvin apod., infekce horních cest dýchacích a na posílení imunity.
  • Tinktura: dvě lžíce listů a dvě květů lichořeřišnice zalijeme 3 dl 60% lihu. Necháme 14 dní louhovat na teplém místě, přičemž občas protřepeme. Poté přecedíme a uchováváme v chladnu a temnu. Tinktura pomáhá omezovat akné, opary, vřídky a lišeje. Při zánětu močového měchýře apod. užíváme 3x denně 15 kapek tinktury po dobu dvaceti dní.
  • Sirup: Do smaltované nebo skleněné varné nádoby nalijeme ½ l vody a ½ kg cukru. Svaříme hustý sirup, do kterého vsypeme 50 g čerstvé listů i květů lichořeřišnice. Necháme přejít varem a pak zakryté hodinu stát. Scedíme do lahviček a používáme při nachlazení a zánětech.                                                       Text Tereza-Anna Medková