Zánět horních cest dýchacích – domácí léčba

léčba zánětu horních cest dýchacích bylinami
Sedmikráska, foto med

Zánět horních cest dýchacích se projevuje ucpaným nosem, kýcháním, hlenovitou rýmou, která z virové fáze může přejít do bakteriální, kdy hlen dostává žlutou až nazelenalou barvu, bolestí hlavy v oblasti čela, dráždivým kašlem, teplotou, bolestí v krku při polykání a někdy i bolestí ucha nebo zánětem spojivek. Nemoc bývá krátkodobá, pokud nedojde ke komplikacím – zánětu vedlejších dutin nosních, které se zpravidla léčí antibiotiky.

Zánět horních cest dýchacích můžeme úspěšně léčit bylinkami. Rostlinné drogy – sušené listy, kořeny, plody či květy léčivých bylin – jsou základem četných léčivých přípravků, například odvarů, macerátů, mastí, olejů, vín, bylinných likéru, nálevů, bylinných koupelí aj. Byliny užíváme ve formě léčivého čaje, který připravujeme jako macerát, nálev nebo odvar. O přípravě více ZDE.

Zásady léčby

Léčba Stopanginem, foto med

Zánět horních cest dýchacích může probíhat u každého pacienta trochu jinak. Léčba pak logicky závisí na stavu pacienta. Antibiotika se podávají až v případě, kdy dojde ke komplikacím; podávají se také starším lidem s chronickým onemocněním, například cukrovkou. Taková léčba může trvat mezi týdnem až třemi nedělemi. Ale i nekomplikovaný zánět vyžaduje především klid na lůžku, a to nejméně po dobu tří dnů. Tak můžeme léčbu zkrátit i na pouhé čtyři dny. Když budeme pracovat, pohybovat se venku za chladnějšího prostředí apod., prodloužíme tím léčbu a v horším případě nastanou i komplikace. Měli bychom zvýšit příjem tekutin – bylinných čajů a ovocných šťáv, zvýšit příjem vitamínů. Dále se léčíme kapkami nebo sprejem do nosu, kloktáním a používáním orálního spreje s dezinfekcí (např. Stopanginem), teplotu snižujeme léky na snížení teploty. Do týdne bychom měli být v pořádku.

Léčba bylinkami

Květ Jírovce koňského – kaštanu, foto med

Čaje a odvary nechápe vždy odstát 10 – 15 minut, pijeme 3x denně. Čaje můžeme střídat, nebo pijeme z takových bylin, které jsou nám nejdostupnější. Proti zánětu horních cest dýchacích pomáhá:

  • Nálev z kaštanových květů
    – 3 polévkové lžíce sušeného květu kaštanu (jírovce koňského) zalijeme šálkem vroucí vody.
  • Odvar z anděliky
    – 2 čajové lžičky sušeného kořene anděliky lékařské zalijeme čtvrt litrem vody, povaříme na mírném ohni, necháme 15 minut odstát a přecedíme. Pijeme jeden až dva šálky mírně teplého odvaru denně, při zažívacích obtížích ho neohříváme.
  • Čaj z mateřídoušky a jitrocele
    – 2 polévkové lžíce sušené květu mateřídoušky a listu jitrocele zalijeme šálkem vroucí vody. Po odstání přidáme citronovou šťávu. Pomáhá při zánětu průdušek, astmatu i při černém kašli. Připravujeme ho čtyři až pětkrát denně, protože je ho třeba užívat čerstvý. Účinkuje i při zápalu plic, kdy se pije po doušcích každou hodinu.

Další bylinné čaje

Andělika, foto med
  • Sedmikráskový čaj
    2 čajové lžičky květů sedmikrásky obecné zalijeme šálkem vroucí vody a necháme odstát.
  • Jitrocelový čaj
    2 čajové lžičky řezaných listů jitrocele kopinatého přelijeme čtvrt litrem vroucí vody a necháme čtvrt hodiny louhovat. Přecedíme a pijeme vlažný čaj, který pomáhá i při žaludečním a střevním kataru, proti průjmu, zánětu ledvin a močového měchýře.
  • Jetelový čaj
    2 čajové lžičky červeného jetele spaříme čtvrt litrem vroucí vody a necháme čtvrt hodiny louhovat. Osladíme medem. Pomáhá při kataru horních cest dýchacích i.
  • Směs bylin
    Smícháme 30 g proskurníku, 30 g černého bezu, 20 g zlatobýlu, 10 g tymiánu, 10 g anýzu, 20 g květu slézu maurského. 1 čajovou lžičku této směsi spaříme čtvrt litrem vroucí vody. Nálev necháme 20 minut vyluhovat a pijeme příjemně teplý po malých doušcích.
  • Borovicová tinktura
    Hrst mladých výhonků nebo pupenů borovice lesní zalijeme lihem a necháme odstát na teplém místě asi dva týdny. Užíváme 10 až 20 kapek na lžičku nebo na kostku cukru. Tinktura přidaná do vařící vody je vhodná k inhalaci.
  • Jablečníkové víno
    V litru červeného vína rozmícháme 100 g medu a přelijeme jím 50 až 60 g sušeného jablečníku. Necháme macerovat deset dní za občasného protřepání, potom přecedíme a uschováme v chladnu. Denně vypijeme asi 15m mililitrů.