Dřevnatá liána Křivouš kořenující, která se nazývá také Trubač, se půvabně pne po pergolách a zídkách. Křivouš poměrně rychle pokryje nevzhlednou zeď, zneprůhlední plot či skryje před zraky kolemjdoucích místo, kde grilujeme nebo se opalujeme. Celé léto až do září bohatě kvete červenooranžovými či žlutými trubkovitými květy, dlouhými asi osm centimetrů. Rostlina je bezúdržbová, potřebuje jen občas prořezat, případně vyvázat.
Křivouš kořenující, trubač (Campsis radicans) je druh rostliny z čeledi trubačovité. Jedná se o vytrvalou, opadavou, dřevnatou liánu, která dorůstá výšky až patnáct metrů. Listy má vstřícné, lichozpeřené, květy jsou trubkovité, zpravidla oranžovočervené, vzácněji žluté. Vyrůstají na koncích letorostů ve skupince po až deseti květech ve tvaru pravidelného, pěticípého kalichu. Křivouš kvete od července do září. Plody jsou dlouhé kožovité tobolky. Na starších rostlinách se tvoří vzdušné kořeny, kterými se trubač přichytává. Popínavá rostlina trubač (o popínavkách více ZDE) pochází z jihovýchodu severní Ameriky, kde roste v lesích a na březích řek.
Odrůdy a kultivary
Byla vyšlechtěna řada zahradních kultivarů: Flamenco kvete zářivě červenými květy; Flava (Yellow Trumpet) ke konci července rozkvete sytě zlatožlutými květy 5-7 cm dlouhými; Florida má červenooranžové květy; keřovitý Speciosa má oranžové drobnější květy; raný Praecox kvete již od června červenooranžovými květy…
Stanoviště
Křivouš kořenující vyžaduje slunné a dobře chráněné stanoviště, nejlépe orientované na jižní stranu, případně i na západní nebo na východní. Upřednostňuje lehké, propustné půdy bohaté na živiny. Nesnáší těžké jílovité půdy a přemokření. Ideálně by měl mít kořenovou část ve stínu, zakrytou půdopokryvnými rostlinami.
Pěstování
Křivouše sázíme do jámy asi 50 x 50 cm, na jejíž dno můžeme přihodit zralý kompost. Po zasazení zalijeme, jinak zavlažovat nepotřebuje, neboť má dužnaté kořeny, které si poradí s dočasným nedostatkem závlahy. Spíš by byl problém v případě zamokření, to by kořeny hnily a mohla by se objevit i plíseň. Během velkých mrazů může namrzat, v takovém případě ho na jaře ořežeme a většinou znovu obrazí. I tak je lepší ho na zimu zakrýt. Na začátku jara zkrátíme silné výhony a odstraníme suché a slabé větve. V jiném období neřežeme, abychom se nepřipravili o poupata, která se objevují na vrcholech větviček. Rychle rostoucí Trubač je vhodné vyvazovat, anebo řezem udržovat v menším růstu. Jeho kořeny totiž nemusí vždy udržet váhu rostliny a při silnějším větru se Trubač může vyvrátit nebo zlomit.
Množení
Křivouš se nejsnáze množí kořenovými řízky, které zapícháme na podzim do studeného pařeniště. Vhodné je i množení hřížením. Hůř se pěstuje ze semen. Ty je dobré stratifikovat, na jaře vysít – úspěšnost je nízká a květů se nedočkáme dříve než za sedm let.
Použití a přínos
Bujně rostoucí Křivouš zakrátko pokryje plochu kolem svého stanoviště. K pokrytí pergoly či altánu použijeme dvě až tři rostliny. Hodí se k pnutí po zdech, zídkách, plotech apod. Trubače můžeme použít i jako půdopokryvnou rostlinu. Není ale vhodný pro pěstování v nádobách na balkonech a terasách, neboť v nich většinou nekvete.