Bylinné čaje k léčbě zahlenění organismu

skleněná konev s bylinným čajem
Lipový květ, foto med

Zahlenění krku, hlavně po ránu, ale někdy i přes den, vykašlávání hustého nažloutlého nebo nazelenalého hlenu, ucpaný nos, případně i zalehlé uši…. Příčin může být několik: nachlazení, kouření, stres, alergie (na pyly, na znečištěné prostředí, na některé druhy potravy apod.). Někdy zahlenění přetrvává i řadu měsíců a výsledky léčby nejsou uspokojivé. Zbavit se tohoto nepříjemného neduhu nám pomůžou některé léčivé bylinné čaje.

Divizna, foto med

Bylinné čaje k léčbě zahlenění organismu – V době, kdy jsme zahlenění bychom neměli kouřit, vynecháme mléčné výrobky, proplachujeme si nos mořskou vodou a zvýšíme příjem tekutin na 2,5 až 3 litry denně, nejlépe bylinných čajů, které rozpouštějí hlen, aby ho organismus mohl snáze odstranit. Čím déle potíže přetrvávaly, tím déle může trvat úplné uzdravení, jen musíme vytrvat. Léčivé byliny si můžeme nasbírat a nasušit (více ZDE), nebo si je koupíme v lékárně nebo ve zdravé výživě, prodejnách bylin apod.

Příprava bylinných čajů na ředění hlenů

Eleuterokok, čertův kořen, Eleutherococcus, foto med

Z níže uvedených bylin můžeme připravit léčivý odvar, a to buď jen z jednoho druhu, nebo lépe ze směsi z pěti a více uvedených bylin, které smícháme ve stejném poměru. Z této dobře promíchané směsi pak odebereme polévkovou lžíci, kterou zalijeme čtvrt litrem vroucí vody a bylinný čaj necháme louhovat patnáct minut v zakryté nádobě. Teplý nápoj můžeme osladit medem a pijeme ho po malých doušcích dvakrát, nejvíce třikrát denně. Více o přípravě ZDE.

Byliny, které léčí zahlenění organismu

Plicník lékařský , foto med
  • Plicník lékařský: K odhlenění se používají květ a list. Usnadňuje odkašlávání, čistí plíce od hlenu, má dezinfekční vlastnosti.
  • Divizna velkokvětá: K odhlenění se používá květ, který sbíráme v červenci a srpnu. Odvar z něj nebo sirup léčí nachlazení, kašel, rýmu, zánět průdušek, bronchitidu, uvolňuje hleny, podporuje pocení při nachlazení.
  • Řeřicha setá: K odhlenění se používá čerstvý list, který sbíráme od pátého dne po vysetí. Rozšiřuje průdušky a usnadňuje vykašlávání.
  • Tymián, mateřídouška: K odhlenění se používá nať s květy. Na kašel a nachlazení je vhodný i domácí sirup.
  • Podběl lékařský: K odhlenění se používají květy nebo směs květů a listů. Květy podbělu sbíráme v březnu a v dubnu za suchého počasí, zelené listy s řapíky sbíráme od konce května do července.
  • Jitrocel kopinatý a jitrocel větší: K odhlenění se používají listy, léčivá je celá rostlina. Odvar a jitrocelový sirup pomáhají při všech onemocněních dýchacích orgánů, zvláště při silném zahlenění, kašli, bronchitidě a podobných chorobách.

Další byliny k odhlenění:

Máta peprná, foto med
  • Eleuterokok sibiřský, čertův kořen: K odhlenění se používá celá rostlina nebo prášek z drceného kořenu. Odhleňuje průdušky, a posiluje obranyschopnost organismu.
  • Bez černý: K odhlenění se používá květ. Napomáhá zbavit se usazeného sekretu v dýchacích cestách, zlepšuje vykašlávání a usnadňuje dýchání.
  • Dobromysl obecná, oregano: K odhlenění se používá nakvetlá nať, sbíraná v létě, nejlépe v poledne. Odvar pomáhá při dýchacích potížích, kašli, průduškovém kataru a pro snadnější odkašlávání při léčbě onemocnění horních cest dýchacích.
  • Zázvor: K odhlenění se používá oddenek. K uvolnění hlenu ho pijeme nakrájený na plátky anebo nastrouhaný v čaji.
  • Lípa srdčitá: K odhlenění se používá květ. Léčivý nálev z něj vyvolává pocení, snižuje horečku, rozpouští hleny, má protizánětlivé a uklidňující účinky.
  • Máta: K odhlenění se používají listy nebo celé mladší výhonky od počátku nakvétání porostu. Pomáhají uvolnit dýchací cesty při nachlazení, zánětech v krku a infekcích dutin, stahují otok, uvolňuje křečovité stažení průdušek a pomáhají při vykašlávání hlenu.

A ještě další byliny k odhlenění:

Bílé květy Jírovce, foto med
  • Lobelka: K odhlenění se používají modré kvítky, které obsahují alkaloid lobelin, který působí na vykašlávání a čistí plíce od hlenu. Roztahuje také průdušky, takže usnadňuje hlubší dýchání.
  • Fenykl: K odhlenění se používají semena. Čistí plíce, usnadňují vykašlávání.
  • Jírovec madal: K odhlenění se používají květy koňského kaštanu. Jsou silně protizánětlivé, léčí nachlazení, zánět horních a dolních cest rozpouštěním a uvolněním vazkých hlenů.
  • Lékořice: K odhlenění se používá sušený kořen. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky a při nachlazení, rýmě a kašli rozpouští hleny, hojí bolest v krku a záněty dýchacích cest.
  • Česnek medvědí: K odhlenění se používají listy. Uvolňují hleny ze zahleněných průdušek a usnadňují tak dýchání.
  • Prvosenka jarní, petrklíč: K odhlenění se používají kvítky i se zelenými kalichy, ale bez stonků. Léčí onemocnění dýchacích cest, uvolňuje hleny, tiší dráždivý kašel, dezinfikuje a působí protizánětlivě.