
Kortaderie – pampas dvoudomý nebo také pampová tráva je silně dominantní rostlinou zahrad a při dobrých podmínkách dorůstá až 260 cm. Na podzim kvete a v zimě pak suchá ojíněná tráva šustící ve větru stává atraktivní dekorací zahrady.
Velké druhy solitérních travin, k nimž patří i Kortaderie – Pampas dvoudomý (Cortaderie), pěstujeme především pro jejich funkci okrasnou. Mají jemné, štíhlé listy, často obloukovitě prohnuté a zajímavá květenství – klasy nebo laty. V podzimním čase klasy zezlátnou a obohatí okrasnou zahradu odstínem, který pomáhá navodit atmosféru sladkobolné podzimní nostalgie.
Druhy Kortaderie

Kortaderie čili Pampas dvoudomý patří mezi vytrvalé trávy větších rozměrů, které upoutají velkými květními latami v barvách od stříbrně bílé po růžovou. V zahradách se solitérní traviny prosadily až v posledních desetiletích. Umístit je můžeme do všech přírodních partií na zahradě. Pocházejí z Jižní Ameriky. V našich podmínkách však nejsou zcela mrazuvzdorné, a tak vyžadují zimní kryt proti mrazu a nadměrné vlhkosti. U nás se pěstuje:
- Kortaderie stříbrná (Cortaderia selloana): Pokud však zvládneme přezimování, odmění se nám koncem léta nádhernými, hustými a zářivými až 1,8 m vysokými latami.
- Pampová tráva (Cortaderia selloana Pumila): Pampová tráva dorůstá výšky kolem 80 cm, ale v době květu bývá i vyšší. Úzké převisající listy pampové trávy mají šedozelenou barvu a vytvářejí husté, robustní trsy. Květy jsou dvoudomé, stříbřitě bílé, lesklé. Samičí laty jsou hustší a vzpřímené, samčí volnější. Kvete v září až říjnu.
Stanoviště

Kortaderie vyžaduje slunné a chráněné stanoviště. Půda by měla být dobře propustná, obohacená humusem. Chráněná místa vyžaduje zejména Pampová tráva, která je choulostivější.
Pěstování

Kortaderie pravidelně zaléváme, zvláště pak v letních měsících a jednou za měsíc je přihnojíme tekutým hnojivem. V pozdním podzimu, ještě než nastanou první mrazy, svážeme stébla této traviny dohromady. Na kořeny navršíme vrstvu spadaného listí a to ještě překryjeme chvojím. Kortaderie stříbrnou navíc zakryjeme igelitem, neboť je v zimním období obzvláště nesnášenlivá k jakémukoli přemokření. V zimě přemokření nesnáší snad žádná travina. Teprve na jaře přijde na řadu důkladný sestřih – stébla seřežeme na výšku asi 20 cm. Brzy znovu obrazí.
Množení
Kortaderie množíme dělením trsu ostrým rýčem.
Použití a přínos
Květní laty jsou vhodné k řezu. Suché se mohou stát zajímavým zpestřením suchých květinových aranžmá.