Kortaderie – Pampas dvoudomý

okrasné traviny pampas dvoudomý
Kortaderie – Pampas dvoudomý, foto med

Kortaderie  – pampas dvoudomý nebo také pampová tráva je silně dominantní rostlinou zahrad a při dobrých podmínkách dorůstá až 260 cm. Na podzim kvete a v zimě pak suchá ojíněná tráva šustící ve větru stává atraktivní dekorací zahrady.

Velké druhy solitérních travin, k nimž patří i Kortaderie – Pampas dvoudomý (Cortaderie), pěstujeme především pro jejich funkci okrasnou. Mají jemné, štíhlé listy, často obloukovitě prohnuté a zajímavá květenství – klasy nebo laty. V podzimním čase klasy zezlátnou a obohatí okrasnou zahradu odstínem, který pomáhá navodit atmosféru sladkobolné podzimní nostalgie.

Druhy Kortaderie

Kortaderie, foto med

Kortaderie čili Pampas dvoudomý patří mezi vytrvalé trávy větších rozměrů, které upoutají velkými květními latami v barvách od stříbrně bílé po růžovou. V zahradách se solitérní traviny prosadily až v posledních desetiletích. Umístit je můžeme do všech přírodních partií na zahradě. Pocházejí z Jižní Ameriky. V našich podmínkách však nejsou zcela mrazuvzdorné, a tak vyžadují zimní kryt proti mrazu a nadměrné vlhkosti. U nás se pěstuje:

  • Kortaderie stříbrná (Cortaderia selloana): Pokud však zvládneme přezimování, odmění se nám koncem léta nádhernými, hustými a zářivými až 1,8 m vysokými latami.
  • Pampová tráva (Cortaderia selloana Pumila): Pampová tráva dorůstá výšky kolem 80 cm, ale v době květu bývá i vyšší.  Úzké převisající listy pampové trávy mají šedozelenou barvu a vytvářejí husté, robustní trsy. Květy jsou dvoudomé, stříbřitě bílé, lesklé. Samičí laty jsou hustší a vzpřímené, samčí volnější. Kvete v září až říjnu.

Stanoviště

Pampová tráva, foto med

Kortaderie vyžaduje slunné a chráněné stanoviště. Půda by měla být dobře propustná, obohacená humusem. Chráněná místa vyžaduje zejména Pampová tráva, která je choulostivější.

Pěstování

Pampas, foto med

Kortaderie pravidelně zaléváme, zvláště pak v letních měsících a jednou za měsíc je přihnojíme tekutým hnojivem. V pozdním podzimu, ještě než nastanou první mrazy, svážeme stébla této traviny dohromady. Na kořeny navršíme vrstvu spadaného listí a to ještě překryjeme chvojím. Kortaderie stříbrnou navíc zakryjeme igelitem, neboť je v zimním období obzvláště nesnášenlivá k jakémukoli přemokření. V zimě přemokření nesnáší snad žádná travina. Teprve na jaře přijde na řadu důkladný sestřih – stébla seřežeme na výšku asi 20 cm. Brzy znovu obrazí.

Množení

Kortaderie množíme dělením trsu ostrým rýčem.

Použití a přínos

Květní laty jsou vhodné k řezu. Suché se mohou stát zajímavým zpestřením suchých květinových aranžmá.