Solitérní traviny pěstujeme především pro jemné, štíhlé, často obloukovitě prohnuté listy, ale také pro květenství – klasy a laty. Některé se mohou stát významným dominantním prvkem zahrady. Pokud okrasné trávy vysadíme jako solitéry, stanou se dokonalou ozdobou zahrady. Zrající klasy trav jsou zlatavým symbolem pozdního léta a navozují podzimní nostalgii. Také na nich září podzimní jinovatka a šustění ve větru oživuje zimní zahradu.
S různými druhy se setkáme prakticky na všech stanovištích – na loukách, v lesích, u vody – jak u nás tak i v exotické cizině. Svět okrasných trav je neobyčejně bohatý a pestrý. S trochou nadsázky snad můžeme tvrdit, že neexistuje zahrada, ve které by nebylo možné pěstovat alespoň některé vybrané druhy. Mezi solitérní traviny řadíme, ač botanicky nesprávně, také podobné příbuzné rostliny, které sice patří do jiných čeledí, ale vzhledem i použitím se s pravými trávami shodují. Jedná se především o rozličné ostřice a biky.
Trávy pro solitérní výsadbu
Vysoká stébla trav s obloukovitě prohnutými listy se výborně hodí pro solitérní výsadbu ať již do trávníku, tak pro kombinaci s přírodními kameny. Podobně jako listnaté dřeviny se i solitérní trávy během roku mění. Na jaře jsou mladé rašící listy svěže zelené, postupně během roku sílí a rostou, až se na podzim zbarví do žluta, purpurova nebo hněda.
Ozdobnice čínská
Pro solitérní výsadbu se používá především Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis), občas nazývaná čínský rákos. K dostání je v mnoha kultivarech například s příčně žlutě pruhovanými listy (M. Zebrinus) nebo s podélně pruhovanými listy (M. Goldfelder, Variegatus). Odrůda Gracilimus má užší listy, vzpřímený, gracilní habitus a zakulacený tvar trsů. Ozdobnice čínská obvykle dorůstá do výšky 150 cm, některé kultivary jsou menší. Vyžaduje kvalitní úrodnou půdu, která je mírně vlhká, ale dostatečně propustná. Stanoviště volíme slunečné, v horším případě v mírném polostínu. Je-li sucho, především na začátku vegetace, zaléváme. Na zimu suché klasy svážeme a ořežeme až na jaře, než začne rašit.
Ozdobnice velká
Ozdobnice velká (Miscanthus floridulus syn.: M. giganteus) dorůstá do výšky přes dva metry. U nás bohužel nekvete. Její výsadba se využívá především k zakrytí nechtěných pohledů na zahradě, ale můžeme ji použít i jako doplněk u pergol nebo vodních ploch. Vyžaduje živné půdy na plném slunci.
Trsť rákosovitá
Mohutná okrasná tráva Trsť rákosovitá (Arundo donax) , podobná bambusu, hojně roste ve Středomoří, kde se její stébla větví a kvetoucí rostliny jsou vysoké i přes tři metry. U nás každoročně zmrzne až k zemi. Pokud její trsy na zimu dobře zakryjeme kompostem, na jaře vyraší mohutná stébla s nápadně širokými listy, které jsou u kultivaru Versicolor navíc žlutě pruhované. Trsť vysazujeme na chráněná místa.
Kortaderie stříbrná
Kortaderie stříbrná (Cortaderia selloana) – tato pampová tráva také vyžaduje chráněná místa. Její pěstování je obtížnější, vyžaduje na zimu krýt nastýlkou suchého listí nebo slámy a igelitem chránit proti vlhkosti. Pokud však zvládneme přezimování, odmění se nám koncem léta nádhernými, hustými a zářivými až 1,8 metru vysokými latami.
Šedovous sibiřský
Méně známé solitérní traviny Šedovous sibiřský (Spodiopogon sibiricus) má až 2,5 cm široké listy, které jsou světle zelené s bílým žebrem. V srpnu vykvétá těsně nad listy na stéblech vysokých 120 – 130 cm. Vzpřímená lata je zpočátku nápadně rudofialová, v říjnu celá stébla červenají a zasychají společně s listy. Spodiopogon vytváří širší, volnější trsy. Vyžaduje světlé stanoviště a vlhčí, živinami bohatou půdu.