Krásenka zpeřená je název, který právem nosí vysoká květina s půvabnými bílými, červenými, fialovými, žlutými nebo růžovými květy. V našich zahradách nejsou žádnou novinkou, pěstovaly je už naše prababičky a leckde dokonce zplaněla, takže ji najdeme i na loukách nebo podél cest a potoků, dokonce na skládkách. Z toho vyplývá, že její pěstování není ani trochu náročné, tak proč si ji nevysadit!
Krásenka zpeřená (Cosmos bippinantus) je letnička, která k nám přišla z Mexika, proto se jí někdy říká Mexická astra, dalším názvem je Kosmos. Představuje typický americký rod hvězdicovitých rostlin, jenž zahrnuje okolo dvaceti pěti druhů. Krásenka zpeřená je jednoletá bylina, dorůstající více než metrové výšky. Má přímou, větvenou lodyhu, trojúhelníkovité čárkovité listy podobné asparágu. Plodem je nažka. Krásenka rozkvétá zpravidla v červnu a kvetení ustává koncem října, tedy kvete dlouho a nabízí širokou škálu barev květů, které mohou mít podle odrůdy v průměru až deset centimetrů. Květní úbory jsou miskovité a skládají se ze žlutých středových terčíků a širokých okvětních lístků v odstínech od bílé, pastelově růžové, karmínové, červené, temně rudé nebo fialové.
Odrůdy a kultivary
Mezi nízké odrůdy patří Sonata Dwarf Mixed s pouhými 30 cm; naopak Double Click je vysoký 120 cm; Sea Shells je zajímavá tím, že má okvětní plátky srolované do trubičky; karmínová se žlutým středem je Dazzler; bílá Picotee s karmínovým lemováním; sametová a temně purpurová Cosmos atrosanguineus voní jako čokoláda s vanilkou; Sensation je směs všech možných barev; nadýchané růžovobílé květy má Daydream; klasicky růžové má Gloria a Radiance; bílé Unschuld; sírožlutá je Cosmos sulphureus; medově žlutá až oranžová květenství tvoří Sunset; temně oranžová Diabolo. U vícebarevných variet je každé květenství originální.
Stanoviště
Krásenky pocházejí z teplých až tropických oblastí, z toho je jasné, že milují slunce. Daří se jim skvěle i u jižních zdí. Ve stínu pokvetou špatně, nebo vůbec. Nemají také v oblibě větrné stanoviště, při prvních mrazech hynou. Dařit se jim nebude ani v jílovitých nebo podmáčených půdách.
Krásenka zpeřená a pěstování
Krásenka zpeřená upřednostňuje výživnou a propustnou půdu, může být i smíšená s pískem. Vyséváme buď od března do pěstebních nádob ve skleníku, nebo doma za oknem, anebo v polovině dubna přímo na záhon. Předpěstované sazenice vysazujeme v druhé polovině května – po ledových mužích, a to do sponu 40 x 40 cm, hloubky do 1 cm, do prokypřené půdy bez plevelů. Během vegetace podle potřeby zaléváme, hnojení není nutné, naopak by způsobilo slabý a vytáhlý růst. Vysoké odrůdy připevňujeme k opoře (více ZDE), aby se nevylamovaly, případně je včas seřízneme. Mladé rostliny zaštipujeme, podpoříme tím větvení. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujeme, násada dalších květů pak bude bohatší. Chorobami krásenka většinou netrpí, slimákům příliš nechutná, podlehne však již prvním mrazíkům.
Množení
Než začnou mrazy, sesbíráme z krásenek zralá semínka, která uskladníme na suchém místě. Kromě výsevu semen lze krásenky množit i bazálními řízky.
Použití a přínos
Krásenky zpeřené používáme nejlépe do skupinových výsadeb pestrých a veselých záhonů a rabátek. Můžeme jich také vysadit větší množství na samostatný kruhový záhon. Krásenky vyhledávají včely a motýli. Jsou vhodné k řezu a aranžování do váz. Nízké odrůdy se skvěle hodí na okrasné lemy i do přenosných nádob na terasu či balkon.