Mangold – pěstování a recepty

Mangold s červenými a žlutými řapíky
Mangold, foto med

Mangold je lahodná listová zelenina s širokým využitím v kuchyni. Křehké listy můžeme používat jako špenát a šťavnaté řapíky jako chřest. Mangold je velmi dekorativní – může mít bílé, žluté nebo fialovočervené řapíky a kadeřavé nebo ploché listy. Má velmi příznivé účinky na zdraví, snadno se pěstuje a sklízet ho lze i pod sněhem. Na rozdíl od špenátu neobsahuje kyselinu šťavelovou a chutná i lidem, kteří špenát nemusí.

Mangold s bílým řapíkem, foto med

Mangold (Beta vulgaris convar) se nazývá také cvikla, listová řepa nebo římská kapusta. Je dvouletá cizosprašná rostlina příbuzná řepě. Konzumní částí rostliny jsou její listy, listová žebra a řapíky. Existují však nejrůznější varianty, takže v závislosti na odrůdě mohou být zdužnatělé řapíky mangoldu i žluté, bílé, nebo červené až nafialovělé. V druhém roce se pak na rostlinách, které často dosáhnou i více než jednoho metru, na konci vysokého stonku objeví lata květů, které postupně dozrávají do semen.

Odrůdy a kultivary

Podle tvaru listu rozlišujeme:

Mangold s karmínovým řapíkem, foto med
  • Mangold listový – jemné listy dlouhé asi 20 cm a úzké řapíky, které se nemusí vyřezávat. Chuťově je podobný špenátu, výborný je s těstovinami, jako příloha i na slaném koláči. Odrůda listového mangoldu Gator má tmavozelené listy a je vhodný k opakovanému řezu.
  • Mangold žebernatý (řapíkatý) – velké široké listy s dužnatým žebrovím, které chutí připomíná chřest. Listy mohou být velké i půl metru a buď jsou kadeřavé, nebo zcela ploché. Řapíky z listů vyřežeme a upravujeme je jako chřest, v listy zacházíme jako se špenátem. Barevné řapíky v zelených listech vypadají velmi dekorativně. Odrůda Lucullus má široké listy se silným, až 5 cm širokým řapíkem.

Obsahové látky a léčivé i zdraví prospěšné účinky

zelené listy Mangoldu s karmínově
Mangold, foto med

Mangold je bohatý na provitamin A, vitaminy C, B1, B2, B3 B5, B9, bílkoviny, vlákninu, vápník, draslík a sodík, hořčík, fosfor, železo, rutin a kvercetin. Rutin a kvercetin významně zpevňují cévy a vracejí jim pružnost, proto je mangold vhodný pro starší lidi a nemocné aterosklerózou a jinými žilními problémy. Dále podporuje krvetvorbu, působí preventivně proti nádorům, pomáhá s výkyvy nálad, zlepšuje soustředění a paměť.

Stanoviště

mangold listový
Mangold listový, foto med

Mangold má značné nároky na teplo, vodu i sluneční svit. Vyžaduje slunečné stanoviště, výživnou půdu obohacenou chlévskou mrvou nebo kompostem a dodatečnou zálivku. Vydrží v zimě pod sněhem, ale holomráz ho zničí.

Pěstování

Kvetoucí mangold, foto med

Mangold vyséváme od dubna do poloviny srpna, nejlépe postupně, přímo na stanoviště. Vzešlé sazeničky probereme tak, aby byly od sebe 20-30 cm. Pravidelně zaléváme a vhodný je i mulč, který drží vlhko. Pro čtyřčlennou rodinu potřebujeme asi 10 – 12 rostlin. Asi po třech měsících sklízíme průběžně tak, že odlamujeme vnější listy. Neutrhneme celou rostlinu, vždy několik listů ponecháme a mangold znovu obrazí. Kdyby vytvářel květenství, vylomíme je. Před zimou mangold zakryjeme chvojím, slámou, listím nebo netkanou textilií, a pokud dovolí počasí, můžeme sklízet i v zimě, anebo brzy zjara. Anebo sklidíme celé rostliny. Na záhonu se mangold dobře snáší s různými druhy salátů, cibulí, ale v podstatě s jakoukoli zeleninou kromě špenátu a červené řepy.

Využití mangoldu v kuchyni

Listy mangoldu využijeme jako špenát, mladé do salátu, velké na závitky, které připravujeme podobně jako zelné holoubky. Spařené a posekané listy jsou skvělé zapečené s těstovinami, na pizze, na slaném koláči, v palačinkách, v zeleninovém rizotu, v polévkách… Řapíky připravujeme nejlépe jako chřest. Starší řapíky se loupou stejně jako reveň.

Mangoldové menu

Mangoldový slaný koláč, foto med

Předkrm: Mangoldové řapíky se smaženou strouhankou

Mangold a´la chřest, foto med

Ingredience: Mangoldové řapíky, sůl, máslo, strouhanka. Postup: Z omytého mangoldu vyřežeme řapíky, povaříme je asi 5 minut ve vroucí osolené vodě. Scedíme je. Mezitím na másle osmažíme strouhanou housku. Mangoldové řapíky rozdělíme na talíře a posypeme je osmaženou strouhankou a pokapeme rozpuštěným máslem. Podáváme s brambory.

Polévka: Mangoldová

Příprava mangoldu, foto med

Ingredience: svazek mangoldu, bujón nebo masox, máslo, sůl, pepř, šťáva z ½ citronu, kelímek smetany, hrst kopru, strouhaný sýr. Postup: Opláchnutý mangold posekáme a osmahneme na másle. Poté zalijeme bujónem, osolíme, opepříme a vaříme doměkka. Pak přidáme citronovou šťávu, kopr a smetanu, necháme jen překulit a podáváme se strouhaným sýrem, nebo s krutony.

Hlavní jídlo: Makarony s mangoldem

Makarony s mangoldem, foto med

Ingredience: svazek mangoldu, 1 balení makaronů (nebo špaget), sůl, pepř, máslo, 1-2 stroužky česneku, kelímek smetany, 100 g anglické slaniny (není nutná, ale dobrá). Postup: Mangold posekáme a podusíme na másle (a anglické slanině), osolíme, okořeníme. Uvaříme makarony a promícháme je s mangoldem, dáme do vymazaného a zalijeme smetanou. Zapečeme v troubě asi 25 minut.

Dezert: Quiche s mangoldem

Quiche s mangoldem, foto med

Ingredience: těsto: 300 g hladké mouky, 150 g másla (hery), 2 vejce, špetka soli. Náplň: svazek mangoldu, 100 g anglické slaniny, 1 větší cibule, 2 stroužky česneku, 3 vejce, kelímek zakysané smetany, 150 g strouhaného sýra, pepř, sůl. Postup: Z ingrediencí na těsto vypracujeme hladkou hmotu a necháme v chladu odležet asi 2 hodiny. Mezitím si připravíme náplň. Mangold spaříme a nasekáme. Nakrájenou cibuli a slaninu osmahneme, smícháme s mangoldem, utřeným česnekem, vejci, smetanou a sýrem (asi 100 g). Těsto rozválíme, vložíme do koláčové formy nebo do malého pekáčku a zvedneme okraje. Dno několikrát propíchneme vidličkou, aby se koláč nenafoukl. Na korpus rozprostřeme mangoldovou hmotu a povrch ještě posypeme zbytkem sýra. Pečeme v troubě na 180 – 190 °C asi 40 minut. Poté necháme dojít ve vypnuté troubě. Tento slaný koláč podáváme teplý.