Podzimní květiny na zahradě

hnědočervené květy Zápleváku
Záplevák, foto med

Některé druhy květin kvetou až do pozdního podzimu, můžeme si tak vytvořit pestrý okrasný záhon, vyzdobit jimi předzahrádku, některé z nich jsou vhodné i pro nádobové pěstování. Podzimní květiny na zahradě hýří všemi barvami a nezadají si s pestře kvetoucími letními květy. Jaké podzimně kvetoucí rostliny můžeme použít?

Podzimní květiny jako by soupeřily s pestrostí padajícího listí. Musí být odolnější, než květy letní a jarní, neboť se musí více přizpůsobit proměnlivějšímu a drsnějšímu počasí. Přesto jsou krásné a něžné. Většina těchto květin je také vhodná k řezu a vydrží relativně čerstvá ve váze. K vytrvalým podzimním květinám patří například:

Chryzantéma

rezavě hnědé Chryzantémy s vyřezanou dýní v pozadí
Chrytantémy, foto med

Chryzantéma, Listopadka (Chrysanthemum) je typická podzimní, nejdéle kvetoucí trvalka, která kvete od srpna do listopadu. Vyskytuje se v mnoha kultivarech, barevných odstínech a výškách. Vyžaduje nezamokřenou, propustnou půdu a chráněné slunné stanoviště. Chryzantémy jsou oblíbené na záhony, do přenosných nádob i k řezu, a také jako dušičková výzdoba hrobů.

Krásenka

něžné květy Krásenek barvy bílé, růžové a purpurové
Krásenka zpeřená, foto med

Letnička Krásenka zpeřená (Cosmos bippinantus) kvete až do konce října. Vyniká velkými květy v barvách bílé, růžové, červené se žlutými středy, dorůstá více než metrové výšky. Od poloviny května ji vyséváme do skupin přímo na záhon s půdou dobře propustnou, kyprou a výživnou. Za sucha zaléváme, odkvetlé květy odstraňujeme.

Řetězovka virginská

Řetězovka viržínská, foto med

Trvalka Řetězovka virginská (Physostegia virginiana) je trvalka, která vytváří od července do září husté klasy bílých, růžových nebo světle purpurových květů. Dorůstá výšky od 60 do 120 cm. Potřebuje výživnou, humózní půdu a bohatou zálivku. Po odkvětu rostliny zastřihujeme. Řetězovka celkem dobře přezimuje, jen při velkých mrazech ji přikrýváme chvojím nebo slámou.

Sporýš zahradní

fialové, červené a lila květy Verben
Sporýš zahradní, foto med

Od června do září kvete Sporýš zahradní, Verbena (Lippia). Květy má bílé, růžové, lososové, červené, modré a fialové s bílým vnitřkem, někdy i dvoubarevné. Dosahuje výšky okolo 30 cm. Je vhodný k osázení záhonů i nádob. Vysazujeme do výživné, nezamokřené půdy, při suchu zaléváme. Odkvetlé květy odstraňujeme.

Hledík větší

červené lví tlamičky
Hledík, foto med

Trvalka Hledík větší (Antirrhinum) kvete od června do září, snáší i přízemní mrazíky. Vyskytuje se v mnoha barevných odstínech, dorůstá výšky od 20 do 120 cm. Potřebují normální zahradní zeminu, kyprou a výživnou.

Oměj podzimní

modrofialový květ Oměje
Oměj podzimní, foto archiv

V září a říjnu kvete Oměj podzimní (Aconitum carmichaelii) asi 30 cm dlouhým květenstvím v barvách modré až fialové. Dosahuje výšky od 100 do 140 cm. Vyžaduje polostín, vydatnou zálivku a zjara hnojení organickým hnojivem. Po odkvětu ho odřízneme až u země. Oměj obsahuje jedovatou šťávu.

Astra hvězdnice

bohatě kvetoucí Hvězdnice
Astra Hvězdnice, foto med

Od května do října kvete Astra hvězdnice (Aster novae) v mnoha barevných odstínech. Dává přednost vlhčí, vápenité, dobře propustné půdě na slunném stanovišti, ale snáší i půdou suchou.

Ocún jesenní

zářivě purpurové květy ocúnu
Ocún jesenní, foto med

Od srpna až do listopadu kvete Ocún jesenní (Colchicum autumnale). Jedná se o cibulovinu, která nemá nic společného s krokusem. Cibule sázíme nejlépe ve skupinách v červenci do vlhké, hluboké a výživné hlinité půdy pod stromy nebo v blízkosti keřů. Dobře budou vypadat i na skalce nebo v trávníku. Také je můžeme použít do podzimních truhlíků a dalších nádob na okna a balkony.

Japonská sasanka

slabě růžové květy Sasanky japonské
Sasanka japonská, foto med

Trvalka Japonská sasanka (Anemone hupehensis) kvete až do října ve škále barev od bílé a jemně růžové, přes tmavorůžovou či tmavočervenou až ke kaštanově hnědé. Dorůstá 60-80 cm. Vyžaduje vlhkou humózní půdu na slunném místě či v polostínu. Při suchu zaléváme, před mrazy chráníme chvojím nebo slámou.

Záplevák

Záplevák (Helenium) kvete od července do září ve žluté, oranžové, červené i hnědé barvě – a to v různých odstínech a kombinacích. Dorůstá až 150 cm. Hodí do blízkosti plotů i do pozadí trvalkových záhonů na slunném a vlhčím stanovišti.

Jiřina

žluté pompónkovité květy jiřin
Jiřiny, foto med

Jiřina (Dahlia) kvetou od července do října v nejrůznějších tvarech a barvách. Hlízy sázíme na slunné stanoviště do propustné, vápenné půdy. Vrcholky zaštipujeme, aby se dobře rozrostly, bohatěji kvetly a lépe odolávaly větru.

Třapatka Rudbekie

Třapatka Rudbekie (Rudbeckia) kvete v barvách od sytě žluté přes oranžovou po hnědočervenou. Patří sem Třapatka dřípatá, zářivá a trojlaločná. Dorůstají výšky až 150 cm, všechny rostou v trsech. Daří se jim na slunci i v polostínu, v zahradní zemině s dostatkem humusu a přiměřené vláhy.

Dva druhy třapatek - žlutá Rudbekie a fialová  nachová
Třapatka rudbekie a nachová, foto med

Třapatka nachová

Od června do září kvete Třapatka nachová (Echinacea purpurea) nachovými květy. Dorůstá metrové výšky. Vyhovuje jí slunné stanoviště a propustná, sušší, kamenitá půda, mírně kyselé reakce.

Mochyně židovská třešeň

oranžové lampiony, anem Mochyně židovská třešeň
Mochyně židovská, foto med

Asi půlmetrová trvalka Mochyně židovská třešeň (Physalis alkekengi) tvoří na podzim dekorativní oranžové lampionky. Pěstuje se ze semen a rychle se rozrůstá, potřebuje prostorné stanoviště, nejlépe v polostínu a výživnou půdu.

Svíčkovec

růžově kvetoucí trsovitá rostlina
Svíčkovec, foto med

Od června do září kvete Svíčkovec (Gaura lindheimeri) jemně růžovými květy. Trsovitě rostoucí trvalka, v našich podmínkách pěstována někdy jako letnička, dorůstá okolo 40 cm výšky. Vyžaduje slunné stanoviště a mírně vlhkou, propustnou půdu. Je mrazuvzdorný, ale při déle trvajících mrazech doporučujeme zamulčovat nebo přikrýt chvojím. Ideální rostlina do štěrkových, trvalkových záhonů. Tvoří pěknou kombinaci s travinami.