Blahokeř trojmý – keř s exotickými plody

Blahokeř trojmý rozkvétá pozdě, až koncem léta.
Blahokeř trojmý, foto med

Blahokeř trojmý rozkvétá pozdě, až koncem léta. Bílé květy rostou ze zelených kalichů, které se po odkvětu vybarví do červena až purpurova. V říjnu se pak dosud uzavřený kalich otevře a odhalí zářivě modrý plod ve tvaru kuličky. Blahokeř má navíc léčivé účinky – tiší bolest a snižuje krevní tlak. Nenáročný keř, jeho pěstování zvládnou i začátečníci.

Blahokeř trojmý, květ, foto med

Blahokeř trojmý (Clerodendrum Trichotomum) je hustý opadavý listnatý keř nebo strom, který ve své domovině (Východní Čína, Indie, Korea, Tchaj-wan, Japonsko) dorůstá výšky až deseti metrů. V našich podmínkách se jedná o asi dvoumetrový keř. Tmavozelené listy jsou oválné a jemně vroubkované, vzpřímené větve v mládí chloupkaté, květenství je vrcholík na dlouhé stopce, květy bílé s líbeznou vůní, kalich zelený, později červený až purpurový, plod zářivě modrá peckovice o průměru necelého centimetru. V přírodě roste v lesích do nadmořské výšky přes 2000 metrů.

Odrůdy a kultivary

Blahokeř, Clerodendrum , foto med

Některé odrůdy se pěstují jako okrasné zahradní keře nebo rostliny v přenosných nádobách, některé přímo jako pokojové rostliny. Pokojovým variantám se lidově říká panenská láska. Nejznámějším druhem tohoto okrasného keře je Clerodendrum thomsoniae; C. Trichotomum Carnival je vzpřímeného růstu s modrozelenými listy se žlutým okrajem a růžovým kalichem a slonovinově bílým květem; odolnější C. trichotomum var. Fargesii má až 15 cm dlouhé, zelený kalich, bílé květy a světlemodrý plod; C. White Calyx má bílý kalich i květy; C. Trichotomum fargesii má vonné bílé nebo růžové květy; Clerodendrum bungei Pink Diamond má zajímavou kombinací barev na listech – tmavě zelená, světle zelená, šedozelená a bílá, světle purpurově červenými květy, ale plody nevytváří, není mrazuvzdorná.

Stanoviště

Blahokeř trojmý má rád slunné stanoviště, ale chráněné před slunečním úpalem a větrem, snáší i polostín. V našich podmínkách je většina odrůd mrazuvzdorná až do mínus 17 °C.

Pěstování

Blahokeř pozdní, foto med

Blahokeři trojmému se bude nejlépe dařit v živné, humózní, mírně vlhké a propustné půdě. Zaléváme ho podle potřeby, zejména mladé keře potřebují více vláhy. Můžeme tuto rostlinu i přihnojovat, ale nezbytně nutné to není . Přestože je Blahokeř  ve většině druhů mrazuvzdorný, chráníme ho raději v zimě nastýlkou z listí nebo chvojí. Více o zazimování okrasných rostlin ZDE. Pokud však ve velkých mrazech omrzne, snadno po jarním seříznutí regeneruje.

Množení

Blahokeř lze nejsnáze množit na jaře řízkováním. Množení semeny je poměrně náročné.

Využití a přínos

Plod Blahokeře trojmého, foto med

Na první pohled nenápadný keř vysazujeme nejlépe tam, kde můžeme zblízka pozorovat jeho exotické plody. Vhodný je i to skupinových výsadeb či podél cest. Listy a výhony jsou jedlé a mají i léčivé a zklidňující účinky. Tiší bolest a snižují vysoký krevní tlak.