Mrzne a leckde u nás napadl sníh. To je doba, kdy bychom měli začít s krmením ptáků. Jestliže to umíme a máme potřené nářadí, uděláme klasické krmítko pro ptáky z ohoblovaných prkének. Práci si ale můžeme zjednodušit a vyrobit krmítko pro ptáky ze tří základen – kuláčů, které nařežeme z polena, jenž vytáhneme z hromady dřeva na otop, třeba březové. Kromě krmítka je důležité vědět, jak, kdy a čím ptáky krmit.
Připravíme si skleněnou láhev a březové poleno o průměru řezu asi 20 centimetrů a délce 50 centimetrů a dále prkno, které bude tvořit zadní spojovací část. Z polena uřízneme tři pláty (kuláče) tloušťky 2 centimetry. Dva budou držet láhev se zásobou krmiva, třetí bude prostorem pro ptačí hodování. Zespodu krmítka pro ptáky můžeme navíc připevnit síťky s lojovými koulemi, na provázku navázané arašídy, kousek loje apod. Z nářadí potřebujeme pilku nejlépe kmitací, tužku k vyznačení otvorů, šroubovák a vruty a také vodě odolné lepidlo na dřevo.
Pracovní postup
- Vybereme si vyschlé poleno. Vyznačíme na něm linie řezu tak, aby rozměry všech tří základen pasovaly se zadní částí krmítka. Prkno uřízneme tak, aby bylo asi o 20 cm vyšší než použitá láhev.
- Základny – kuláče přiložíme k prknu (zadní části krmítka) a zkontrolujeme, jak sedí a zda nepotřebují přiříznout.
- Na horní základnu přiložíme láhev a vyznačíme řez pro větší otvor, na prostřední základně pro menší otvor. Otvory vyřízneme přímočarou pilkou.
- V pravidelných odstupech – a ne zcela do krajů prkna – přilepíme k prknu postupně jednu březovou placku za druhou. Nakonec upevnění stabilizujeme tím, že po celé délce krmítka přišroubujeme asi pěticentimetrové lišty. Z podobných lišt (stačí 2 cm vysoké) upevníme kolem základy zábradlíčko, aby vítr krmení nerozfoukal.
- Láhev naplníme ptačím zobem nebo jinými vhodnými semínky a zasuneme ji do vyříznutých otvorů tak, aby hrdlo viselo nad spodní základnou jen tolik, kolik je třeba k vysypání malé hromádky zrnek. Jak ji ptáci budou sezobávat, posype se průběžně další.
Pravidla pro krmení
Krmení ptáků v zimě často přenecháváme dětem, které tuto povinnost většinou mají rády. Vedeme je tak k lásce k přírodě a ekologickému chování. Ale i krmení ptáků má svá pravidla. Problémem je, když ptáky nepřikrmujeme, protože ve velkém množství hynou, ale také, když je krmíme v době, kdy to není třeba. Není-li vše zaváté sněhem a nemrzne-li, ptáci si potravu najdou sami a jejich zbytečné shromažďování ve velkém množství u krmítek často vede k šíření nemocí. Bylo by tedy dobré, držet se následujícími pravidly:
- Krmítko pro ptáky naplníme krmivem pouze v případě souvislé sněhové pokrývky a citelného mrazu.
- Krmítko umístíme tak, aby bylo chráněno před vlivy počasí a před kočkami.
- Krmítko udržujeme v čistotě.
- V případě, že najdeme mrtvé ptáky, s krmením okamžitě skončíme, neboť hrozí možný přenos nákazy.
- Do krmítka nedáváme zbytky jídla ani chleba. Nejvhodnější je míchané krmení nebo slunečnice, které dostaneme v obchodech s potřebami pro zvířata. Množství dáváme přiměřené, aby nevlhlo a nekazilo se.
Ptáci, které přikrmováním zachráníte, vás od jara do podzimu budou zbavovat velkého množství pro pěstování na zahradě škodlivého a pro lidi obtížného hmyzu. Na jaře pro ně zase můžeme vyrobit budky na hnízdění.