Krmítko pro ptáky z láhve

Krmítko pro ptáky z lahve a prkna
Krmítko, foto archiv

Mrzne a leckde u nás napadl sníh. To je doba, kdy bychom měli začít s krmením ptáků. Jestliže to umíme a máme potřené nářadí, uděláme klasické krmítko pro ptáky z ohoblovaných prkének. Práci si ale můžeme zjednodušit a vyrobit krmítko pro ptáky ze tří základen – kuláčů, které nařežeme z polena, jenž vytáhneme z hromady dřeva na otop, třeba březové. Kromě krmítka je důležité vědět, jak, kdy a čím ptáky krmit.

Kuláče držící láhev, foto archiv

Připravíme si skleněnou láhev a březové poleno o průměru řezu asi 20 centimetrů a délce 50 centimetrů a dále prkno, které bude tvořit zadní spojovací část. Z polena uřízneme tři pláty (kuláče) tloušťky 2 centimetry. Dva budou držet láhev se zásobou krmiva, třetí bude prostorem pro ptačí hodování. Zespodu krmítka pro ptáky můžeme navíc připevnit síťky s lojovými koulemi, na provázku navázané arašídy, kousek loje apod. Z nářadí potřebujeme pilku nejlépe kmitací, tužku k vyznačení otvorů, šroubovák a vruty a také vodě odolné lepidlo na dřevo.

Pracovní postup

Sýkorka, foto JAME
  1. Vybereme si vyschlé poleno. Vyznačíme na něm linie řezu tak, aby rozměry všech tří základen pasovaly se zadní částí krmítka. Prkno uřízneme tak, aby bylo asi o 20 cm vyšší než použitá láhev.
  2. Základny – kuláče přiložíme k prknu (zadní části krmítka) a zkontrolujeme, jak sedí a zda nepotřebují přiříznout.
  3. Na horní základnu přiložíme láhev a vyznačíme řez pro větší otvor, na prostřední základně pro menší otvor. Otvory vyřízneme přímočarou pilkou.
  4. V pravidelných odstupech – a ne zcela do krajů prkna – přilepíme k prknu postupně jednu březovou placku za druhou. Nakonec upevnění stabilizujeme tím, že po celé délce krmítka přišroubujeme asi pěticentimetrové lišty. Z podobných lišt (stačí 2 cm vysoké) upevníme kolem základy zábradlíčko, aby vítr krmení nerozfoukal.
  5. Láhev naplníme ptačím zobem nebo jinými vhodnými semínky a zasuneme ji do vyříznutých otvorů tak, aby hrdlo viselo nad spodní základnou jen tolik, kolik je třeba k vysypání malé hromádky zrnek. Jak ji ptáci budou sezobávat, posype se průběžně další.

Pravidla pro krmení

Krmení ptáků v zimě často přenecháváme dětem, které tuto povinnost většinou mají rády. Vedeme je tak k lásce k přírodě a ekologickému chování. Ale i krmení ptáků má svá pravidla. Problémem je, když ptáky nepřikrmujeme, protože ve velkém množství hynou, ale také, když je krmíme v době, kdy to není třeba. Není-li vše zaváté sněhem a nemrzne-li, ptáci si potravu najdou sami a jejich zbytečné shromažďování ve velkém množství u krmítek často vede k šíření nemocí. Bylo by tedy dobré, držet se následujícími pravidly:

Krmení ptáků, foto Pascal
  1. Krmítko pro ptáky naplníme krmivem pouze v případě souvislé sněhové pokrývky a citelného mrazu.
  2. Krmítko umístíme tak, aby bylo chráněno před vlivy počasí a před kočkami.
  3. Krmítko udržujeme v čistotě.
  4. V případě, že najdeme mrtvé ptáky, s krmením okamžitě skončíme, neboť hrozí možný přenos nákazy.
  5. Do krmítka nedáváme zbytky jídla ani chleba. Nejvhodnější je míchané krmení nebo slunečnice, které dostaneme v obchodech s potřebami pro zvířata. Množství dáváme přiměřené, aby nevlhlo a nekazilo se.

Ptáci, které přikrmováním zachráníte, vás od jara do podzimu budou zbavovat velkého množství pro pěstování na zahradě škodlivého a pro lidi obtížného hmyzu. Na jaře pro ně zase můžeme vyrobit budky na hnízdění.