Ptáci, kteří se zdržují poblíž naší zahrady, zlikvidují neuvěřitelné množství hmyzu, který by si jinak pochutnával na našich výpěstcích. I proto je dobře, trochu se o takovéto pomocníky trochu starat. V zimě je můžeme přikrmovat a ptačí potravu servírovat v různých krmítkách, které umístíme tak, aby se na ptáky nedostala kočka. Na jaře, v době hnízdění, uvítají některé druhy ptačí budky, které si vystelou, nakladou vajíčka a po čase vyvedou mláďata.
Při výrobě ptačích budek bychom měli vědět, že různé druhy ptáků potřebují různě velké vletové otvory. Počet budek na jedné zahradě bychom také neměli přehánět – na 500 m2 počítáme maximálně pět budek. V zimě můžeme ptactvo přikrmovat a vyrobit pro ně krmítko. Pro ptáky ale můžeme udělat ještě jednu důležitou věc, a to koupit si a na velké prosklené plochy (ať již v domě nebo na velký skleník) nalepit samolepky s UV efektem. Pro lidské oči jsou téměř neviditelné, ale ptáci obrazce na samolepkách vnímají jako jasné modré plochy, a vyhnou se jim. Málokdo totiž ví, že jen u nás ročně zahyne sta tisíce ptáků po nárazu do prosklených ploch…
Sýkorník – budka s čtyřúhelníkovým přístavkem
V budce s čtyřúhelníkovým přístavkem a nejmenším vletovým otvorem rády hnízdí různé druhy sýkorek, krutihlavů a lejsků. Rozměry vletových otvorů:
- 26 – 27 mm pro sýkorku modřinku, sýkorku parukářku atd.,
- 32 – 34 mm pro sýkorku koňadru,
- 35 mm pro krutihlavy.
Jednotlivé díly ptačí budky pro sýkorky můžeme vyrobit ze spárovky, prkének ze smrku, jedle, habru obecného, olše či dubu. Jednotlivé díly k sobě slepíme vodě odolným lepidlem na dřevo. V podlahové desce pak vyvrtáme čtyři až šest odpadních otvorů o průměru asi šest milimetrů. Budku můžeme natřít olejovou barvou, fermeží nebo vodou ředitelnou barvou, ale ne těsně před zavěšením. Barvy musí dostatečně vyschnout. Tato budka poskytuje ptákům i dostatečnou ochranu před kočkami.
Postup výroby
- Ze spárovky nebo prkna (asi 18 mm silné) nařežeme díly:
- – 1x 142 x 124 mm (deska pro dno, do které vyvrtáme odpadní otvory
- – 2 x 260 x 220 mm (boční stěny), po jednom kuse:
- 170 x 124 mm (čelní stěna)
- 260 x 124 mm (zadní stěna)
- 250 x 190 mm (střešní deska)
- 160 x 70 mm (prkénko, do něhož vyvrtáme vletový otvor)
- 124 x 60 mm (dno přístavku)
- 160 x 90 mm (uzavírací prkénko – vpředu)
- 100 x 20 mm (zásuvná lišta)
- 400 x 30 mm (nosná lišta)
- Připravíme si i vruty do dřevotřísky a vodě odolné lepidlo na dřevo. Jednotlivé díly vyřízneme přímočarou pilkou. Řezné hrany jednotlivých kusů obrousíme a vyhladíme. Vrtačku upneme do stojanu a vyvrtáme vletový otvor – dobře to půjde rozměrově odpovídajícím sukovníkem. Povrch vnitřních ploch budky trochu zdrsníme, aby se na nich mláďata drápky udržela.
- Všechny lepené spoje stáhneme svěrkami a necháme stažené do zaschnutí lepidla. Pro co největší zvýšení stability korpusu, boční stěny dodatečně přišroubujeme.
- Vlepíme díl, který je tvořen prkénkem s vletovým otvorem a dnem čtyřúhelníkového přístavku. Také při lepení střešní desky spoje stáhneme až do vytvrdnutí lepidla.
- Připravíme si díl skládající se ze zásuvné lišty, čelní stěny a uzavíracího prkénka. Do spodní desky vyvrtáme větší množství odpadních otvorů, aby se v budce nehromadil ptačí trus.
- Otvor pro zásuvnou lištu pečlivě vyměříme tak, aby lišta ke korpusu těsně přiléhala a šla dobře zasadit. Nosné lišty spojíme s vlastní budkou. Vruty nesmějí v žádném případě procházet až do vnitřního prostoru budky.
Duté kulaté budky
Kulaté ptačí budky se pro svůj štěrbinový vstup hodí pro ptáky hnízdící v kulatých nebo polokulatých dutinách. Jelikož krmení a kontakt se uskutečňuje skrze průlez, kterým se musejí staří ptáci protáhnout, nedochází v deštivých dnech k zamokření mláďat.
Postup výroby
- Ze spárovky nebo prkna (asi 18 mm silné) nařežeme po jednom kuse díly:
- zadní uzavírací díl o průměru 100 mm
- přední uzavírací díl s otvorem pro krmení o průměru 170/120 mm
- příčný můstek 170 x 60 mm
- nosné prkno 350 x 100 mm
- 1 kus kmene o průměru asi 220 mm a délce 280 mm
- Připravíme si i vruty do dřevotřísky a vodě odolné lepidlo.
- Vybraný kus kulatiny nejprve uřízneme na požadovanou velikost ruční pilou. Kmen postupně vyvrtáme Forstnerovým vrtákem, případně ho vydlabeme.
- Ostrým dlátem vnitřní stěny vyhladíme, ponecháme dostatečně silnou zarážku pro zapření předního uzavíracího dílu.
- Vyřízneme přední uzavírací díl a příčný můstek přímočarou pilou. Oba díly slepíme a stáhneme svěrkami do zaschnutí lepidla.
- Zadní uzavírací díl, který je připevněn k nosnému prkénku, musí přesně zapadnout do otvoru. Přední uzavírací díl společně s příčným můstkem přišroubujeme ke kmeni.
Super nápad s budkami 🙂 Jsem s manželem stavěli schodiště ze spárovek a dost dřeva nám zbylo akorát na budky. Tak si postavíme taky :))