Únor je měsíc, kdy je buď množství sněhu, nebo je poměrně sucho a mráz. Podle počasí rozhodujeme o zahradnických pracích v únoru. Pokud je nevlídně můžeme provádět různé údržbové práce na zahradních stavbách, plotech, konstrukcích pro dětské hry, anebo připravit podloží pro nové stavby a cesty. Také je vhodný čas pro opravy a údržbu veškerého zahradního nářadí a techniky.
Na okrasné zahradě zkontrolujeme, zda trvalky na záhonech nenadzvedl mráz. Pokud ano, zatlačíme je zpátky hlouběji do půdy. Také je chráníme přistíněném před prudkými slunečními paprsky a střídáním teplot mezi dnem a nocí. Okrasné trávy máme svázané již od začátku zimy, choulostivé květiny zakryté chvojím.
Kácení stromů a dřevin
Únor je vhodnou dobou k pokácení nemocných či přestárlých stromů. To můžeme vykonávat v době vegetačního klidu a za podmínky, že na stromě nejsou ptačí hnízda. Ke kácení stromů na vlastní zahradě nepotřebujeme povolení, ani nemusíme úřady informovat. Potřebujeme řetězovou pilu a sekeru. Sami můžeme pokácet veškeré ovocné dřeviny o obvodu kmene do 80 cm měřeného ve výšce 130 cm nad zemí a porosty dřevin, které se vzájemně porůstají a jejich celková plocha nepřesahuje 40 m2. Kácení větších stromů přenecháme raději odborníkům. Ti mají specializovanou techniku a vědí přesně, jak zabránit případným škodám v okolí.
Výsadba a přesazování dřevin
Pokud nemrzne, vykopeme výsadbové jámy. Připravíme je na výsadbu a přesazování okrasných keřů, případně i opadavých keřů do živých plotů. Pokud mrzne a keře jsme již nakoupili, výsadbu odložíme na teplejší dny. Prostokořenné keře uložíme je do vykopané jámy, přisypeme půdou a překryjeme rohoží nebo agrotextilií. Při přesazování keřů dbáme na to, aby kolem kořenů zůstal co největší kořenový bal.
Jehličnany a stálezelené dřeviny
Jehličnaté stromy a stálezelené keře i v zimě odpařují určité procento vody. Pokud je málo sněhu a dešťových srážek, občas je za bezmrazých dnů zalijeme. Za mrazů totiž rostliny dokáží vlhkost absorbovat jen velmi málo a mohly by začít vysychat. To se stává zejména za jasných zimních mrazivých rán při holomrazech, kdy není půda pokryta sněhem. Tehdy uděláme dobře, když půdu pod jehličnany a stálezelenými dřevinami dočasně nakryjeme chvojím, slámou nebo agrotextilií.
Trvalky a dřeviny
Zahradničení v únoru je také o kontrole rostlin. Svítí-li slunce, stálezelené dřeviny a časně rašící rostliny přistíníme, aby je sluneční paprsky nespálily anebo je svým teplem neprohřály a nevyvolaly jejich předčasné rašení. To by mělo za následek, že by květy i lístky namrzly.
Trávník
Prohlédneme si místa, kde nejdéle leží sníh nebo jsou přemokřená – ty hned po oteplení provzdušníme. Na zmrzlý nebo rozbředlý okrasný trávník v zimě pokud možno nevstupujeme, protože bychom ho tím poškodili. Můžeme umístit do stávajícího trávníku na místa, kam potřebujeme chodit, ploché kameny nebo dřevěné šlapáky.
Krmítka a ptačí budky
Na zahradě přikrmujeme ptáky, sypeme jim do krmítka semínka, umístíme lůj nebo kůži se sádlem, kosi nepohrdnou jablky. Více o krmení ptáků ZDE. Pokud máme na zahradě ptačí budky, důkladně je v tomto období vyčistíme. Zamezíme tak rozvoji přezimujících škůdců, kteří by na jaře mohli ohrožovat čerstvě vylíhlá ptačí mláďata. Pokud budky nemáme, vyrobíme si je. Návod je ZDE.
Jedna odpověď na “Zahradničení v únoru”
Komentáře jsou uzavřeny.