Lagenárie, kalabasa nebo také indická okurka je mimořádně zajímavý rostlina, kterou člověk pěstuje již od pravěku. Zralé a vysušené plody poskytují lehké, dostatečně pevné a trvanlivé nádoby na vodu i na skladování různých potravin, ke kvašení alkoholických nápojů, známé jsou i jako nádoby na maté. Vysušené plody sloužily díky skvělé rezonanci také k výrobě hudebních nástrojů. Pro dekorační účely se odedávna vyřezávají nebo malují a také se z nich zhotovují šperky. Mladé plody jsou lahodnou zeleninou. Lagenárie – k jídlu i k užitku se pěstuje podobně jako běžné dýně.
Lagenárie, také kalabasa nebo indická okurka či tykev lahvovitá, Lagenaria siceraria není pravá dýně, přestože z rodu tykvovitých pochází. Jedna z nejstarších pěstovaných rostlin (více než 8000 př.n.l), pochází z Afrik,. Lagenárie je jednodomá, různopohlavní, liánovitě se pnoucí rostlina, dosahující výšky až osmi metrů. Znakem odlišnosti od dýní je barva květů, která je u Lagenárií bílá. Samčí květy rostou na úrovni listů, samičí poznáme podle malého semeníku na spodní straně květu. Plody podle odrůd rostou v různě úzkém válcovitém tvaru, který se ve spodní části může rozšiřovat jako kyj, nebo má tvar hrušky, vprostřed zaškrcená, nebo má tvar plochého disku či velké koule. Délka některých odrůd může při ideálních podmínkách dosahovat až 150 cm, obecně ale bývají sotva poloviční. Slupka plodů může být hladká, zvrásněná nebo s hrbolkatými výběžky. Barva je světlá, tmavozelená i mramorovaná. Mladá dužina je bílá, ve stáří po vyvinutí semen ztuhne a tvoří pevné pletivo.
Odrůdy a kultivary
Lagenárie, Tykev lahvovitá (Lagenaria siceraria) má mnoho odrůd s plody nejrůznějších tvarů, barev i struktury; Sugar Bowl vytváří kruhové ploché plody o průměru 20 – 30 cm. Jsou ideální pro výrobu misek nebo košíků, každý plod rozdělíme na dvě misky; Large Kentucky Bushel Gourd tvoří velké kruhovité plody, které mohou mít až metr v průměru. Má dobrou tvrdou skořápku vhodnou k vyřezávání ornamentů; Basket Gourd má tvar zakulacené mísy střední velikosti; Speckled Apple vypadá jako jablko s atraktivními bradavicemi; Speckled Snake, Cobra připomíná kobru, je zelená s bílým mramorováním; Koštýř (Dipper) má plody ve tvaru koštýře a používá je ke koštování vína ze sudu; Ptačí budka (Birdhouse Bottle) je baňatá, světle zelená; Kikinda má extra dlouhé úzké plody; Froggy je výjimečná tvarem i barvou; Plate de Corse má tvar ploše kulovitého disku a je velmi vhodná na malování i vyřezávání; Maranka Limegreen má kyjovité, silně zvrásněné plody.
Stanoviště
Lagenárie pochází z tropů a subtropů, má tedy vyšší nároky na teplotu. U nás se úspěšně pěstuje v teplejších oblastech nebo ve sklenících. Vybereme slunné místo nebo polostín.
Pěstování Lagenárie, kalabasy
Na volné ploše rostou Lagenárie poléhavě, ale je pro ně přirozené pnout se po jakékoli opoře, a to nejen po konstrukci, ale i po pergole, po plotě nebo šplhá po stromě. Sazenice si můžeme na přelomu března a dubna předpěstovat . Také je můžeme vysévat přímo půdy, a to do skleníku v polovině dubna a na záhon po „ledových mužích“, čili v druhé polovině května, nejlépe ke konstrukci, po které se budou pnout. Půda by měla mát výživná a kyprá, před výsadbou do ní zaryjeme hnůj nebo zralý kompost. Během pěstování průběžně zaléváme a přihnojujeme jednou za dva týdny. Plodí do zámrazu, ale teploty kolem nuly lagenárii již nenávratně poškodí.
Použití a přínos
Lagenárie v kuchyni
Chceme-li plody kalabasy použít k přípravě jídel, sklízíme je brzy, tedy pokud jsou na omak měkké a uvnitř se ještě nestačila vyvinout semena. Mladé plody používáme syrové do salátů jako okurku, nebo je připravujeme podobně jako cukety – vaříme ji v polévce, dusíme, zapékáme, smažíme, grilujeme…
Nádoby z tykve Lagenárie
Plody Lagenárie neboli kalabasu po dokonalém vyzrání získají tvrdou zdřevnatělou slupku. Od pradávna až dodnes se uplatňuje pro výrobu různých předmětů do domácnosti, a to především jako nádoby na vodu a další tekutiny, nádoby na zásoby potravin, mísy, talíře, naběračky, různé ruční nástroje, ale také plovoucí bójky na rybářské sítě, hudební nástroje, krmítka pro ptáky apod. Vinaři z nich zhotovují koštýře.
Výroba polní láhve
- Vybereme si zcela suchou lagenárii, která když s ní zatřeseme, chrastí. Odřízneme vršek a v místě stopky vyvrtáme dvoucentimetrový otvor. Ohnutým drátem do smyčky vyčistíme nahrubo vnitřek lagenárie od semen a suché dužiny. K jemnému vyčištění použijeme hrst kamínků, které do ní nasypeme a silným potřásáním vybrousíme vnitřek. Obroušený obsah vysypeme a postup opakujeme, dokud nevysypeme jen čisté kamínky. V tom okamžiku je kalabasa připravená k voskování.
- Vnitřek tykve voskujeme hlavně proto, aby si voda uchovala chuť. Použijeme k tomu nejlépe přírodní včelí vosk nebo parafín. Tykev nahřejeme v troubě vyhřáté asi na 100 °C, vosk roztavíme a nalijeme do horké tykve. Otáčíme jí tak, aby vosk pokryl celý vnitřek, zbytek vylijeme a tykev necháme vychladnout. Poté celý postup opakujeme, abychom vnitřek tykve opatřili druhou vrstvou. Na závěr polní láhev z tykve opatříme odpovídající korkovou zátkou a případně i řemínkem nebo provázkem na zavěšení. Pokud před voskováním vyvrtáme otvor i na protilehlé straně, získáme koštýř na víno.
- Nádobu si také můžeme ozdobit tak, že obrazce do slupky jen povrchově vyrýváme jen do hloubky 1 mm. Stačí nám k tomu ostrý kuchyňský nůž, vhodnější jsou ale řezbářská dlátka. Ozdobený plod uložíme do vytápěné místnosti, kde plochy vrypů rychle zaschnou. Následně vyřezané plochy můžeme dozdobit ještě malováním.
Tip: Pokud obrázky nebo nápisy vyryjeme několik týdnů před sklizní do ještě velmi měkké slupky, vystoupí vyrytý vzor nebo nápis následkem tlustého korkovitého zjizvení zřetelně na povrch.