Krokus, šafrán

Krokus, šafrán, foto med

Krokus, šafrán patří bezesporu mezi půvabné posly jara. Tyto cibuloviny vykvétají od konce února nebo od začátku března samostatně nebo v barevných směsích v období, kdy odkvetou sněženky, ale ještě nezačnou kvést narcisy a tulipány. Výjimku tvoří šafrán sličný (nádherný), který kvete na podzim. Je podobný ocúnu, s nímž si ho mnozí pletou ale nemá s ním nic společného. Jarní krokusy jsou ozdobou každé zahrádky.

Krokus, foto med

Šafrány neboli krokusy (crocus) mají vonné drobné květy o průměru 3-4 cm a v hruškovitém tvaru vinné skleničky. Barvy květů jsou  žluté,  světle fialově nebo modré se zářivě žlutými tyčinkami. Listy obvykle raší v době kvetení. Krokusy patří k nejoblíbenějším jarním drobným cibulovinám.  Šafrány pocházejí z okolí Středozemního moře, z jihovýchodní Evropy a Asie a dnes již existuje ve stovkách  odrůd a kultivarů. Vegetační doba většiny původních druhů i velkokvětých hybridů je pak velice krátká, jako je tomu i u ostatních jarních cibulovin. 

Druhy a kultivary

Šafrán zlatý a Whitewell Purple , foto med

Druh Šafrán zlatý (Crocus chrysanthus) kvete žlutě. Z jedné cibulky vyrůstá v únoru a březnu několik květů. Š. Tommasiniho (C. tommasinianus) má štíhlé světle fialové nebo modré květy s bílým hrdlem a dlouhou rourku. Kvete v únoru a v březnu. Je vhodný i pro vysazení do trávníku, kde zplaňuje a snadno se množí. Vyskytuje se i v kultivarech nejrůznějších barev, Čistě bílý květ má  Albus a Jeanne d´Are;  žlutý Yellow Mammoth; lila Barr´s Purple; levandulový s purpurovými skvrnami Pictus; fialový Whitewell Purple; modrofialový Ruby Giant, Remembrance, Purpureus Grandiflorus; modře kvete Blue Pearl, modrý květ s pruhy má King of the Striped; šedý květ s fialkovým pruhem Pickwick; na podzim kvetoucí Šafrán sličný nebo zdobný (C. speciosus) má velké, světle fialové květy s tmavším žilkováním a bílým středem. Blizna je oranžová a bohatě dělená. Je podobný ocúnu, s nímž ale nemá nic společného.

Stanoviště

Krokus Albus , foto med

Krokusy vyžadují polo stinné stanoviště ve skupinách na okrasných záhonech, pod keři nebo s dalšími jarnímu květinami na okrajích trávníků. Šafrán zlatý vynikne v blízkosti trvalek. Výrazná zlatožlutá barva se také skvěle vyjímá na skalce. Skupina krokusů rozmanitých barev působí vesele a poutavě.

Pěstování krokusů

Crocus , foto med

Půdu šafrány potřebují zahradní a dobře propustnou, může být i písčitá nebo kamenitá, jen ne suchá a vyprahlá. Cibulky šafránu zlatého a Tommasiniho vysazujeme v září a říjnu do hloubky asi 10 cm. Je-li suché jaro, zavlažujeme, v době květu přihnojujeme vícesložkovým hnojivem s vyrovnaným poměrem živin. Během května až června začíná vegetační klid, což poznáme podle žloutnoucích listů. V tuto dobu také můžeme cibule vyrýt a přesadit, případně nechat oschnout, vyčistit a uložit k podzimní výsadbě. Šafrány kvetoucí na podzim vysazujeme v červenci a v srpnu. Půdu vyžadují vlhčí, humózní, propustnou, mírně kyselou. Zeminu po odkvětu a zatáhnutí mulčujeme.

Množení

Šafrány, foto med

Krokusy rozmnožujeme dceřinými cibulkami, často se rozmnožují samy.

Tip

Ještě než nám okna rozzáří pelargónie a další letní květy, můžeme truhlíky a pěstební nádoby hustě osázet krokusy. V takovém případě je přihnojujeme jednou za 14 dní.

Použití a přínos

Pokud jsme krokusy vysadili do trávníků nebudeme je již nikdy přesazovat. Samy se rozšíří a za pár let se můžeme dočkat celých koberců barevných květů. Zářivé květy krokusů vzbuzují radostnou náladu.