Jak rychle vyléčit kašel

Modré a růžové drobné květy Plicníku lékařského
Plicník lékařský, foto med

Nejrychleji kašel dokázal vyléčit římský císař Caligula – neustále kašlajícímu malému příbuznému usekl hlavu s dovětkem: „A už nekašle!“ Tak o takovou léčbu zajisté nikdo nestojí, sáhneme tedy k léty osvědčeným prostředkům, které se dost často nalézají přímo v naší kuchyni nebo na zahradě. Jak rychle vyléčit kašel?

Květ podbělu, foto med

Často se stává, že nám rýma takzvaně spadne na průdušky a promění se v úporný kašel. Než ale začneme s domácí léčbou, musíme v první řadě  určit, o jaký druh kašle se jedná, zda o suchý nebo o vlhký. Obecně však platí, že nezlepší-li se kašel do pěti dnů měli bychom vyhledat lékaře.

Suchý kašel

Suchý dráždivý kašel může být reakcí na nějaké podráždění, ale nejspíš se jedná o průvodní příznak onemocnění dýchacích cest. Snažíme se klidnit dráždivost centra pro kašel a léčit zánět.

Vlhký kašel

Vlhký kašel netlumíme, je třeba, aby se odkašláváním hlen v dýchacích cestách uvolňoval a odcházel a snažíme se snižovat jeho viskozitu.

Léčivé byliny proti kašli

Divizna, foto med
 • Divizna – obsahuje hlavně saponiny, třísloviny, sliz a flavonoidy. Sliz vytváří na sliznici ochranný povlak, který ji chrání před vysušením a drážděním, saponiny a flavonoidy napomáhají rozpouštění hlenů.
 • Plicník – obsahuje saponiny, které usnadňují odkašlávání, slizy a třísloviny s dezinfekčními vlastnostmi.
 • Sléz – má protizánětlivé účinky, podporuje uvolňování hlenů.
 • Podobně působí podběl, mateřídouška a proskurník. Také lipový květ a květ bezu černého, které navíc podporují pocení.
 • Jitrocel – chrání sliznice, mírní dráždění ke kašli, rozpouští hleny, brzdí rozmnožování bakterií a působí protizánětlivě.
 • Z kuchyňských prostředků kašel léčí cibule, česnek a křen.

Bylinné čaje proti kašli

Bylinné čaje (nálevy, odvary) napomáhají léčbě kašle i ostatních příznaků nachlazení. Zejména ty, které obsahují silice, saponiny a slizy. Můžeme připravit čaje ze všech výše uvedených léčivých bylin. Např.:

Čaje proti kašli sladíme medem, foto med
 • Mateřídouškový čaj
  Svaříme čtvrt litru vody s vrchovatou lžící mateřídoušky. Přecedíme a podáváme teplý s medem a citronem.
 • Jitrocelový čaj
  Lžičku rozdrobeného sušeného jitrocele (lze i čerstvý) zalijeme šálkem vroucí vody a 10 minut louhujeme.
 • Bezinkový čaj
  2 vrchovaté polévkové lžíce sušených květů zalijeme čtvrt litrem vroucí vody. Podáváme teplé, oslazené medem.
 • Lipový čaj
  Připracujeme stejně jako bezinkový čaj. Máme-li oba druhy, můžeme je dávat půl na půl.
 • Cibulový čaj
  Cibuli nakrájíme na kolečka a vložíme do studené vody. Přivedeme k varu a poté nechat 20 minut vylouhovat. Podáváme vlažné, můžeme i přihřát.

Z některých čerstvých bylin, z cibule nebo z křenu můžeme připravit účinný sirup, který podáváme po lžičkách a který nám pomůže vyléčit kašel. Například:

Cibulový sirup, foto med
 • Cibulový sirup
  Nakrájíme nadrobno dvě cibule, vložíme je do džbánku nebo hrnečku, prosypeme krystalovým cukrem, přidáme med, zakryjeme talířkem a necháme odstát pár hodin – tedy tak dlouho, až vznikne dostatečné množství sirupu. Cibuli stlačujeme lžící, aby co nejvíce pustila. Užíváme několikrát denně po lžičkách.
 • Jitrocelový sirup
  Od jara sbíráme na čistých místech jitrocele kopinatého, nejúčinnější je celá rostlina i s kořínky, ale můžeme jen lístky. Propláchneme, posekáme a vkládáme do větší nádoby, kde je prosypáváme přírodním cukrem a medem. Vrstvy střídáme. Přidáváme i několik týdnů a vždy upěchujeme. Sklenici zakrýváme víkem nebo mikrotenovou fólií, kterou připevníme gumičkou. Po několika týdnech scedíme sirup přes plastové sítko, necháme důkladně vykapat. Nalijeme do vyvařených uzavíratelných skleniček například od marmelád a zavaříme. Tento sirup podáváme 3x denně nejen při kašli, ale i při vleklém zánětu průdušek, astmatu a dalších chorobách dýchacích cest.

Léčba dětí

Jitrocelový sirup, foto med

Malým dětem pomáhá, když plátěný hadřík napustíme olejíčkem, který koupíme v lékárně nebo použijeme za studena listovaný olivový olej, přiložíme ho na hrudník v oblasti průdušek, přes něj položíme mikrotenovou fólii a převážeme teplým šátkem tak, aby dítě netlačil uzel. Necháme přes noc. Má-li dítě navíc teplotu, přiložíme mu stejným způsobem na hrudník měkký tvaroh.

Léčba mužů

Křen, foto med
 • Křenová kúra 
  Křen obsahuje silice, jež rozpouštějí usazené hleny v nosních dutinách i v průduškách. Křen najemno nastrouháme a vdechujeme jeho štiplavou vůni, až nám tečnou slzy. Jíme ho syrový ke všemu možnému, přidáváme do pomazánek anebo ho smícháme s medem a jíme po lžičkách.
 • Koktejl proti kašli
  Ohřejeme a smícháme 1:1 mléko s vincentkou, přidáme odlivku rumu, 1 lžíci medu a 1 lžíci cibulového nebo jitrocelového sirupu. Pijeme na noc.
 • Česnek a cibule
  Připravujeme jídla, která obsahují velké dávky syrového česneku a cibule. Vhodná je česnečka, česneková pomazánka, tlačenka s cibulí, chleba se sádlem a pokrájenou cibulí apod.

Jedna odpověď na “Jak rychle vyléčit kašel”

 1. Na kašel není nad klasický čaj s medem a mazat plíce Psím sádlem z bylin z lékárny. Mažu ho sobě, dětem i manželovi a opravdu se nám osvědčilo. Stojí něco málo přes 200 Kč, ale vydrží dlouho a ušetří nám spoustu peněz za léčbu nemocí, protože tahle mastička nám často zastaví nemoc už v počátcích.

Komentáře jsou uzavřeny.