Vřesovec pleťový

Vřesovec pleťový tvoří drobná kvítka bílá či růžově zbarvená a vytváří nádherné kobercové porosty
Vřesovec pleťový bílý, foto med

První dřeviny, které dokáže ke konci zimy probudit předjarní sluníčko, jsou vřesovce. Vřesovec pleťový tvoří drobná kvítka bílá či růžově zbarvená a vytváří nádherné kobercové porosty na vřesovištích, na okrasných záhonech i v nádobách na terase.  A to už je opravdu signál, že jaro je za dveřmi. 

erika
Vřesovec pleťový, foto med

Vřesovec pleťový (Erica carnea, syn.: E. herbacea) je drobný stálezelený keřík s rovnoměrně olistěnými, poléhavými větvemi. Dorůstá do výšky až 30 cm. Listy má jehlicovité, lysé, na okrajích jemně pilovité; vyrůstají ve čtyřčetných přeslenech. Květy jsou vždy po čtyřech ve vrcholových hroznech a mají podlouhlý baňkovitý tvar. Bíle kvetoucí kultivary mívají nápadné tmavé tyčinky, které vyčnívají z květu, růžově kvetoucí mají tyčinky tmavě purpurové. Poupata se zakládají již na podzim, rozvíjejí se podle počasí a odrůdy od listopadu, prosince do února a vydrží kvést až do dubna. Napadaný sníh je překryje zimní peřinou, ale jakmile sníh roztaje, keříky pokračují v kvetení. Naopak vřesy kvetou od srpna do října a nikdy ne v zimě nebo na jaře.

Výběr pěstovaných kultivarů vřesovce pleťového

Vřesovec pleťový, foto med

Rod vřesovec zahrnuje více než pět set druhů, z nichž většina roste v jižní Africe, kde tvoří i poměrně mohutné keře či menší stromy. Dva druhy stromových vřesovců rostou i v Evropě. Termíny kvetení vřesovců jsou přibližné, záleží na průběhu zimy i mikroklimatických podmínkách. 

Vřesovec pleťový December Red, foto med
  • Alba – listy zelené, květy bílé, kvete od prosince do března;
  • Anne Sparks – listy bronzové až červené, květy růžové;
  • Aurea – listy žluté, květy světle růžové, kvete od ledna do dubna;
  • December Red – listy tmavě zelené, květy růžové, od listopadu kvete celou zimu;
  • Foxhollow – pomaleji rostoucí se žlutými až žlutooranžovými listy, květy světle růžové, kvete od února do dubna;
  • Golden Starlet – listy žluté, květy čistě bílé s okrovými prašníky, kvete od prosince do března;
  • Chalanger – listy tmavě zelené až bronzové, květy sytě nachově purpurové, kvete od ledna do dubna;
  • Isabel – olistění zelené, květy bílé, kvete v lednu až dubnu;
  • King George – listy zelené, květy bohaté, růžové, kvete od prosince do dubna;
  • Kramer´s Rote – listy tmavě zelené až bronzové, květy růžovočervené, kvete od února do dubna;
  • March Seedling – vzrůstnější, listy zelené, květy bohaté, světle růžové, kvete od února do května;
  • Praecox Ruby – vzrůstnější, listy zelené, květy tmavě růžové, kvete od listopadu do konce dubna;
  • Snow Queen – listy zelené, květy čistě bílé, kvete od konce února do dubna;
  • Springwood Pink – olistění tmavě zelené, květy světle růžové, kvete v únoru až květnu;
  • Springwood Spangles – olistění tmavě zelené, květy světle purpurově růžové. Pozdní, kvete v březnu až květnu;
  • Springwood White – olistění světle zelené, květy čistě bílé, kvete v únoru až dubnu;
  • Vivellii – listy bronzové, květy tmavě purpurově červené, kvete od února do května;
  • Whisky – listy žluté až oranžové, květy tmavě rubínově červené, kvete od února do dubna;
  • Winter Beauty – listy tmavě zelené, květy růžově purpurové, kvete od prosince do dubna;
  • Winter Snow – listy zelené, květy bílé, kvete od ledna do dubna.

Stanoviště

Vřesovec. foto med

Vřesovec pleťový roste v západní Evropě, k nám zasahuje do západních a jižních Čech a částečně na jihozápadní Moravě. Je to nejodolnější zástupce rodu, naše zimy snáší bez problémů. V přírodě se s ním setkáme především v řídkých borových lesích a v kamenitých sutích různých hornin. Stanoviště pro pěstování by mělo být světlé až slunné, půda kyselá s přidáním rašeliny. Vřesovec pleťový snáší i polostín. Ve stínu ale roste řídce a špatně kvete. Žlutolisté kultivary raději vysazujeme do polostínu, přímé slunce je může v zimě i v létě popálit.

Pěstování

Vřesovec pleťový, foto med

Vřesovec pleťový na rozdíl od zbývajících druhů snáší dobře i půdy lehce vápnité, ale lépe se mu daří v půdách kyselých, obohacených rašelinou. Substrát by měl být drenážovaný, s přídavkem písku, protože vřesovce sice nesnášejí přeschnutí, ale stejně jim vadí přemokření. Vřesovce vysazujeme nejlépe na jaře s balem. Při výsadbě používáme spon ve vzdálenosti 20 – 30 cm podle velikosti rostlin. Během léta, zvláště je-li sucho, je zalijeme. Na podzim a v zimě však přílišná zálivka škodí. Některé citlivější druhy a odrůdy mohou poškozovat holomrazy. Proto je vhodné je na zimu zakrýt chvojím. Zimní přikrývku za vhodného předjarního počasí odstraníme, aby rostliny zbytečně nezchoulostivěly. V dobrých podmínkách se vřesovec pleťový rozrůstá v bohaté, svěží, stálezelené koberce a na rozdíl od vřesů a zbývajících druhů vřesovců nevyžaduje tak pravidelný řez. Po odkvětu ho však můžeme zkrátit na polovinu až třetinu délky. Chorobami a škůdci obvykle netrpí. Hnojení není potřeba.

Množení

Vřesovce množíme vrcholovými řízky přibližně 7 cm dlouhými nejlépe koncem léta v červenci a srpnu, nebo dělením větších trsů.

Použití a přínos

Zátiší s vřesovcem, foto med

Použití vřesovců je široké – neměly by chybět ve vřesovištních partiích ve společnosti vřesů a dalších vřesovištních keříčků. Využijeme je ve skalkách, v kompozicích před skupinami jehličnanů i jako půdopokryvné dřeviny. Dobře se vyjímají ve společnosti nízkých konifer, libavky (Gaultheria) a okrasných trav v sesazovaných mísách, korytech a truhlících. Hodí se i pro osazování hrobů. Pokud vřesovce vysazujeme v zahradě, měli bychom vždy vysadit více rostlin stejného kultivaru pohromadě. Jen takto rostliny dobře vyniknou. Vřesovce mohou být v zimním období příjemnou interiérovou dekorací. Stromové vřesovce mají tvrdé, velice kvalitní dřevo, které se používá na výrobu dýmek. Vřesy poskytují také bohatou pastvu včelám, zvláště na jaře to může být jejich první pastva.