Kruhová lavička kolem stromu

kolem kmene stromu je kruhová lavička
Kruhová lavička kolem stromu, foto med

Zahrada u domu by měla sloužit i jako další obytný prostor. Proto je ve většině zahrad umístěn i venkovní nábytek. Součástí zahrady jsou různá sedátka, lavičky, lehátka a houpačky, aby nám tu bylo co nejpříjemněji. Dřevěné lavičky se hodí kamkoli, ale nejlépe vypadají mezi kvetoucími keři nebo pod ochranou koruny stromu. Nabídka trhu je poměrně bohatá, ale je-li předmětem naší touhy kruhová lavička kolem stromu, budeme si ji muset nechat zhotovit na míru. Při troše šikovnosti to zvládneme sami.

Lavice a sedátka mohou být kromě nejčastěji používaného dřeva i z dalších materiálů – z kamene, umělého kamene, cihel, vytepané z kovu, z hliníku, plastu, umělé pryskyřice, z ratanu. Na lavičce se nám bude sedět pohodlněji, když přidáme několik sedacích polštářů.

Příprava místa

Výroba lavičky kolem stromu, foto med

Pro umístění kruhové lavičky si vybereme strom s širším kmenem a pravidelnou bohatou korunou. Mezi kmenem a lavičkou musíme nechat alespoň deset centimetrů místa, abychom strom neomezovali v růstu. Aby se nohy lavičky nebořily do trávníku, položíme na zvolenou plochu dlaždice či podobný materiál, anebo nohy zabetonujeme. Pokud vkládáme sloupek přímo do půdy, držíme ho ve svislé poloze, nasypeme kolem něho štěrk, zalijeme betonem a udusáme, aby se vyplnily případné vzduchové bubliny. Použít můžeme i zemní vruty více ZDE  nebo kotevní patky. Patky můžeme vsazovat do betonu nebo je zarážet přímo do země. Je důležité osadit kotevní hřeby do země vertikálně, proto během práce často kontrolujeme jejich svislou polohu.

Pracovní postup výroby kruhové lavičky

Zemní vruty, foto archiv
  1. Nejprve očistíme povrch půdy. Poté postupujeme podle zvoleného upevnění nožiček kruhové lavičky. Buď kruhový pás kolem kmene stromu zhutníme a vydláždíme. Musíme ale počítat s růstem obvodu stromu. Nebo do zvolených míst zatlučeme kotevní patky tak, že do hranaté objímky vložíme dřevěný špalík a údery kladivem na něj kotvu jemně zatlučeme do země až po objímku. Anebo do země jednoduše zašroubujeme zemní patky.
  2. Zhotovíme odpovídající počet podpěr z impregnovaných hranolů 10×5 cm. Počet podpěr závisí na velikosti kruhové lavičky. K jejich spojení použijeme nerezavějící vruty. Upevňujeme je k podpěrám do kruhu kolem kmene.
  3. Potom nařežeme latě 10 x 2,5 cm na požadovanou délku, na konci je seřízneme v pokosnici v úhlu 45 stupňů. Připevníme je postupně kolmo na podpěry kolem kmene. Mezi latěmi ponecháme asi centimetrové mezery. Aby sedací část nenarušovaly hlavičky vrutů, přiroubujeme je zespoda, případně použijeme kvalitní, vodě odolné lepidlo.
  4. Nakonec celou kruhovou lavičku opatříme povrchovým nátěrem pro venkovní použití. Vhodné jsou například lazury pro exteriér – více o nich ZDE  a ZDE.