Ladoňky jsou nízké až středně vysoké rostliny s modrými, bílými nebo růžovými květy. Patří k nejčastěji pěstovaným drobným cibulovinám. Kvetou až na některé výjimky v březnu a často se spolu se Sněženkami, Bledulemi, Talovíny a dalšími ranými cibulovinami objevují již pod tajícím sněhem. Ladoňka je nenáročná a téměř nezničitelná. Hodí se proto do každé zahrádky a mohou je s úspěchem pěstovat úplní začátečníci.
Ladoňka (Scilla) je početně zastoupený jednoděložný rod téměř osmdesáti druhy s mnoha odrůdami a kultivary. Rozšířené jsou ve střední a jižní Evropě, Malé Asii, Severní a Jižní Americe. Ladoňky mají hroznovité květenství, které je složené z 10 – 15 hvězdicovitých až zvonkově tvarovaných kvítků. Základním druhem je Ladoňka dvoulistá.
Druhy a odrůdy
Na našem území se vyskytují druhy odvozené od Ladoňky dvoulisté (Scilla bifolia), L. vídeňská (S. vindbonensis) a na Moravě ještě L. karpatská (S. kladnii). Z nepůvodních u nás pěstovaných jde o L. sibiřskou (S. siberica), které je oblíbená pro snadné zplaňování a vysazuje se tedy do trávníků. Bývá modrá nebo bílá, dorůstá výšky 15 centimetrů. Dále pak L. dvoulistou růžovou (S. bifolia var. Rosea), L. Tubergenovu (S. mischtschenkoana), méně známá je L. příjemná (S. amoena). Ladoňka španělská (S. hispanica), dnes názvem Hyacintovec španělský vytváří na silných, až 20-30 cm vysokých stoncích velké množství malých zvonkovitých květů uspořádaných do pyramidového hroznu – trochu se podobá hyacintu. Kvete později – až od dubna do května, a to většinou modře, ale i fialově, růžově a bíle.
Stanoviště
Ladoňky i jejich příbuzné ladoničky mají rády slunné nebo mírně přistíněné stanoviště, vhodné jsou i k výsadbě pod opadavé stromy a keře.
Pěstování
Ladoňky rostou téměř v každé zahradní půdě, nejlépe jim však vyhovuje dobře propustná humózní půda. Na jaře vyžadují dostatek vláhy, na podzim a v zimě spíše sucho. Sázíme je na podzim, asi 6 – 10 cm hluboko, do řídkých skupin. Cibulky se následně namnožení, semeny vyklíčí a porost se sám postupně zahustí a rozšíří. Jestliže je vysadíme podle barev do skupin, poskytnou nám v době květu kouzelné barevné efekty. Ladoňky jsou plně mrazuvzdorné, zůstávají přes zimu v půdě.
Množení
Ladoňky se množí snadno, většina druhů zcela samovolně, a to jak cibulkami, které se tvoří z mateřské cibule, tak i semínky.
Použití a přínos
Ladoňky mají mnoho způsobů pro využití. Hodí se na okraje okrasných záhonů a rabátek, do skalek, jako podrosty pod řidší stromy nebo keře, do květinového trávníku. Kromě toho je snadno přirychujeme v květináčích a poskytnou nám tak květy uprostřed zimy. Také je spolu s dalšími ranými cibulovinami sázíme do jarních truhlíků, různých závěsných košů a přenosných nádob.
ladoňka španělská