Ladonička je příbuznou ladoňky

modrá kvítka drobné cibuloviny ladoničky bleděmodré
Ladonička bleděmodrá, foto med

Ladonička je podobná ladoňce, ale patří do zcela jiného druhu – liliovitých a také o něco později rozkvétají. Původní druhy tvoří na květním stonku jeden až dva květy, vyšlechtěné druhy jich mohou mít až šest. Květy ladoničky jsou většinou modré, u některých variet a kultivarů i růžové a bílé v různých odstínech.

Ladonička bělokvětá, foto med

Ladoničky (Scilla sect. Chionodoxa ) pocházejí z horských oblastí Malé Asie, Kréty a Turecka. Název se složen z řeckých slov znamenajících „chion“ – sníh a „doxa“ – sláva, pýcha. Rod je úzce příbuzný s rodem Scilla – Ladoňka, dokonce byl vyšlechtěn i mezirodový kříženec Chionoscilla. Drobné cibuloviny Ladoničky rozkvétají už v březnu, často ještě vykukují ze sněhu, podobně jako talovíny, sněženky a bledule.

Druhy a odrůdy

Ladonička odstínu lila, Chionodoxa, foto med

Běžná okrasná rostlina je ladonička bělomodrá (Chionodoxa luciliae), pocházející z tureckého pohoří, kde ji lze nalézt až ve výšce 2000 metrů nadmořské výšky. Je tedy vhodná především do skalek, někdy zplaňuje. Semínka rozšiřují i mravenci. Kvete v březnu až dubnu. Bývá také nazývána modřenka zářící. Dorůstá 5-15 cm, z jedné cibulky vyráží jeden stvol a dva listy, květ má tvar hroznu s 1-2, maximálně 4 kvítky. Šest asi dvoucentimetrových okvětních lístků je v dolní čtvrtině srostlých. Jsou většinou modré barvy s bělavou bází, vyskytují se ale i kultivary růžovokvěté (rosea) a bělokvěté (alba). Kultivar Pink Giant má vnější květy růžové a je vhodný i k řezu. Stejně tak i druh Ch. gigantea. Ladonička sardská (Ch. sardensis) má blankytně modré drobné květy.

Stanoviště

Ladoničkám se nejlépe daří na slunném až polostinném stanovišti, kde vydrží mnoho let.

Pěstování

Ladonička bleděmodrá, foto med

Dobře se jim daří v humózní půdě hlubší, nepříliš suché půdě. Cibulky velikosti asi 1,5 cm sázíme do hloubky 5 – 8 cm, asi 10 cm od sebe, nejlépe do skupin. Prospívá jim drenáž na dně výsadbové jamky a přihnojení vrstvou dobrého kompostu. Ladonička nepotřebuje téměř žádnou péči, opětovně vykvétá na stejném místě řadu let. Sázet ji můžeme i jako náhradu trávníku pod stromy, anebo i do jarních truhlíků na okna a balkony.

Množení

Ladoničky se snadno množí postranními cibulemi i semeny. Jejich tobolky se živí mravenci, které semínka rozšiřují po okolí. Z výsevů kvetou již po dvou, někdy třech letech.

Použití a přínos

Ladonička v trávě, foto med

Ladoničky jsou vhodné nejen na okrasné záhony, ale také do skalek. Drobné cibuloviny vynikají i ve velkých skupinách nebo v květinových kobercích. Hodí se i pod výsadby řídkých keřů a stromků. Můžeme je také použít do skupiny dalších cibulovin při tvorbě jarních truhlíků nebo přenosných nádob na terasy u domu.