Loubinec je oblíbenou popínavou rostlinou, která slouží k oživení zdí domů. Na podzim se listy zbarvují žlutě a červeně. Používá se k porůstání zdí a sloupů. K podkladu se přichytává přísavnými terčíky na úponcích. Střechovitě uspořádané listy vytváří souvislou plochu, v létě zelenou, na podzim výrazně červenou, nejčastěji zakrývající zdí.
Loubinec (Parthenocissus), přísavník, lidově nazývaný psí víno, je z rodu révovitých. Jde o vytrvalou opadavou popínavou liánu, která dorůstá délky 8 – 15 metrů. Větvící se úponky mají přísavné destičky. Listy tato popínavka řapíkaté, pilovité, trojčetné nebo jednoduché, velké 10 – 20 centimetrů. Tyto dlaňovitě dělené listy se na podzim vybarvují do nádherných ohnivých barev a pak jeden po druhém opadávají. Kvete od června do července bledě bílými, nenápadnými květy, z nichž se vyvinou modročerné ojíněné bobule.
Druhy a odrůdy
U nás se nejčastěji pěstuje loubinec pětilistý (Parthenocissus quinquefolia). Pochází ze severní Ameriky, je nenáročný, snáší slunce i polostín a k opoře se přichycuje úponky. Dále je to Loubinec trojhrotý (P. tricuspidata), pocházející z Asie. Je o něco choulostivější než loubinec pětilistý a na severních stěnách může namrzat. Na druhou stranu ale ze starších větví velmi znovu obrazí. Je samopnoucí.
Stanoviště
Psí víno je nenáročná dřevina, které se dobře daří na slunci i v polostínu. Potřebuje ale pro zdárný růst poměrně dost prostoru.
Pěstování
Loubince dávají přednost vlhkým, hlinitým, humózním a propustným půdám. Na zimu kolem jeho kořenů nahrneme spadané listí nebo chvojí. Úponky loubince se přichycují přísavnými destičkami, jimiž jsou zakončené. Ty se ale vytvářejí až později, mladé rostliny mají jen jakési háčky, jimiž se zachycují o opěry. Za krátkou dobu tyto háčky změní barvu na načervenalou, promění se v přísavky a začnou vylučovat hustou šťávu kterou se k opěře nebo zdi velmi pevně přilepí. Zprvu je proto nutné loubinec sázet k jednoduché opěře, později ji již nebudou potřebovat. Nenápadné, bělozelené květy, které vyrůstají pod listy, příjemně voní. Plody připomínající hrozen vína jsou pro člověka nepoživatelné, ale budou dobrou zimní potravou pro ptáky. Péče mnoho loubince nepotřebují, jen je můžeme prořezávat. Udržovaný lépe vypadá, a to nejen pnoucí se vzhůru, ale i splývající dolů ze zídek a plotů.
Množení
Loubinec pětilistý množíme dřevitými řízky, které se snadno zakořeňují.
Použití a přínos
Loubinec, přísavník aneb Psí víno rychle porůstá nevzhledné budovy a zídky, které zvláště na podzim zdobí nádherně červeně vybarvenými listy. Když tuto popínavou rostlinu správně vedeme, můžeme jí nechat porůst třeba i část balkonů, teras nebo pergol a tak podobně, kde pak posléze vytvářejí zastíněná místa i ochranu před nežádoucími pohledy kolemjdoucích.
Prosím o zkušenost vypěstování „psího vina“ ze semen,momentálně v tuto dobu – podzim 2013. děkuji