Co dělat, když nás trápí horečka a zvýšená teplota

oheň - ilustrační foto vyjadřující horečku
Co dělat, když nás trápí horečka a zvýšená teplota, foto archiv

Horečka má za úkol urychlit procesy látkové výměny a spálit viry a bakterie. Horečka a zvýšená teplota jsou cenným obranným mechanismem proti infekci. Pokud však dosahuje hodnot okolo 39 °C, anebo trvá delší dobu, měli bychom začít s jejím umělým snižováním. To proto, že by v tomto stádiu již mohla ohrozit některé základní funkce organismu. Člověk v podstatě nedokáže bez vážných důsledků přežít horečku, která přesahuje 42 °C.

Borůvky snižují teplotu, foto med

Z úvodních slov vyplývá, že zvýšenou teplotu do 37,9 °C bychom ani snižovat neměli. Většinou si ji ani neuvědomujeme, případně máme pocit určitého přehřátí. V této situaci je vhodné zlepšit přísun tekutin, necháme organismus, aby se zvýšenou teplotou s infekcí či jinými patogeny vypořádal sám a čekáme, jak se situace bude vyvíjet.

Horečka 38 – 39 °C

Kůra vrby bílé působí jako aspirin, foto med

Horečkou se nazývá stav, kdy naměříme zvýšení teploty na úroveň rovnou či přesahující  38 °C. Je dobré si uvědomit, že horečka sama o sobě není nemocí, je jen jejím příznakem. Považuje se dokonce za léčebný proces, kterým reaguje naše tělo na choroby. Takto zvýšená teplota  ale nesmí překročit na začátku uvedenou hranici, neboť pak dochází k poškození některých důležitých orgánů, jakým je například srdce, ledviny, mozek… Při horečce do 39 °C cítíme únavu a přehřátí. Jsme pracovně nevýkonní, potřebujeme často odpočívat. Délka takového horečnatého stavu by neměla přesáhnout dva dny. Poté s ním začneme bojovat. Můžeme začít lidovou medicínou, jakým jsou odvary z léčivých bylin. Proti zvýšené teplotě a horečce jsou účinné kůra, větvičky a listy z vrby bílé, květ Lípy srdčité , květy i plody Bezu černého, plody borůvek (kompot) malin a ostružin, šťáva z citronu, meduňka a zázvor.

Horečka 39 – 40 °C

Lipovo-bezinkový čaj s medem, foto med

Ve  fázi takto zvýšené teploty se již cítíme opravdu mizerně. K bylinným čajům přidáme léky proti horečce (antipyretika), jakými je Acylpyrin, Aspirin, Paralen, Ibuprofen, Ibalgin, Brufen, Coldrex, Febrisan, Modafen , Panadol… Všechny mají podobné účinky, které by se měly projevit asi půl hodiny poté, co jsme je požili. Nejvyššího účinku pak dosahují za 2-4 hodiny po podání. Je tedy zbytečné, brát si každé dvě hodiny další. Užívat bychom je měli nejvýše 4x denně s dostatečným odstupem. Kromě léků podáváme i bylinný čaj, který sladíme medem, a vitamín C, například v citronu nebo šípkách. Šplhá-li horečka a zvýšená teplota ke čtyřicítce, měli bychom se ji pokusit rychle srazit, a to buď osprchováním se vlažnou vodou (ne studenou), nebo v případě, že nejsme schopni se dostat pro únavu do koupelny, měli bychom dostat zábal.

Jak se dělá zábal

Proti horečce bojujeme chladem. Představa, že v místnosti „rozpálíme kamna“ a vlezeme pod duchnu, je mylná. Naopak pokoj máme vyvětrat a po zábalu se přikrýt jen lehkou pokrývkou. Zábal musíme udělat správně – mylný názor byl, že se nemocný zabalí do mokrého prostěradla a důkladně se přikryje. Správně se zábal dělá tak, že namočíme prostěradlo nebo osušku do chladné vody, vyždímáme a přiložíme nemocnému na trup. Jakmile se zábal ohřeje, znovu ho namočíme do chladné vody a opakujeme, dokud teplota nepoklesne alespoň na 38 °C. Mokrý chladný kapesník nebo malý ručník můžeme přikládat i na čelo. Poté, co snížíme teplotu pod 38 °C, nemocného dobře osušíme, přikryjeme lehkou pokrývkou a pootevřeme okno. Pokud mrzne, větráme krátce a opakovaně. Není nic horšího než zatuchlé horko v pokoji.

Co dělat, když horečka přesáhne 40 °C

Léčivky na horečku, foto med

Zvýší-li se horečka nad 40 °C, není prostor pro žádnou domácí léčbu. Voláme ihned lékaře, případně záchranku. V tomto stavu přicházejí halucinace, zimnice se střídá se záchvaty nesnesitelného vedra, pacient se nadměrně potí, při 41 °C může nastat bezvědomí, hrozí to nejhorší – smrt. Než přijede záchranka, můžeme kromě zábalu nebo sprchování potřít pacientovi chodidla tekutinou s obsahem lihu, např. Alpou nebo vodkou apod., čímž nastane mírné ochlazení takto zvýšené tělesné teploty. Nutíme také pacienta pít, neboť mu hrozí i dehydratace. Vhodná je chladnější voda s vymačkaným citronem. O bylinných léčivé prostředcích proti horečce a zvýšené teplotě ZDE