Lýkovec rozkvétá na konci zimy

růžové květy keře lýkovce
Lýkovec, foto archiv

Lýkovec je kompaktní keř, který zahradu nejvíce zdobí růžovými květy na konci zimy a začátku jara. Jeho většinou růžové květy jsou drobné, zato nádherně voní. Objevují se už v době, kdy je zahrada ještě zahalená v bílém tichu. Lýkovců je celá řada a rostou v různých oblastech světa. U nás je nejznámější lýkovec obecný.

Lýkovec není jedinou kvetoucí dřevinou ke konci zimy. Nádhernými květy nás mohou potěšit různé kultivary Vilínů (Hamamelis), některé rané druhy Kalin (Viburnum) i Jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum), jehož žluté květy se objevují již v únoru a symbolizují přicházející jaro.

Lýkovec v přírodě

Okrasný keř Lýkovec, foto med

Lýkovec obecný můžeme spatřit i ve volné přírodě, a to především na slunečních pasekách, okrajích lesů i kolem turistických stezek, a to ve středních i vyšších horských polohách. Také na ni narazíme přímo v lese, nejčastěji v bukovém nebo smíšeném porostu. Její jméno je, platné latinské pojmenování Daphne pochází z řeckého jména pro vavřín a také se pojí s pověstí o dívce, která se proměnila v keř.

Lýkovec obecný

Lýkovec obecný, nazývaný též jedovatý (Daphne mezereum) je vyšlechtěný druh, kterému je u nás dobře daří. Je to listnatý opadavý keřík, který obvykle dorůstá do velikosti kolem 70 cm, ale letité exempláře dosahují v optimálních podmínkách někdy až výšky 150 cm. Největší efekt můžeme od lýkovce obecného očekávat právě v předjaří, kdy se z pupenů vyvíjejí sice drobné, zato četné růžové květy. Plody i celá rostlina jsou jedovaté, což bychom měli zohlednit tam, kde se volně pohybují malé děti.

Druhy a odrůdy

Lýkovec, foto archiv

Kromě základního, růžově kvetoucího Lýkovce obecného se setkáváme i s jinými odrůdami, které se liší třeba dobou kvetení, tvarem či barvou květů. Tyto odrůdy jsou však poměrně neobvyklé a v obchodní síti jsou relativně vzácné. Občas se ovšem setkáme s odrůdou, která nás překvapí sněhově bílou barvou květů. Jmenuje se Daphne mezereum Album a patří mezi velmi efektní rostliny. Všechny formy lýkovce obecného se vyznačují silnou, až pronikavě výraznou vůní květů. Z květů se vyvíjejí drobné červené plody, které dozrávají někdy v polovině léta. K další odrůdám patří Lýkovec alpský (D. alpina L.), L. vonný (D. cneorum), L. Burkwoodův (Daphne× burkwoodii) a další.

Stanoviště

Ideálním místem pro výsadbu je stanoviště v stínu či polostínu: v hlubším stínu sice poroste, ale květů se dočkáme jen zřídka, na slunečném stanovišti mu budeme muset zabezpečit dostatečný přísun vláhy.

Pěstování

Lýkovec, foto med

Pěstování lýkovce obecného není složité, protože druh se vyznačuje vysokou odolností vůči mrazu a celkovou skromností. Vlhkou, ale dobře propustnou půdu bohatou na humus má lýkovec nejraději. Lýkovce můžeme také pěstovat ve větších nádobách v kombinaci s jinými okrasnými rostlinami, přičemž tento způsob nabízí pěstitelům řadu možností načasovat rozmanité efekty pro jednotlivá roční období, a to i na poměrně omezeném prostoru balkonů či teras.

Použití a přínos

Lýkovec si pro své časné kvetení zaslouží i pohledově exponované místo, nejlépe v přední části zahrady či v předzahrádce nebo vedle chodníčku, který vede do domu. Květy lýkovce obalují ještě neolistěné větve jako růžová vata a za nepříliš péče nás odmění intenzivní vůní. Jsou vhodné do každé zahrady, jen před pokušením ochutnávat červené plody musíme chránit především děti. Řadíme ho mezi léčivé rostliny, vzhledem k vysokému stupni toxicity však rozhodně k bezpečným prostředkům lidového léčitelství nepatří.

2 odpovědi na “Lýkovec rozkvétá na konci zimy”

  1. Dobrý den,
    pořád se nemohu nikde dočíst, zda se může lýkovec stříhat, tvarovat.
    Manžel tvrdí, že ne.
    Děkuji
    Milena

    1. Lýkovec řez snáší dobře, v případě zmlazování je dokonce doporučen, neboť bez řezu trpí odumíráním celých partií větví. Při zmlazování seřízneme najednou až dvě třetiny výhonů každé čtyři roky. Je přirozené, že na jaře po řezu méně kvetou, což nám ale v příštím roce bohatě vynahradí.

Komentáře jsou uzavřeny.