Okrasné keře s jedlými plody

Plody Dřínu obecného - dřínky
Dozrávající dřínky na Dřínu obecném, foto med

Mnoho okrasných keřů nám přináší požitek z pěkně zelené dekorace zahrady a krásných květů. Některé okrasné keře s jedlými plody nejsou příliš známé, a přitom jsou nejen jedlé a zdravé, ale mají i léčivé účinky. Vyrábíme z nich lahodné marmelády, džemy, šťávy i kompoty.

Dřín obecný

Kvetoucí Dřín obecný, foto med

Mezi okrasné keře s jedlými plody patří Dřín obecný (Cornus mas) má zelené, výrazně bíle lemované listy. Žluté drobné květy se objevují brzy na jaře, ještě před vyrašením listů, rozkvétají v bohatých soukvětích. Keř snáší suchou i vápenatou půdu, dobře se mu daří na slunci i v polostínu. Plody jsou jedlé červené malé peckovice – dřínky. Jsou nakyslé, obsahující velké množství vitaminu C a připravuje se z nich vynikající marmeláda. Okrasné formy jsou Dřín japonský, Dřín květnatý a další včetně různých svíd.

Rakytník řešetlákový

Plody Rakytníku řešetlákového, foto med

Dlouhověký, rozložitý keř Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) má oválné sytě oranžové plody. Jsou obrovskou zásobárnou vitamínů C, A, D, F, K a skupiny B. Významný je kromě vitamínů i obsah alkaloidu hippopheinu, který se v těle přeměňuje na serotonin – hormon důležitý pro celkovou vitalitu, chránící organismus proti depresi a nádorům. Dvoudomý keř se dožívá až sta let, je odolný a snese i zasolenou půdu. Upřednostňuje slunné stanoviště. Plody rakytníku jsou chutné i čerstvé, stejně jako šťáva z nich vylisovaná. Rakytník příznivě působí i na krevní oběh, hojivě na sliznice dýchacího i trávicího ústrojí a také na klouby.

Kdouloň obecná

Kdouloň se zralými kdoulemi, foto med

Okrasný keř (nebo strom) Kdouloň obecná (Cydonia oblonga) dosahuje výšky až osm metrů a vyžaduje slunné nebo polostinné stanoviště. Kvete nenápadnými růžovými květy a pěstujeme ho zejména pro plody – kdoule. Kulovité až podlouhlé tvrdé malvice žluté barvy příjemně voní po citrusech. Portugalsky se kdouloň nazývá marmelo a džem z kdoulí tak dal vzniknout slovu marmeláda. Výborné jsou i kdoule pečené s masem. Syrové nejsou dobré.

Květy Kdouloně, foto med

Zimolez kamčatský

Zimolez kamčatský – kamčatská borůvka, foto archiv

Lidově kamčatská borůvka je plod Zimolezu kamčatského (Lonicera kamschatica). Toto drobné ovoce má podlouhlý tvar fialovomodré barvy, připomínající chutí borůvku. Keř dorůstá výšky okolo 1,5, kvete velice brzy a jeho plody dozrávají již v květnu. Jsou bohaté na vitaminy B a C a minerální látky, jako hořčík, draslík, fosfor a vápník. Mají řadu léčebných účinků. Skvělé jsou syrové i na koláči, v podobě marmelády aj.

Dřišťál obecný

Dřišťál obecný, Berberis vulgaris, plody dřišťálu

Trnitý keř Dřišťál obecný (Berberis vulgaris) dorůstá až tří metrů. Kvete nepříliš příjemně vonícími žlutými květy v hroznovitém květenství. Plody jsou podlouhlé, světle červené bobule se dvěma až třemi semeny. Nezralé plody obsahují jedovaté berberinové alkaloidy! Opravdu je musíme nechat dozrát. Zralé plody kompotujeme, moštujeme vyrábíme z nich osvěžující limonádu, marmeládu i sirup. Plody jsou v přírodě dostupné i v zimě, neboť zůstávají na větvičkách. Zralé plody mají podobné účinky jako brusinky – působí močopudně, proti křečím a zánětům. Pomáhají při chorobách ledvin, zánětech močových cest, zastavují krvácení, léčí nemoci jater a žlučníku.

Květy Dřišťálu, foto med

Kalina obecná

Plody Kaliny obecné, foto med

Elegantní bílé květy Kaliny obecné (Viburnum opulus) příjemně voní. Keř dorůstá 2–3 metrů, má dekorativní světlezelené listy. Kalinu využijeme v živém plotě nebo ve skupině či jako solitér. Snáší dobře i stín, potřebuje však dostatek vláhy. Většina kalin jsou opadavé dřeviny, jejichž listy se na podzim vybarvují do různých odstínů žluté, oranžové až ohnivě červené barvy. Existuje i několik zajímavých stálezelených druhů. Plody kalin jsou mírně jedovaté, ale po tepelném zpracování jsou jedlé. Kůra kaliny obecné má léčivé účinky, při léčbě ženských nemocí.

Květy Kaliny obecné, foto med