Shii-také – houby pro zdraví a dlouhověkost

shi take - léčivé houby
Shii-také – houby pro zdraví a dlouhověkost, foto med

Ještě donedávna se mělo za to, že houby neobsahují žádné užitečné látky. Jenže, jak současné výzkumy dokazují, existuje stovky druhů hub, které mají léčivé účinky. A že se mnohých využívalo již stovky let před naším letopočtem, je také dokázané. Houby obsahují několik skupin léčivých látek a jejich léčivé účinky hub se projevují především vůči civilizačním chorobám. Orientální houba Shii-také (šitaké) má příznivý vliv na lidský organismus – uzdravují, posilují imunitu a prodlužují lidský věk.

Shii-také (Lentinus edodes) česky Houževnatec jedlý pocházejí z Japonska, kde je oblíbená nejen pro obsah ozdravných látek, ale i pro vynikající chuť. Chloubou této houby je světle až tmavě hnědý, dorůstá průměru až deseti centimetrů.

Léčivé látky

Shii-také, foto med

K účinným látkám, které shii-také patří především β-D-glukany – polysacharidy s prokazatelnými imunostimulačními a antikarcinogenními účinky. Také obsahují ergosterol (provitamin D) a vitamin B2, draslík, zinek a má i velké množství proteinů, obohacených iontů a dalších hodnotných minerálů. Tyto houby mají schopnost upravovat krevní tlak. Tato houba obsahuje antioxidanty, které chrání citlivé buňky před poškozením volnými radikály. Lektiny obsažené v houževnatcí zvyšují imunitu, terpenoidy působí protizánětlivě. Pro nízkou energetickou hodnotu jsou vhodné při redukčních dietách. Shii-také uzdravuje a posiluje fyzicky nebo i psychicky oslabený organismus, posiluje i schopnost koncentrace

Účinky shii-také:

  • abtibakteriální
  • protizánětlivé
  • protirakovinné
  • imunomodulační
  • upravující vysoký krevní tlak
  • snižující cholesterol
  • snižující dopady stresu
  • zvyšující funkci jater a ledvin
  • zvyšující libido
  • léčící únavový syndrom

Shii-také v kuchyni

Shi-také v těstíčku, foto med

Tato japonská houba je velmi chutná a přes svou nízkou kalorickou hodnotu působí jako sytý pokrm. Můžeme ji používat jako každou jinou houbu v běžné naší i asijské kuchyni, ideální je i pro vegetariány, makrobiotiky a lidi snažící se zhubnout. Obohatí masité pokrmy, skvěle chutná v omáčkách i polévkách. Houževnatec jedlý můžeme vařit, snažit, dusit, grilovat. Sušené houby namáčíme na 4 – 5 hodin do vody a poté s nimi můžeme nakládat jako s houbami čerstvými. V lednici můžeme shii-také skladovat dva až tři týdny.

Pěstování shii-také

Houbu můžeme pěstovat na dřevě z dubu nebo buku, které bylo pokáceno asi před 2 – 3 měsíci, anebo v speciálním substrátu. Ten se skládá z drcené slámy nebo z pilin listnatých stromů, která se tepelně upravuje. Dřevo nebo substrát pak očkujeme – na internetu lze najít různé e-shopy se sadbou této houby i podrobným návodem k pěstování.