Na zahradní posezení na sluníčku nebo při grilování se jistě těšíme. Než začne sezona setí, sázení, pletí a dalších zahradních prací, máme čas na ošetření zahradního nábytku. Při bližší prohlídce jistě objevíme nějaké vady a nedostatky, které má na svědomí dílem loňská sezona a dílem zimní skladování. Začneme opravami zahradního nábytku z tropického a jinak exotického dřeva.
Každou část zahradního nábytku prohlédneme a podle aktuálního stavu přikročíme k údržbě nebo opravám. Jeho vzhled a trvanlivost vesměs úzce souvisí s použitým materiálem a pořizovací cenou.
Nábytek z tropického dřeva
Je pravděpodobné, dražší sestavy z tvrdých dovážených dřev, především tropických, nebudou poškozené vůbec nebo jen nepatrně. Nejsnáze dostupný a nejrozšířenější bývá masivní teakový nábytek. Jeho údržba spočívá v tom, že ho před sezonou napustíme speciálním teakovým olejem. Toto mimořádně tvrdé a vodě odolné dřevu nikdy nenatíráme barvou, lazurou, lakem ani podobnými prostředky, které by naopak vysoce kvalitní dřevo s přirozeným jednolitým povrchem mohly znehodnotit.
Napouštění teaku olejem
Nejprve teakový nábytek očistíme. Začneme od nohou, z nichž odstraníme mechanické nečistoty, zvláště pokud stál nábytek volně na zemi. Suché dřevo pak napustíme teakovým olejem, a to nejlépe štětem nebo polnou – smotaným kouskem plátna.
Oprava poškozených částí
Mohlo se stát, že je noha židle nebo stolu naštípnutá. Menší prasklinu slepíme dvousložkovým lepidlem a, než důkladně zaschne, zafixujeme je díly truhlářkou svěrkou. Jde-li ale o poškození většího rázu, svěříme opravu truhláři. Nábytek nebyl levný, neměli bychom se proto sami pouštět do nějakého neodborného kutění a už vůbec nahrazovat některý díl jiným dřevem, než z jakého byl vyroben. Nejen, že bude mít jiné fyzikální vlastnosti a životnost, ale i vzhled a barvu, které nedoladíme.
Exotická dřeva
Exotická dřeva jsou velmi tvrdá dřeva a také velmi odolná. Po čase však u nich dochází k tak zvanému oslepnutí dřeva – je zašedlé a schází mu lesk a nábytek začne vypadat omšele. Většinou stačí povrch drsnou stranou houbičky na nádobí nebo jemným kartáčem omýt klasickým mýdlovým roztokem nebo jádrovým mýdlem, případně jemným saponátem v slabší koncentraci. Příliš koncentrovaný roztok saponátu by zašlost dřeva ještě zvýšil. To proto, že přírodní struktura dřeva a výrazné odmašťovací schopnosti koncentrovaných saponátů se vzájemně vylučují. Povrch poté opláchneme a necháme řádně vyschnout. Nesušíme na prudkém slunci, nejlepší je pozvolné vysychání v mírném polostínu. Suchý povrch napustíme kvalitním olejem (například teakový olej-Bondex, Forwood-KM, Ciranova a další). Ten nanášíme štětcem nebo hadříkem v jedné až dvou vrstvách podle opotřebovanosti nábytku. Po půl hodině pak přebytečný olej setřeme čistým suchým savým hadrem. Po zaschnutí můžeme povrch jemným leštícím kartáčem nebo flanelem vyblýskáme do vysokého lesku.