Zahradní pařeniště prodlužuje vegetační období rostlin a chrání je před nepříznivým počasím. Zahrádkáři tak dříve v sezoně předpěstovávají sazenice a pěstují zde různé druhy rostlin, včetně květin, zeleniny a bylin, které by jinak nemohly v dané oblasti v chladném venkovním prostředí přežít. Pařeniště vyrobíme z různých druhů materiálů, např. ze dřeva a fólie nebo starých oken.
Zahradní pařeniště je levnější alternativou skleníku. Používá se celý rok. Okny nebo průsvitnou fólií proniká k rostlinám životodárné světlo, hromadí prospěšné teplo, a přitom je chrání před nepřízní povětrnostních vlivů. Rostliny v pařeništi podle potřeby zavlažujeme a větráme.
Ošetření stavebního dřeva
Dřevo k výrobě pařeniště musíme napustit ochranným přípravkem proti plísním, hmyzu a jinými škůdci. Některé z těchto přípravků mohou obsahovat insekticidy nebo fungicidy. Nejčastější škůdci jsou dřevokazné houby, např. dřevomorka. Než začneme s ošetřením, očistíme dřevo od nečistot. Pokud je dřevo nové, necháme jej nejméně měsíc vyschnout, než začneme s aplikací přípravku. Pokud dřevo již bylo vystaveno počasí, nejprve ho ošetříme odolným čisticím prostředkem a necháme ho vyschnout. Následně nanášejte přípravek na dřevo podle návodu na obalu.
Zahradní pařeniště ze dřeva
Při výrobě pařeniště ze dřeva dřevo nejprve ošetříme proti hnilobě a plísním, aby konstrukce vydržela co nejdéle. Také dřevo správně upevníme, aby konstrukce byla stabilní. K jeho výrobě potřebujeme dřevěné trámy (např. 10 x 10 cm), latě (např. 5 x 5 cm), vruty, plastovou fólii (tloušťky minimálně 0,15 mm) a pásky na upevnění fólie, pan.
Postup:
- Určíme velikost pařeniště a vybereme pro něj vhodné stanoviště na zahradě. Zkontrolujeme, zda je místo rovné a má dostatek slunečního svitu.
- Sestavíme konstrukci z dřevěných trámů. Pokud například chceme postavit pařeniště o rozměrech 2 x 3 metry, sestavíme dva dvoumetrové a dva třímetrové trámy tak, aby vytvořily obdélník. Trámy spojíme vruty.
- Z dřevěných latí vyrobíme mřížku odpovídající velikostí rámu z trámů. Na mřížku páskami připevníme průhlednou plastovou fólii.
- Mřížku upevníme k trámům panty tak, aby ji bylo možné odklápět.
Studené pařeniště ze starých oken
Velikost pařeniště závisí na velikosti a počtu oken, které máme k dispozici. U starých oken nejprve obnovíme oprýskaný lak, aby rámy nepodlehly hnilobě. Také zjistíme, zda lze okna zavírat a otvírat. Podle plochy oken postavíme z prken pařeniště. Nejvrchnější díl musí být vždy šikmý, tak budou okna nastavena k slunci a pařeniště bude mít dost světla. prkna přichytíme hraněnými fošnami, které zajistí dostatečně pevné šroubové spojení. Okna položíme a zasadíme do rámu.
Materiál a nářadí
Připravíme si stará okna, prkna, fošny, šrouby a kloubové závěsy. Z nářadí uplatníme pilu, vrtačku, kladivo, skládací metr, tužku a truhlářské svěrky.
Pracovní postup
- Prkna pro stavbu pařeniště nařežeme je na vhodnou délku elektrickou pilou nebo ruční pilou děrovkou. Výška zadní stěny určuje sklon oken. Stará okna natřeme nátěrem do exteriéru.
- Pro vysokou zadní stěnu a strmý sklon oken přišroubujeme zvnějšku na fošny střešní latě. Jednoduchou pomocnou konstrukci z prken a svěrek se prkna při šroubování sevřou jako do kleští.
- Po přišroubování prken k jedné fošně přijde na řadu druhá strana. Když přišroubujeme všechna prkna v celé délce, přiřízneme je, čímž zadní stěnu dokončíme.
- Pařeniště pomocí okenních rámů a předního prkna na zkoušku sestavíme. Dobré je, když máme k sestavování a přenášení těžkého pařeniště pomocníka.
- Pařeniště opatříme čtyřmi prodlouženými rohovými fošnami pro možnou nástavbu.
Dále postupujeme
- Boční stěny zhotovíme z odřezků prken. K montáži použijeme nerezové šrouby. Šířka pařeniště je dána velikostí okenních rámů a jejich sklonem. Okna zatím uložíme do bezpečí.
- Pařeniště získává stabilitu a díky šroubovým svěrkám, jednotlivé části konstrukce nesklouznou. Teď máme poslední možnost upravit sklon oken.
- Masivní okenní rámy dobře připevníme. Před sestavením pařeniště nasadíme na zkoušku okenní křídla do rámů. Pak si je označíme, abychom je později nezaměnili.
- Postupně vzniká první boční stěna. Místa řezu musí ležet v jedné rovině s okenním rámem, abychom mohli připevnit druhý rám. Sklon oken oceníme zejména na jaře a na podzim, kdy je slunce nízko na obloze. Pařeništní rám bude mít vždy sklon k jihu.
- Masivní dřevěná okna poskytují dobrou ochranu proti větru. Navíc mají stará okna docela dobré izolační vlastnosti. Pařeniště opatříme ještě jedním dřevěným rámem.
- Pařeniště můžeme nastavovat libovolným počtem nástavců. Aby nesklouzly, jsou rohové fošny namontovány k okrajům pařeniště s určitým přesahem. Díky tomu sestavíme vysoké pařeniště pro vyšší rostliny, jakými jsou například rajčata.
- Pařeniště využíváme po celý rok. Na jaře v něm vypěstujeme první saláty a rané ředkvičky, v létě v něm dozrávají okurky, na podzim třeba čínské zelí a v zimě v něm například skladujeme zeleninu.