Zahradní pařeniště

Různá zelenina v odkrytém zahradním pařeništi
Zelenina v odkrytém pařeništi, foto med

Zahradní pařeniště prodlužuje vegetační období rostlin a chrání je před nepříznivým počasím. Zahrádkáři tak dříve v sezoně předpěstovávají sazenice a pěstují zde různé druhy rostlin, včetně květin, zeleniny a bylin, které by jinak nemohly v dané oblasti v chladném venkovním prostředí přežít. Pařeniště vyrobíme z různých druhů materiálů, např. ze dřeva a fólie nebo starých oken.

Pařeniště v zahradnictví, foto med

Zahradní pařeniště je levnější alternativou skleníku. Používá se celý rok. Okny nebo průsvitnou fólií proniká k rostlinám životodárné světlo, hromadí prospěšné teplo, a přitom je chrání před nepřízní povětrnostních vlivů. Rostliny v pařeništi podle potřeby zavlažujeme a větráme.

Ošetření stavebního dřeva

Vzcházející ředkvičky, foto med

Dřevo k výrobě pařeniště musíme napustit ochranným přípravkem proti plísním, hmyzu a jinými škůdci. Některé z těchto přípravků mohou obsahovat insekticidy nebo fungicidy. Nejčastější škůdci jsou dřevokazné houby, např. dřevomorka. Než začneme s ošetřením, očistíme dřevo od nečistot. Pokud je dřevo nové, necháme jej nejméně měsíc vyschnout, než začneme s aplikací přípravku. Pokud dřevo již bylo vystaveno počasí, nejprve ho ošetříme odolným čisticím prostředkem a necháme ho vyschnout. Následně nanášejte přípravek na dřevo podle návodu na obalu.

Zahradní pařeniště ze dřeva

Rám pro vysoký záhon nebo pařeniště, foto med

Při výrobě pařeniště ze dřeva dřevo nejprve ošetříme proti hnilobě a plísním, aby konstrukce vydržela co nejdéle. Také dřevo správně upevníme, aby konstrukce byla stabilní. K jeho výrobě potřebujeme dřevěné trámy (např. 10 x 10 cm), latě (např. 5 x 5 cm), vruty, plastovou fólii (tloušťky minimálně 0,15 mm) a pásky na upevnění fólie, pan.

Postup:

Jednoduchý rám na pařeniště, foto med
 1. Určíme velikost pařeniště a vybereme pro něj vhodné stanoviště na zahradě. Zkontrolujeme, zda je místo rovné a má dostatek slunečního svitu.
 2. Sestavíme konstrukci z dřevěných trámů. Pokud například chceme postavit pařeniště o rozměrech 2 x 3 metry, sestavíme dva dvoumetrové a dva třímetrové trámy tak, aby vytvořily obdélník. Trámy spojíme vruty.
 3. Z dřevěných latí vyrobíme mřížku odpovídající velikostí rámu z trámů. Na mřížku páskami připevníme průhlednou plastovou fólii.
 4. Mřížku upevníme k trámům panty tak, aby ji bylo možné odklápět.

Studené pařeniště ze starých oken

Studené pařeniště ze starých oken, foto med

Velikost pařeniště závisí na velikosti a počtu oken, které máme k dispozici. U starých oken nejprve obnovíme oprýskaný lak, aby rámy nepodlehly hnilobě. Také zjistíme, zda lze okna zavírat a otvírat. Podle plochy oken postavíme z prken pařeniště. Nejvrchnější díl musí být vždy šikmý, tak budou okna nastavena k slunci a pařeniště bude mít dost světla. prkna přichytíme hraněnými fošnami, které zajistí dostatečně pevné šroubové spojení. Okna položíme a zasadíme do rámu.

Materiál a nářadí

Připravíme si stará okna, prkna, fošny, šrouby a kloubové závěsy. Z nářadí uplatníme pilu, vrtačku, kladivo, skládací metr, tužku a truhlářské svěrky.

Pracovní postup

Pařeniště z oken, foto med
 1. Prkna pro stavbu pařeniště nařežeme je na vhodnou délku elektrickou pilou nebo ruční pilou děrovkou. Výška zadní stěny určuje sklon oken. Stará okna natřeme nátěrem do exteriéru.
 2. Pro vysokou zadní stěnu a strmý sklon oken přišroubujeme zvnějšku na fošny střešní latě. Jednoduchou pomocnou konstrukci z prken a svěrek se prkna při šroubování sevřou jako do kleští.
 3. Po přišroubování prken k jedné fošně přijde na řadu druhá strana. Když přišroubujeme všechna prkna v celé délce, přiřízneme je, čímž zadní stěnu dokončíme.
 4. Pařeniště pomocí okenních rámů a předního prkna na zkoušku sestavíme. Dobré je, když máme k sestavování a přenášení těžkého pařeniště pomocníka.
 5. Pařeniště opatříme čtyřmi prodlouženými rohovými fošnami pro možnou nástavbu.

Dále postupujeme

 1. Boční stěny zhotovíme z odřezků prken. K montáži použijeme nerezové šrouby. Šířka pařeniště je dána velikostí okenních rámů a jejich sklonem. Okna zatím uložíme do bezpečí.
 2. Pařeniště získává stabilitu a díky šroubovým svěrkám, jednotlivé části konstrukce nesklouznou. Teď máme poslední možnost upravit sklon oken.
 3. Masivní okenní rámy dobře připevníme. Před sestavením pařeniště nasadíme na zkoušku okenní křídla do rámů. Pak si je označíme, abychom je později nezaměnili.
 4. Postupně vzniká první boční stěna. Místa řezu musí ležet v jedné rovině s okenním rámem, abychom mohli připevnit druhý rám. Sklon oken oceníme zejména na jaře a na podzim, kdy je slunce nízko na obloze. Pařeništní rám bude mít vždy sklon k jihu.
 5. Masivní dřevěná okna poskytují dobrou ochranu proti větru. Navíc mají stará okna docela dobré izolační vlastnosti. Pařeniště opatříme ještě jedním dřevěným rámem.
 6. Pařeniště můžeme nastavovat libovolným počtem nástavců. Aby nesklouzly, jsou rohové fošny namontovány k okrajům pařeniště s určitým přesahem. Díky tomu sestavíme vysoké pařeniště pro vyšší rostliny, jakými jsou například rajčata.
 7. Pařeniště využíváme po celý rok. Na jaře v něm vypěstujeme první saláty a rané ředkvičky, v létě v něm dozrávají okurky, na podzim třeba čínské zelí a v zimě v něm například skladujeme zeleninu.