Na zahradě bezpochyby oceníme možnost posedět si ve stínu pod střechou, chráněni před palčivými paprsky slunce i před deštěm, a přitom venku, kde můžeme vychutnávat vůni květin i se kochat jejich krásou. Stavba altánu na zahradě je s trochou zručnosti, dobrým materiálem a odpovídajícím nářadím snadná i vlastníma rukama.
Altán, neboli besídka, je jednoduchý přístřešek, obvykle menší a ozdobný, umístěný v zahradě, který je určený zejména pro oddech a relaxaci. Tato lehká dřevěná konstrukce může mít otevřené stěny, nebo částečně s výplněmi. Můžeme ho využít i jako oporu pro popínavé růže nebo jiné rostliny, a tak půvabně oddělit odpočinkové zákoutí od zeleninové zahrádky. Stavba altánu je náročnější než stavba pergoly, ale nabízí nám útulek i za deště a nepohody. Jako každé zákoutí k odpočinku vyžaduje kolem sebe dostatek volného prostoru, aby pobyt v něm nebyl stísněný.
Otevřené a uzavřené altány
Známe altány otevřené, kdy podpěry nesou jednoduchou střechu s lehkou krytinou, zdviženou nad čtvercovým, kruhovým či polygonálním půdorysem. Nosná konstrukce bývá nejčastěji dřevěná, někdy zděná (i kovová) a vyplněná mřížkou nebo dekoračními žebříky pro uchycení popínavých rostlin. Stavba altánu, na rozdíl od pergol, musí stát na zpevněné ploše. Bývají zařízeny zahradním nábytkem, nezbytný je stůl a lavice či židle. Méně časté altány uzavřené mají stěny prosklené nebo s dřevěnými či vyplétanými výplněmi. Jejich předností je, že jsou využitelné i v chladných dnech. Také do nich lze v případě potřeby zavést vodu a elektřinu, díky čemuž můžeme setrvat pohodlně venku i za dlouhých vlahých večerů, v klidu si číst, hrát společenské hry, vařit si kávu i si přitopit, když je velmi chladno.
Stavebnicové altány
Jestliže nemáme potřebné podmínky nebo nejsme zruční natolik, abychom altán vyrobili včetně nařezání trámů a latěk, můžeme si koupit hotový altán jako stavebnici. Nabízí se v různých typech i v různých cenových relacích. Kvalitní stavebnicové altány mají vyfrézované stěnové fošny, které přesně pasují do příslušných nárožních pilířů. Ty jsou zevnitř neviditelně zpevněné hliníkovými profily, což značně zvyšuje životnost stavby. Tento stabilní montážní systém umožňuje sestavení stěn bez hřebíků či vrutů. Díky tomu se fošny mohou přizpůsobit rozdílné vlhkosti v jednotlivých ročních obdobích – jinými slovy se mohou roztahovat nebo smršťovat. Půdorys ve tvaru mnohoúhelníku, zejména jde-li o nepravidelný osmiúhelník, je především pro méně zkušené velké ulehčení. Tento „kleštinový věnec“ totiž může posloužit jako šablona pro základy, které musíme předem vybudovat.
Solidní základy
Stavba altánu má základní předpoklad, a to jsou v každém případě solidní základy. Může to být buď betonová deska, nebo rovná plocha z kabřince či betonových dlaždic. V každém případě ale je nutné odkrýt 15 – 20 cm zeminy, výkop vyplnit vrstvou písku a tu udusat ručním nebo mechanickým pěchem (žábou). Horní okraj hotových základů by měl ležet asi 5 cm nad úrovní okolí zahrady, aby do altánku nemohla vniknout voda. K začištění základů z betonových dlaždic se nabízejí například betonové obrubníky. Pokud nejsou základy naprosto rovné, neměli bychom s montáží zahradního altánku vůbec začínat. Nedostatečně solidní základy totiž mohou v krajním případě vést k tomu, že se rozchlípne stěna, nepůjdou dovřít okna nebo dveře, nebo že stavbu poškodí voda.
Stěny – pracovní postup
Při montáži altánu je dobré mít k ruce pomocníka, protože manipulace s velkými stavebními díly je pro jednoho člověka velmi obtížná.
- Rozložíme nosné trámy a spojíme je zasunutím zahnutých svorek.
- Kolem dokola zasuneme do drážek nosných trámů prkna, tvořící základ stěn. V místě dveřního otvoru použijeme krátká. Dáváme pozor, která strana je dolní a která horní!
- Rozmístíme pilíře a nasadíme je. Jsou už z výroby vyztužené hliníkovými profily.
- Pokračujeme kolem dokola ve zvedání stěn. Dáváme pozor, kam mají přijít dveře a okna. Když dosáhnou výšky tří prken, zapustíme shora dveřní výplň i s úchytem.
- Stejným způsobem se montují okna. Horní hrany oken a horní hrana dveří jsou ve stejné úrovni.
- Nakonec dokončíme opláštění stěn bez oken a bez dveří. Teď už chybí jen střecha a podlaha.
Střešní konstrukce
U osmiúhelníkových altánků do průměru 300 cm a u oválných typů se střecha skládá z osmi prefabrikovaných dílů, které jsou už pokryté buď šindelem, nebo rákosem či jinou krytinou. U modelů od 350 cm se střešní krokve, šalování, ozdobné lišty a bitumenové šindele dodávají jednotlivě. Rákosové střechy od průměru 350 cm pokrýváme na místě. Šindele se nabízejí v zelené, červené, hnědé, černé nebo modré barvě, za příplatek i povrstvené mědí. Můžeme si přiobjednat podlahu ze smrkových palubek o tloušťce 19 mm a z tlakově impregnovaných trámů. Počet a provedení oken a dveří si můžeme podle typu domku za příplatek zvolit individuálně.
Střecha – pracovní postup
- Před nasazením střechy pomocí diagonály ověříme správnou pozici stěn. Odstraníme pera nejhořejších prken nad pilíři. Pak jednotlivé střešní segmenty provizorně podepřeme latěmi.
- Latě mají délku zhruba 270 cm. Střešní díly jsou už z výroby pokryté šindeli nebo rákosem. Ve dvou spojujeme jednotlivé segmenty k sobě.
- V hotové střeše ponecháme malý otvor, který uzavřeme později.
- Spoje jednotlivých střešních segmentů nyní překryjeme hřebenáči přesazenými o 15 cm a upevníme hřebíky. Krycí lišty vnějších i vnitřních stěn neupevňujeme na stěny, nýbrž na rám.
- Na hotovou střechu umístíme černě lakovaný ochranný kovový kryt, na který přišroubujeme pomocí závitových tyčí ozdobné mosazné koule. Zespodu nasadíme krycí desku. V případě potřeby závitové tyče zkrátíme.
Okna a podlaha
1. Luxusní altán je vybavený výklopnými okny. Na rámy namontujeme zarážky, aby se okna později nemohla sama zaklapnout a tím třeba i rozbít.
2. Podlahová prkna pokládáme kolmo k základové konstrukci na pero a drážku. Zkosená prkna pokládáme jedno za druhým, a to až ke krátké zdi.
3. Mezi dvě drážky umístíme spojovací profil a dokončíme pokládku podlahy. Nakonec celou podlahu kolem dokola olištujeme.
Nátěr dřeva
Aby byla stavba co nejlépe chráněna, je vhodné ještě před započetím montáže opatřit dřevo tenkým základovým nátěrem. Především čelní stěny a ty části dřevěné konstrukce, které po dokončení montáže nebudou přístupné. Po montáži natřeme stavbu ještě jednou základovou vrstvou. První vrstvu barvy zředíme 15% terpentýnem, aby dřevo barvu dobře vsáklo. Pak dřevo opatříme ještě jednou nebo dvěma vrstvami barvy.
Velmi pěkný článek. Taky jsme se doma celkem poprali se stavbou. Bylo to náročné, ale výsledek stojí za to. Bohužel už moc počasí nepřeje, ale už teď se těším na jaro a posedávání pod pergolou na zahradě.