Borovice jsou většinou stromy, jen někdy keře. Zahrnují téměř třetinu z více než šesti set druhů jehličnanů. Ve srovnání s nimi mají volnou korunu a čím jsou starší, tím jsou krásnější. Lesní borovice se do běžných okrasných zahrad u domu nehodí, protože vyrostou do velké výšky. Pak kromě toho, že mohou nepřiměřeně stínit okna, ohrožují stavbu, neboť se při silném větru snadno vyvrátí. Velmi malebné jsou okrasné borovice, například drobnokvětá nebo Mugo a mnoho dalších.
Borovice (Pinus) rostou převážně na severní polokouli. Okrasná borovice drobnokvětá (Pinus parviflora) u nás v přírodě volně neroste, pochází z Japonska a zabydlela se na našich zahradách, zejména japonských, neboť se snadno tvaruje a lze ji pěstovat i jako bonsaj. Vytváří většinou protáhle kuželovitou, na okrajích nepravidelnou korunu. Většina odrůd má sivě modrozelené jehlice, uspořádané ve svazečcích po pěti. Zůstávají na stromě tři až šest let. Červenohnědé šišky, které na stromě vydrží dva roky, tento okrasný jehličnan korunují. Prospívá u nás na celém území kromě exponovaných horských poloh. Naše zimy snáší spolehlivě.
Odrůdy a kultivary
Odrůdy borovice drobnokvěté (P. parviflora) mohou být zakrslé, ale i statné stromy. Glauca je pomalu rostoucí stříbřitě šedý kultivar, který ani v 10 letech nebude vyšší než dva metry. Mezi zakrslé patří odrůdy Adcock´s Dwarf, Bergman, Hagaramo, Nana. Do nanejvýše tří metrů dorůstají kultivary Brevifolia nebo Gimborn´s Pyramid, který je zavětvený až k zemi. Gimborn´s Ideal s kompaktní vejčitou korunou dosáhne maximálně pěti metrů. Středně vysoké – do deseti metrů jsou Blauer Engel a Blue Giant, a vysoký až 15 metrů může být Tempelhof. Kultivar Variegata je zajímavý žlutopestrými jehlicemi, Ryu-ju je zeleno-bíle skvrnitý a Fukai zlatavě panašovaný.
Stanoviště
Okrasné borovice snese i částečně přistíněné místo a je nenáročná na půdu. Bude se jí dařit i na skalnatých a suchých, písčitých půdách, kdežto na vlhkých nebo dokonce přemokřených místech bude chřadnout.
Pěstování
Okrasné borovice sázíme brzy na jaře nebo až na podzim. Kontejnerované lze vysazovat kdykoli. Zpočátku pravidelně zaléváme, a není–li sníh, zaléváme i v zimě. Řezu se vyhneme, jen při příliš bujném růstu zaštipujeme výhony, čímž strom i tvarujeme.
Použití a přínos
Okrasné borovice najdou na zahradě široké uplatnění jako solitéry, do skupin i s listnatými stromy a keři, anebo ty zakrslé v nádobách budou zdobit terasu nebo vydlážděný vchod do domu. Vysadit je můžeme i na okraje skalek a vřesovišť.