Okrasné stromy do zahrady odedávna dokreslují celkový dojem z pohledu na dům, jehož tvář tvoří fasáda a architektonické prvky, jakými jsou okna, dveře, balkony či terasy… Koneckonců vzrostlé stromy odedávna zdobily sídla šlechty a malebně dokreslovaly i četná venkovská stavení. Přinášejí užitek nejen v podobě plodů či blahodárného stínu v horkém poledni. Estetický dojem z nich pozitivně působí na naši psychiku, zdravotní vliv má i jejich schopnost regulovat proudění vzduchu, mikroklima, teplotu a vlhkost.
Dříve převládaly okrasné stromy do zahrady rozměrné, nejmenší bývaly magnólie s výškou 4-10 metrů a hlohy dorůstající 7-8 metrů. Běžně se však velikost stromů pohybovala v rozmezí 12–25 metrů. V sortimentu převažovaly lípy, duby, buky, javory, kaštany, částečně břízy a jeřáby, borovice, cypřišky, túje a stříbrné smrky. Zvláštní postavení měly solitérní ovocné stromy a ovocné aleje.
Jak okrasné stromy do zahrady vybírat
Výběr stromu vzhledem k jeho velikosti po ukončení růstu je velmi důležitý, a to zejména v případě, kdy jej sázíme do malé zahrady. Většinou nemáme dost místa, proto dáváme přednost stromům menších rozměrů v rozmezí konečné výšky 4-12 metrů. Stromy dělíme do tří velikostních skupin:
- velmi úzce rostoucí stromy, u kterých po dlouhá léta nejsou žádné potíže se stíněním
- kulovité exempláře, které mohou určovat skladbu zahrady
- stromy s velmi otevřenou korunou, pod nimiž mohou dobře růst další rostliny.
Nejlepší je koupit strom s kvalitním kmínkem a se zapěstovanou korunou. Stromy rostou pomaleji, než my stárneme a malý neduživý proutek nás esteticky neuspokojí a navíc vyžaduje velkou péči s nejistým výsledkem. Větší kvalitní strom dodá i zcela nové zahradě punc jisté vyzrálosti. Od stanoviště by se při výběru měla odvíjet výška a ostatní rozměry stromu. Vybírat můžeme i podle barevnosti – kromě zelených odstínů lze zvolit také celoročně pestrolisté nebo červené odstíny. Od prostředí a dojmu, který má strom vyvolat se odvíjí volba, zda listnáč nebo jehličnan, a další požadavky.
Kupujeme okrasný strom
Správně zapěstovaný mladý strom má mít pevný kořenový bal, hladký neporušený kmen bez ran po řezu větví a bez poškození kůry kmene a dobře založenou a vytvarovanou korunu. Pokud má růst jako solitér nebo nepočítáme-li s pravidelným tvarování řezem neměl by mít odstraněný vrchol. Při výběru počítáme s potřebným prostorem, tedy s růstem stromů a nesázíme je ani těsně k plotu, kde by mohl stínit sousedův dům či jeho zahradu, ani těsně k našemu domu, abychom v něm za pár let neměli trvalé příšeří. Od plotu by měl strom být nejméně 4 metry, keře půl metru.
Péče o okrasné stromy
Před výsadbou vykopeme na světlém stanovišti dostatečně prostornou jámu, kterou vyplníme kvalitním substrátem obohaceným o pomalu rozpustná hnojiva, která i na omezeném prostoru zajistí dlouhodobou zásobu živin. Vláha by měla pronikat ke kořenům z dostatečně velké mísy nebo volné plochy kolem stromu. Po výsadbě strom důkladně zaléváme, dokud se pevně nezakoření. Některé stromy potřebují kotvení mezi kůly s úvazkem, ochranu kmenu jutou. V dalších letech to bude řez a další ošetření. I volně rostoucí stromy do zahrady potřebují občasnou péče, většinou pravidelný zdravotní a prosvětlovací řez, při němž odstraňujeme všechny poškozené větve a ty, které se kříží a nadměrně zahušťují korunu, dále větve strmě rostoucí vzhůru a nežádoucí výmladky, tzv. vlky. Důležité je dodržovat správnou dobu řezu a respektovat druh stromu a základní formu – jinak řežeme stromy s přirozeně založenou kulovitou korunou, jinak stromy s velkou volnou korunou, jinak záměrné tvary.
Dobry den, zaujal ma Vas clanok o okrasnych stromoch do zahrady. Mame zaujem o celorocny okrasny (farebny) strom pred novostavbu rodinneho domu, ktory by mal byt dominantou (vyska max. +-3m), ale zase aby ani nezakryl dom a vyhlad z okien na prijazdovu cestu. Ale kedze nie sme odbornici a ani nevieme ake okrasne stromy existuju, tak by sme Vas chceli poziadat o radu. Zatial mame vybraty cerveny javor (samozrejme uz vyrasteny, cca 1,5-2m), ale chceli by sme si nechat aj poradit, ci existuju ine alternativy. S radostou by som Vam poslal aj fotku, pre predstavu ako to u nas vyzera, ale sem nie je moznost pripojit prilohu.
Vopred Vam dakujeme za rady a nazory.
Dobrý den, červený javor je velmi dobrá volba, bude zahradu u domu zdobit celoročně. Existují i další barevné varianty od žluté přes zelenou až po vínově červenou. Chcete-li i kvetoucí stromy, můžete přidat magnolii nebo sakuru. K japonským javorům se hodí kvetoucí keře jako rododendrony, azalky nebo kdoulovce. Zááleží na celkové kompozici a na tom, co se líbí vám. Ať se vám to podaří. 🙂