Okrasné stromy v českých zahradách

geometricky tvarované stromy
Tvarované okrasné stromy, foto med

Tvarované okrasné stromy jsou zajisté ozdobou mnoha světových zahrad. Tyto zajímavé dřeviny se však dostávají i do popředí již mnoha českých zahrad.

Tvarované stromy , foto archiv

Do našeho prostředí jsou nejvhodnější takové tvarované stromy, které budou dobře snášet zdejší klimatické podmínky a často znečištěný vzduch. Pokud o tvarovaném stromu uvažujete, doporučujeme rozhodně odolné a nenáročné borovice, jedle a tisy, ale i kryptomerie, což je národní strom Japonska, nebo cypřišek a jalovec. Tvarovanou okrasnou dřevinu samozřejmě nemůžete umístit jen tak, jak se vám zlíbí. Umístění stromu je zapotřebí vhodně zvolit. Borovice a jalovce můžete vysadit na slunce, ovšem tisům a kryptomeriím vyhovuje více stinnější místo. Vyvarujte se také trvale zamokřené půdě – takovou snese jen málokterý tvarovaný jehličnan.

Zahradní bonsaje

Zahraniční pěstitelé zahradních bonsají tvarují tyto stromy do požadovaného tvaru mnoho let. V podstatě není možné  najít dva úplně identické stromy. Takže pokud si ozdobný strom hodláte pořídit, budete mít naprostou jistotu, že se jedná o originál. Vybrané stromy koupíte v dřevěných boxech nebo plastových kontejnerech i spolu s hnojivem na několik měsíců. Po jejich výsadbě už nevyžadují žádnou zvláštní péči, pokud nepočítáme zálivku v době sucha, hnojení a samozřejmě udržování požadovaného tvaru řezem.

Okrasné tvarované stromy

Také se vám stalo, že jste v blízkosti okrasných tvarovaných stromů cítili atmosféru klidu a vyrovnanosti? Že jste se cítili velmi příjemně? Rozhodně i přes svou impozantnost tuto moc mají. Velká zahradní bonsaj s kaskádovou, patrovou, obláčkovou nebo několikanásobnou kulovitou korunou se však hodí nejenom do zahrad v tradičním asijském stylu, ale i do každé okrasné zahrady nebo i na terasu. Bude výraznou dekorací třeba u vchodu do domu nebo kanceláře, zaujme však i jako solitér na větší ploše a skvěle se doplňuje i s ozdobnými kameny a skalkami.

Podívejte se na tvarované okrasné stromy>>

Tvarované zahradní bonsaje, foto archiv