Okrasné velkokvěté máky byly vyšlechtěné z původních Vlčích máků. Můžeme si vybrat, chceme-li pěstovat jednoletky nebo trvalky. V zahradách se pěstují kultivary, které mají většinou červené květy s černým středem, jsou však i růžové, bílé, červené a fialové kultivary, a to s jednoduchými, poloplnými až plnými květy. Pěstování okrasných máků je snadné a dobře snášejí i sucho.
Okrasné velkokvěté máky (Papaver) vytvářejí mohutnou přízemní růžici podlouhlých modravě zelených zubatých a chlupatých listů. Z ní na jaře vyrůstají chlupaté stonky zakončené velkými miskovitými květy. Ty mívají výraznou černou skvrnou na bázi a množství černých tyčinek.
Zajímavé okrasné máky
Okrasné máky pivoňkokvěté (P. Paeoniflorum) mají obrovské květy s velkým množstvím celokrajních korunních plátků podobných pivoňkám. Okrasné máky s hluboce rozeklanými korunními plátky se nazývají Třepenité máky. Dorůstají do výšky více než jednoho metru a kvetou v barevné škále od bílé, lososové, červené až k tmavě karmínové. Další skupinu okrasných máků tvoří drobné Máky alpské (P. alpinum) , které mají květy zbarvené od bílé, přes žlutou, růžovou až k červené barvě. Některé jsou vhodné do skalky, například Sluncovka, Kalifornský máček (Eschscholzia californica).
Jednoleté a vytrvalé máky
Rod máků zahrnuje kolem stovky druhů a nespočet odrůd, a to jak užitkových, tak okrasných. Okrasné máky můžeme také rozdělit na jednoleté a vytrvalé.
- Jednoleté máky musíme každoročně vysévat přímo na stanoviště, a to časně na jaře. Vzešlé rostlinky musíme vyjednotit.
- Vytrvalé máky můžeme vysévat později na jaře a v létě, nebo ještě později vysadit sazenice.
Odrůdy a kultivary
Na popularitě stále stoupají vytrvalé druhy, s většími a okrasnými květy v různých barvách, zvláště ty vzrůstné s velkými, nápadnými, barevnými květy. Nejčastěji pěstovanými druhy jsou:
- Mák východní (P. orientale) pochází z Malé Asie a je přizpůsoben letnímu suchu a vedru. Dorůstá výšky asi 100 cm, má stříhané listy. Velké květy, oranžové až červené s černou skvrnou uprostřed, mívají průměr 15 cm. Kvetou na počátku léta. Odrůda Coral reef má výraznou růžovou barvou s černým středem. Kultivar ‚Patty’s Plum‘ kvete fialově; ’Juliane’ má květy bílé s narůžovělým lemem; ’Marcus Perry’ oranžově šarlatové; ’Rosenpokal’ karmínově růžové; ’Salmon Glow’ sytě lososové, poloplné; ’Sturmfackel’ má květy ohnivě červené.
- Mák zahradní (P. pseudoorientale), což je kříženec P. orientale a P. bracteum a jejich četné odrůdy. bývá vysoký přes 100 cm a má velice variabilní květy, nejčastěji červenooranžové s černou skvrnou uprostřed. Někdy je však skvrna světlejší nebo zcela chybí a květy mohou být zbarvené i dorůžova či dohněda.
- Mák nahoprutý, islandský (P. nudicaule) je dvouletka. Anglický název ´Iceland poppy´ (Islandský mák) se vztahuje k jeho původu ze subarktických oblastí. Tyto máky jsou stoprocentně mrazuvzdorné a spíš jim svědčí chladnější léta. Kultivar ´Meadow pastels´ má zdravé a bohaté olistění a velké květy na dlouhých stoncích. Spektrum barev této směsi je skutečně výjimečné. Květy jsou výborné k řezu do váz.
Stanoviště
Všechny máky vyžadují slunné stanoviště a dobře propustné, vápenité až neutrální půdy s dostatkem vláhy. Na druhou stranu jsou většinou poměrně odolné vůči suchu a na stejném stanovišti vydrží mnoho let.
Pěstování okrasných máků
Okrasné máky sázíme podle druhu brzy na jaře nebo koncem léta na vzdálenost 50—70 cm. Půda by měla být dobře obdělaná, kyprá, dobře vyhnojená, s dostatkem vápníku. Semínka sejeme na povrch naznačených řádků a jemně je přitlačíme. Máky lze i předpěstovat z včasných jarních výsevů. Semena Máku východního klíčí na světle, proto je nezasypáváme, ale jen je v množárně zakryjeme tabulkou skla nebo fólií pro udržení vláhy. Po vzejití semenáčky vyjednotíme a koncem léta vysadíme na stanoviště. Mák nahoprutý vyséváme přímo na stanoviště na podzim nebo brzy z jara. Vápník je pro máky důležitý, můžeme k nim přidávat pomalu rozpustné vápence nebo drcené vaječné skořápky. Odstranění odkvetlých květenství podpoří další kvetení.
Množení
Na stanovišti se máky často udržují samovýsevem – stačí nechat několik makoviček dozrát. Množí se převážně semeny. Ty se prodávají jako šlechtěné osivo ve směsi různých barev, jednoduché i plnokvěté, které dobře a rychle klíčí. Můžeme použít i semínka z vlastní sklizně, ale mohou mít jinou barvu. Vytrvalé druhy lze množit i dělením trsu nebo kořenovými řízky. Mladé rostliny se pěstují v květináčích, protože špatně snášejí přesazování.
Použití a přínos
Velkokvěté okrasné máky jsou mohutné rostliny, které můžeme pěstovat jako solitéry nebo ve skupinách. Drobné máky dobře rostou ve štěrkovité půdě mezi kameny a uplatní se především na skalkách. Velkokvěté máky jsou vhodné k řezu do váz, ale musíme je řezat jako ještě nerozvinutá poupata a řez na stonku namočit do vroucí vody. Zabráníme tím vyplavení latexu a prodloužíme životnost květů ve váze. Stonky a listy všech máků jsou jedovaté.