Okrasná zahrada na konci jara

Květinový záhon - afrikány, rozrazil, třapatky a další letničky
Květinový záhon, foto med

V květnu a v červnu přibývá tepla jarní druhy rostlin na zahrádce ustupují letním. Navíc všechno roste kvapem přímo před očima. Nejen užitková, ale i okrasná část zahrady volá po naší péči. Okrasná zahrada na konci jara se za naši péči odmění báječným vzhledem a pestrými barvami i vůněmi květů.

Sud s dešťovou vodou, foto TAM

S některými jarními rostlinami nemáme téměř žádnou práci, prostě se zatáhnou a znovu vykvetou napřesrok.. Jiné však potřebují naši pomoc. Nově vyseté a vysazené rostliny potřebují pravidelně zalévat. Nejlepší je pro ně měkká dešťová voda správné teploty, kterou zachycujeme do sudů stojících nejlépe pod okapem. Zavlažujeme hadicí s rozstřikovačem, nikdy nenecháme dopadat silný proud přímo na rostliny. Jemná vodní tříšť získá během kropení trochu času, aby se prohřála na teplotu, vhodnější pro vegetaci. Také dodáváme živiny a hubíme plevele.

Jarní cibuloviny po odkvětu

Tulipán – Darwin hybridy, foto med

Jarní cibuloviny, jakými jsou hyacinty, narcisy, řebčíky i většina tulipánů, již odkvetly. Abychom jejich cibule uchovaly pro další rok, musíme nechat jejich listy uvadat a schnout pomalu, a odstraníme je teprve tehdy, až úplně zežloutnou. Jedině tak rostliny v cibulích nastřádají dostatečnou zásobu živin. Totéž platí pro časné jarní nebo planě rostoucí drobné cibuloviny, jakými jsou sněženky, krokusy, bledule, ladoňky… Cibuloviny v trávníku proto při sekání objedeme a vynecháme. Cibule tulipánů, hyacintů a šlechtěných narcisů vyryjeme teprve, až jejich listy zcela odumřou. Ostatní ponecháme v zemi. Zatáhnou se a udělají místo letničkám a trvalkám.

Rododendrony a azalky

Rododendron, foto med

Většina odrůd rododendronů a azalek odkvétá do června. Zbavíme je všech odkvetlých květů, čímž podpoříme bohaté a hojné kvetení pro příští rok. Opatrně je vyštípneme i s kouskem stonku, protože zárodky nových poupat rok jsou přímo pod nimi. Také tím zabráníme tvorbě semen a rododendron vloží více energie do produkce nových poupat pro příští rok.

Trvalky na konci jara

Stračka ostrožka, foto med

Některé trvalky, jako např. stračky-ostrožky po prvním kvetení seřízneme. Docílíme tím, že rostlina vloží energii namísto do tvorby semen do opakovaného kvetení na podzim. Mnohé květiny budou při pravidelném odstraňování odkvetlých květů kvést mnohem déle. Vysoké trvalky potřebují větší oporu, aby se větrem nebo i vlastní tíhou nepolámaly. Různé opěrky si můžeme koupit v hobby marketech, nebo si je snadno vyrobit z latěk či prutů.

Popínavé rostliny

Popínavá vistárie, foto med

V tomto čase rostou Popínavé rostliny jako o závod. Tvarujeme je tak, že nové výhony vyvazujeme k opoře tak, aby nepřepadaly, ale jinak je necháme volně růst. Jsou-li příliš zahuštěné, trsy prořízneme. Růže již v této době neprořezáváme.

Živé ploty

Živé ploty z tisu, foto med

Na konci jara mají živé ploty mají období rychlého růstu. Po jarním střihu se snadno zotavily a tvoří množství mladých výhonů. Tisové a buxusové ploty prořezáváme za podmračného počasí. Přihnojujeme je hnojivem pro živé ploty přímo ke kořenům, jinak začnou hledat výživu v okolí na úkor dalších rostlin na zahradě.

Okrasné keře a růže

Tvarovaná forzýtie, foto med

Pokud jsme tak ještě neučinili, můžeme prořezávat na jaře kvetoucí okrasné keře, jako jsou forzýtie, kdoulovce, šeřík… Měli bychom být s řezem hotoví do konce května, jinak hrozí, že nové kvetoucí výhony pro další rok dostatečně nevyzrají a v zimě nebudou dost odolné a namrznou. Kontejnerované růže můžeme vysadit i v plném květu. Do vyhloubené jamky nasypeme zeminu pro růže a povrch zasypeme mulčem, který sníží odpařování vláhy. Růže poměrně rychle vyčerpávají z půdy živiny, proto potřebují přihnojovat. Hnojivo by mělo obsahovat zejména stopové prvky a hořčík.

Letničky a dvouletky

Letničky v truhlíku, foto med

Okrasná zahrada na konci jara znamená, že letničky a zejména balkonovky rostou v červnu ještě rychleji než v květnu. Substrát v truhlíku a jiných pěstebních nádobách obsahuje výživu pouze asi na šest týdnů. Po této době rostliny pravidelně přihnojujeme, aby hojně kvetly. Sejeme dvouleté květiny, jako např. chejr, zimní fialu, Hvozdík bradatý, měsíčnici a jiné druhy. Vykvetou nám napřesrok.