Kakosty známe jako luční květiny s modrými nebo červenofialovými květy. Právě ty byly základem pro šlechtění zahradních forem. Jsou příbuzné pelargóniím, ale mají větší využití, neboť kromě výsadby do truhlíků na balkony a na okrasné záhony jsou vhodné i do skalek a půdopokryvná odrůda také jako náhražka trávníku. K nejoblíbenějším patří Kakost krvavý.
Kakost (Geranium) je podle odrůdy buď trvalka, nebo jednoletka. V mírném pásmu roste této květiny na tři sta druhů. Mnoho velkokvětých botanických druhů roste po celé Evropě, ale také v Asii a severní Africe, a bylo z nich vyšlechtěno mnoho úchvatných hybridů. Například robustní trvalka Kakost krvavý (Geranium sanguineum), kultivar Max Frei má poměrně velké, tmavě růžové květy, které přitahují motýly, včely i obdivné pohledy kolemjdoucích! I listy kakostů s hlubokými zářezy jsou dekorativní, některé kultivary mají listy i dvoubarevné nebo panašované. Další ozdobou kakostů jsou jejich nápadné zobanité plody někdy nazývané čapí nůsky, které staří Řekové nazývali pro dlouhý „zobák“ géránion (jeřáb).
Odrůdy a kultivary
Kakost krvavý (Geranium sanguineum) vyžaduje nevysychavou půdu v polostínu. Květy má růžové až červenofialové. Kvete v červnu a červenci, dorůstá 25 cm. K. hnědočervený (G. phaeum) má menší květy. K. himálajský (G. himalayense) velké modré květy, výška 30 cm. Hodí se jako podsadba pod vyšší trvalky. K. dalmatský (G. dalmaticum) a K. sivý (G. cinereum) jsou vhodné k osázení přenosných nádob a do skalky. K. černooký (G. psilostemon) má květy purpurové. Do podrostu se hodí K. Endressiův (G. endressii), K. oddenkatý (G. macrorhizum) i K. nádherný (G. x magnificum). Kvetou v odstínech růžové, modré, fialové i bílé. Ke vyšším kakostům patří G. meeboldii se světle fialovými květy, G. platypelatum s modrými a na podzim krásně zbarvenými listy,či K. lesní (G. sylvaticum) s květy růžovými. Podzimní vybarvení listů má K. krvavý (G. sanguineum), K. mandžuský (G. wlassovianum) , K. skvrnitý (G. maculatum) a kriticky ohrožený druh K. madeirský (G. maderense).
Kam se hodí jaký kakost
- Kakosty pro květinové záhony: Kakost vznešený (G. magnificum) má výšku 60 cm, kvete v červnu až červenci fialovými květy; Kakost himálajský (G. himalayense), dorůstá asi 40 cm, barva květu je fialově modrá; Kakost černooký (G. psilostemon) výšky až metrové a purpurové barvě květu.
- Kakosty jako náhrada trávníku: Kakost oddenkatý (G. macrorhizum), výšky 25 cm, kvete v červnu až červenci růžovými květy; Kakost uzlinkatý (G. nodosum), výšky 25-50 cm, kvete od května do barvou květu lila nebo růžová; Geranium x magnificum má barvu květu fialovou; G. x cantabrigiense růžovou.
- Skalkové kakosty: Kakost krvavý (Geranium sanguineum) má výšku 10-25 cm, kvete v květnu až srpnu růžově nebo červenofialově; Kakost popelavý (G. cinereum) výšky 15 cm, kvete od června do září lila nebo růžově.
Stanoviště
Zahradní kakosty jsou nenáročné květiny, podle odrůdy vhodné na nejrůznější stanoviště. Jen nemají v lásce příliš vysoké teploty. Můžeme si vybrat odrůdy do stínu i na plné slunce, do mokřadu, do štěrkové zahrady, anebo do nádob na balkony a terasy, případně i do závěsných košů.
Pěstování kakostů
Kakosty vysazujeme do vyhloubených jamek s nakypřenou půdou, kterou můžeme obohatit kompostem. Zeminu kolem rostliny upěchujeme a hned zalijeme. Sazenice by měla být ve stejné výšce jako v pěstební nádobě. Zálivka je normální, v době sucha vyšší, hnojíme jen kakosty pěstované v nádobách, a to během kvetení jednou týdně. Vyšší druhy pěstované na záhonech je třeba opatřit oporou. Většinu kakostů po odkvětu seřezáváme, některé druhy těsně nad zemí. Porost tak zhoustne a někdy opětovně pokvete. Průběžně odstraňujeme odumřelé výhonky a listy. Zimu většina vytrvalých kakostů přežívá bez problémů, proti holomrazům je můžeme zakrýt chvojím.
Množení
Kakosty množíme nesnáze dělením trsů, semeny anebo řízkováním.
Použití a přínos
Kakosty jsou ideálními trvalkami i pro stinné předzahrádky na severní straně domu. Na zahradě se uplatní v podrostu dřevin a kolem jezírek. Kakost krvavý je zase vhodný pro suché zídky a skalky. Půdopokryvné a stínomilné kakosty vysazujeme do společnosti Plicníků, Bohyšek, Bergénií, Čechrav a Udaten. Drobnější Kakosty se hodí pro pěstování v nádobách a do okenních truhlíků. Zajímavého efektu dosáhneme, jestliže kakosty vysadíme ve skupinách.