Ostálka, Cínie

cínie, ostálka, pestrobarevné květy
Ostálka, Cínie, Zinina elegans, foto med

Ostálka, Cínie patří k oblíbeným letničkám všech typů okrasných zahrad a předzahrádek. Ostálky kvetou celé léto, protože slunečné horké počasí nejlépe otevírá nádherné červené, žluté, bílé, fialové, růžové, ale i zelené květy. Za přílišného vlhka je tomu právě naopak, cíniím se v deštivém létu nedaří.

Ostálka, Cínie (Zinina elegans) je letnička a velkými kulovitými květy, dosahující výšky až 75 centimetrů. Můžeme si je předpěstovat již v předjaří, ale také je lze vysít přímo na záhon. Kvete z časných jarních výsevů v červenci a srpnu, z letních výsevů pak až v září. Ke správnému růstu potřebuje především slunce a úrodnou půdu.

Druhy a odrůdy

Ostálka, foto med

Existuje mnoho barevných druhů od bílé a žluté, přes fialovou, zelenou, karmínově růžovou až červenou barvu. Ostálka, Cínie zelená, Zinina envy upoutá pozornost pro květy v sortimentu letniček nezvyklou světlezelenou barvou. Je vhodná se do všech druhů vazeb jako nenásilný a se všemi pestrými barvami ladící doplněk. Z pěstitelského pohledu jde o odrůdu vhodnou do všech oblastí. Je zajímavá nejen zbarvením, ale i kompaktními květy o průměru 7 až 8 cm (řadí se tedy mezi velkokvěté, jiřinkokvěté). Odrůda Pepermint Sticks se může pochlubit zajímavým žíháním okvětních lístků. Patří do skupiny pomponkovitých. Zinina Caroussel je zajímavá dvoubarevnými květy – okraje jsou lemovány odlišnou barvou než zbytek okvětních lístků.

Stanoviště

Ostálka, Cínie, foto med

Ostálky milují slunce, výživnou a výhřevnou půdu, ale jinak jsou poměrně nenáročné. Při volbě nevhodného stanoviště rostliny snadno hynou následkem napadení houbovými chorobami.

Pěstování ostálek, cínií

Cínie, Zinnia, foto med

Cínie vyséváme do skleníku nebo množáren za okna v březnu či dubnu na povrch substrátu, mladé semenáčky pak přepichujeme po jedné rostlině do malých sadbovačů a na venkovní záhony je vysazujeme od druhé poloviny května (rostliny jsou citlivé na mráz). Přímo na záhon lze tyto letničky vysít v dubnu a květnu, což většinou snášejí lépe, neboť jim neprospívá porušení kořenového systému při přesazování. Ostálky ale můžeme vysít také v červnu – v tom případě pokvetou na podzim. Cínie potřebují dobrou propustnou půdou s dostatečnou zásobou živin, dostatečnou zálivku, občasné kypření půdy, pravidelné přihnojování a ochranu před větrem. Za tuto péči nás bude dlouhou dobu těšit krásnými velkými květy jak na zahrádce, tak i ve váze. V deštivém létu se jim ale dobře dařit nebude při sebelepší péči, protože jim vytrvalé deště ani chlad nesvědčí. Tehdy málo kvetou a celkově nevypadají hezky.

Množení cínií

Ostálky, Zinnia, foto med

Po odkvětu na konci léta sbíráme semínka, která na jaře vyséváme do pěstebních nádob.

Použití a přínos

Ostálka se v okrasné zahradě nejlépe uplatní ve společnosti dalších vyšších letniček a trvalek. Upoutá svou pestrostí i zajímavým velkým květem. Všechny její odrůdy zajímavě oživí aranžmá letních a podzimních kytic.