Jak léčit vracející se afty v ústech

Šalvěj je dobrá na léčbu aftů v ústech
Jak léčit vracející se afty v ústech, foto med

Afty jsou jedním z nejčastějších onemocnění ústní sliznice – objevují se v podobě vřídků na vnitřní straně tváře, patře nebo na jazyku. Každý třetí člověk se s nimi nejméně jednou za život setká, ale spíše opakovaně, neboť afty se k naší nevelké radosti často vrací. Další zápornou vlastností tohoto neduhu je, že se u mnohých postižených stává na jeden typ léčby rezistentní. To znamená, že je nutné léčbu střídat.

Heřmánek, foto med

Vznik aftů může signalizovat, že něco v našem organismu není v pořádku, a to počínaje nedostatkem vitamínu skupiny B, C  a železa, konče sníženou imunitou, která často doprovází závažnější onemocnění. Afty může vyvolat i jen malé poranění ústní dutiny – například škrábnutí slaným bramborovým lupínkem, kousnutí se do tváře nebo nějaký ostrý pokrm – kdy naše obranné látky vyvolají přehnanou imunitní reakci. Afty častěji postihují lidi mladší třiceti let, ženy, kuřáky, osoby s rovnátky nebo zubními protézami a především ty, kteří mají zlozvyky v podobě kousání si tváří, rtů nebo jazyka.

Formy aftů

Lehká forma postižení afty – bělavý nebo žlutý vřídek oválného nebo kulatého tvaru nepřesahující jeden centimetr a červeně ohraničený – se zhojí nejpozději do 14 dnů a nezůstávají po něm jizvy. Středně těžkou formu zastupuje silně bolestivý, oválný a více než centimetr velký vřed v ústech nebo na jazyku. Hojí se nejméně šest týdnů a zůstává po něm zjizvená tkáň. Nejtěžší forma má podobu velkého množství drobných, 1–2mm vřídků, které na ústní sliznici velmi rychle vzniknou a splynou do větších shluků. Provází je silné bolesti a často i zvýšená teplota. Pacient má problémy nejen s jídlem, ale i s pitím, někdy i s mluvením. Při těžkých formách bychom rozhodně měli vyhledat lékaře.

Co dělat a co nedělat při postižení afty

Šalvěj, foto med
  • Po celou dobu výskytu aftů bychom se měli vyvarovat konzumaci dráždivých kořeněných, ostrých nebo smažených jídel, pokrmů typu chipsů, solených arašídů, paprik, kyselých okurek, citrusů a džusů. Nedoporučuje se také žvýkačka, sladkosti, ani káva. V žádném případě bychom neměli kouřit.
  • Měli bychom zvýšit přísun denní dávky vitamínů skupiny B (B komplex, thiamin, aj.), vitamin C pro rychlejší hojení sliznice a železa. Úzkostlivě dodržovat hygienu ústní dutiny a používat měkký zubní kartáček, který po dobu onemocnění dezinfikujeme po uzdravení raději vyměníme za nový.
  • Pokud nás afty silně bolí, můžeme si jako rychlou pomoc vyrobit kostky ledu z odvaru ze šalvěje a ty pak cucat.

Výplachy úst

Ústa postižená afty často vyplachujeme odvary z léčivých bylin, které je zklidňují, dezinfikují a hojí. Vhodný je především výplach vychladlým odvarem z heřmánku a ze šalvěje. V lékárně dostaneme i extrakty z těchto bylin nebo speciální bylinné ústní vody, poměrně účinný je výtažek ze šalvěje Florsalmin.

Netřesk

Skalnička Netřesk sempevivum armenum, foto med

Netřesk Sempervivum) je xenotropní rostlina, kterou můžeme běžně vidět v přírodě na skalách, v zahradách na skalkách. Odedávna se pěstuje jako léčivá rostlina, jejíž šťáva používá na popáleniny a hojení drobných ran i bradavic. Netřesk ale nikdy nesmíme vařit, ani míchat s lihem – užíváme ho samotný nebo naložený ve kvalitním oleji. Afty netřeskem hojíme tak, že žvýkáme jeho listy a na výplachy úst nakapeme šťávu do sklenice s vodou a kloktáme 2x denně.

Třapatka nachová

Třapatka nachová, Echinacea purpurea, foto med

Třapatka nachová (Echinacea purpurea) vypadá jako fialová kopretina a má významné léčivé účinky. Ničí bakterie a viry, redukuje alergie a posiluje náš imunitní systém. Vyrábějí se z ní extrakty (ze sušených kořenů a nati) nebo šťáva (lisováním z čerstvé nati). Účinná je tinktura z Echinaceae. Vyrobíme ji tak, že 150 g květů a zelených lístků louhujeme v půl litru lihu 60% lihu. Necháme stát týden na slunci na okně a každý den lahvičku protřepeme. Pak scedíme přes pláténko a uchováváme v chladnu a temnu. Na afty užíváme 2x denně lžičku po dobu tří týdnů (i v případě vymizení aftů). Echinacea posílí náš imunitní systém a tvorbu aftů pomůže omezit. Po třech týdnech je nutné léčbu přerušit alespoň na měsíc.

Propolis na afty

Včelí úl – propolis, foto med

Propolis je látka, kterou sbírají sekrecí žláz obohacují specializované včel. Jeho úkolem je dezinfikovat a utěsňovat stěny úlu a povrch plástů. Propolis se rozpouští v lihu a má velmi silný antiseptický přípravek. Účinně léčí afty tak, že je nejprve znecitliví a pak rychle hojí. Při použití silně štípe, tento pocit ale rychle mizí. Propolis lze většinou získat přímo od včelaře a čistý líh v lékárně.