Jak pěstovat zahradní kopretiny

Množství bílých květů se žlutými středy Kopretiny velkokvěté
Kopretiny velkokvěté, foto med

Kopretiny na zahradě působí vesele i elegantně. Je vyšlechtěno velké množství odrůd a kultivarů, které mohou být bílé i barevné, jednoduché i chundelaté, metr a půl vysoké, nebo jen 20 centimetrů nízké, které se hodí i do skalek či truhlíků. Kopretiny jsou trvalky rostoucí v trsu a vyžadují od nás jen minimálně péče, za kterou se nám odvděčí krásnými květy, podle odrůdy od května až do konce léta. Neměly by chybět na žádné zahrádce.

kopretina Sněhurka
Kopretina Sněhurka, foto med

Kopretina (Leucanthemum) zahrnuje na desítky druhů rostlin z čeledi hvězdnicovitých. Název je odvozen od slov leukos (bílý) a anthemon (květina). V dřívější dobách byly kopretiny pro svou příbuznost s chryzantémami řazeny do rodu Chrysanthemum, což se již nepoužívá. Zahradní kopretiny vytvářejí podle odrůdy velké bílé (nebo žluté) květy se žlutým středem, které mohou jednoduché, poloplné nebo plnokvěté, a také jemně třepenité. Stonek je dužnatý, listy kopinaté se zubovitým okrajem.

Druhy a odrůdy

kopretina Česká píseň,
Kopretina Česká píseň , foto med

Kultivary kopretin se liší výškou, tvarem listů a rozdílnými květy, které jsou jednoduché, poloplné a plnokvěté, různých velikostí i barev.

žluté kopretin
Žluté kopretiny , foto med
  • Kopretina velkokvětá (Leucanthemum maximum) pochází z Francie a Španělska. Dorůstá až jednoho metru, má velké úbory, které měří až 15 cm v průměru. Kvete v červnu a červenci. Upřednostňuje slunečné polohy a lehké propustné půdy. Nesnáší zastínění. Množení semeny, vegetativně se množí dělením trsů. Z této kopretiny je vyšlechtěno mnoho kultivarů, např. plnnokvětá ‚Christine Hagemann‘ rozkvétá již v červnu; ‚Sněhová koule‘ s kulovitými úbory, které se objevují v červenci; velkokvětá ‚Brigitta‘ kvete od konce června až do srpna.
  • Kopretina podzimní (L. serotina, syn. Leucanthemella serotina) dorůstá až 150 cm a má velké úbory, které mohou být jak jednoduché, tak i plnokvěté. Kvete v září a říjnu. Kultivar ‚Sněhurka‘ množství úzkých okvětních lístků kolem dokola a žlutý střed; plnokvětá a žlutokvětá je ‚Broadway Lights‘.
  • K dalším zajímavým kultivarům bílé barvy patří např. ‚Crazy Daisy‘, jež má poloplné a nakadeřené okvětní lístky a výrazně žluté terče, kvete od června do srpna; plnokvětá ‚Aglaia‘ je mrazuvzdorná až do -35 °C; také mrazuvzdorná ‚Lacrosse‘ s velkými jednoduchými květy, jež mají část okvětních lístků srostlých a kvetou od května do srpna; střapatý a mrazuvzdorný ‚Old Court‘ má úzké a zvlněné okvětní plátky, kvete od června do července a dorůstá 75 cm; ‚Silver Moon‘ má jednoduchý květ, dorůstá 40 cm a kvete od dubna do konce léta. Kultivary žlutých kopretin mají různé odstíny, světle žlutá je ‚Broadway Lights‘ s jednoduchých květy a oranžovými terči, která kvete od dubna do srpna; žlutá je ‚Sunshine‘ s jednoduchými květy, která dorůstá 90 cm; plnokvětá ‚Esther Read‘ je vysoká okolo 60 cm.

Stanoviště

kopretina podzimní
Kopretina podzimní , foto med

Vyšlechtěným kopretinám se daří nejlépe na slunném stanovišti. Půda by měla být propustná a výživná, ale nikdy přemokřená, což tyto rostliny nesnášejí. Vysoké kultivary špatně odolávají silnějšímu větru a je nutné vyvazovat je k opoře. Na jednom stanovišti vydrží kopretiny nejdéle tři roky. Poté je přesadíme na nové stanoviště, přičemž můžeme trs rozdělit.

Pěstování

kopretina Esther Read
Kopretina Esther Read , foto med

Kopretiny vysazujeme na jaře nebo na podzim na květinové záhony nebo rabata. Sázet můžeme až do doby, dokud půda nepromrzne. Zeminu volíme propustnou, bohatou na živiny, nejlépe zahradní zeminu s přidáním kompostu a případně i kostní moučky, pak budou i bohatě kvést. Kopretiny nepotřebují pravidelnou zálivku, zavlažujeme jen v době většího sucha. Kořeny před vysycháním i před mrazem chráníme mulčovací kůrou. Druhým až třetím rokem musíme trsy rozdělit a rozsadit, to proto, že by jen omezeně kvetly a mohly by i vyhynout. Mnoho odrůd, když po odkvětu seřízneme, budou remontovat (znovu rozkvetou). Na podzim po odkvětu kopretiny seřízneme až u země. Odrůdy náchylné k namrzání, přikryjeme na zimu chvojím a ob rok je rozsadíme.

Množení

kopretina Old Court
Kopretina Old Court , foto med

Kopretiny na jaře množíme dělením trsů, nebo jarním či podzimním výsevem semen do skleníku či pařeniště.
dělením trsů

Použití a přínos

Zahradní kopretiny jsou vhodné k pěstování na téměř každé zahradě, i do přenosných nádob na terasu. Skvěle vypadají na květinových záhonech spolu s výrazně barevnými květinami, například Kohoutkem chalcedonským, Floxy, Plamenky, Lupinou – Vlčím bobem, ostrožkou, zvonky či Lliliemi apod. Kopretiny dlouho vydrží ve váze, kde je můžeme aranžovat s barevnými letními květinami.