Pokládání kobercového trávníku

Pokládání kobercového trávníku na zahradě u domu
Pokládání kobercového trávníku, foto Hela

Dokonalý trávník získáme nejrychleji, když položíme hotové trávníkové drny. Tento způsob sice není nejlevnější, zato mnohem praktičtější než pěstování trávy ze semen a výsledek vidíme hned. Trávník z drnů také vyžaduje méně počáteční péče. Pro tuto pokládku je vhodnou dobou podzim a časné jaro. Pokládání kobercového trávníku si objednáme až poté, co připravíme povrch půdy, jinak by mohl začít uvadat.

Pásy trávníku koupíme v zahradnictví – vysetý speciální drn pro trávníky je velmi kvalitní, kdežto z drnů, které bychom seřízli někde na louce, můžeme se dočkat mizerného trávníku plného plevelů. Kobercový trávník je speciálními stroji odříznut i s potřebným drnem a smotán do rolí, ve kterých je dodáván. Cena se uvádí za metr čtvereční zpravidla platí, že čím větší plocha, tím nižší cena. Trávníkové pásy pokládáme na předem upravenou zeminu.

Příprava povrchu

Jak se připravuje půda pro výsev trávníku, píšeme ZDE. Připravenou půdu pevně udusáme a uhrabeme tak, aby byla rovná a nebyly na ní žádné hrbolky nebo výmoly. Rozhodíme pár granulí kombinovaného hnojiva, aby měl drn dobrý začátek. Vyznačíme plochu, kterou chceme drnem vyložit kolíky a provázky, v případě nepravidelných tvarů můžeme použít zahradní hadici, provázek anebo linie vysypeme pískem.

Pokládání drnů

Pokládání kobercového trávníku, foto archiv

S kladením trávníku začneme u rovného okraje, drny pokládáme vždy v přímém směru. Položíme první pás koberce tak, aby mírně přesahoval předpokládaný okraj trávníku. Pak na něj položíme prkno, aby se čerstvě položený trávník nepoškodil. Další pás drnu položíme podle prvního tak, že okraje přirazíme hráběmi co nejblíže k sobě. Zajistíme tak hezký vzhled a maximální provázání kořínků. Spoje střídáme jako u cihlové stěny. Takto pokryjeme celou plochu. Podél spojů opatrně nasypeme mezi drny písčitou zeminu, aby se drny snáze spojily. Trávník pak převálcujeme válcem nebo přimáčkneme šlapacím prkénkem. Než začneme odřezávat kraje, počkáme jeden nebo dva dny, aby se ukázalo, zda se položený pás případně nesrazil. K zarovnání okrajů použijeme zarovnávač okrajů nebo rýč. Aby byly hrany rovné, natáhneme provázek.

Trávník s oblými tvary

Kontury nepravidelných tvarů budoucího trávníku si nejprve vyznačíme na již položenou plochu přibližného tvaru. Oblouk nebo kruh vytvoříme tak, že do trávníku zarazíme kolík, ke kterému přivážeme provázek potřebné délky. Volný konec přivážeme k plastovému květináči, který má vespod otvor nebo proděravíme PET láhev. Nádobu naplníme pískem. Natáhneme provázek a pískem vyznačíme oblouk. Poté zarovnávačem okrajů nebo rýčem odkrajujeme přebytečné drny trávníku.

Po pokládce

Položený trávník, foto med

Položený trávníkový koberec musíme opatrně urovnat drátěným koštětem, aby se odstranily uvolněné zbytky. Potom trávník důkladně zalijeme. Na položený kobercový trávník můžeme již po několika dnech opatrně šlapat, ale plně ho využívat, například ke sportu, lze nejdříve za necelý měsíc. Celou dobu průběžně zavlažujeme. První sečení pokládce by mělo být, jakmile délka stébel přesáhne osm centimetrů. Dbáme na to, aby nože sekačky byly dost ostré, aby nevytrhly nedostatečně zakořeněné pásy trávy. Výška trávníku po prvním sečení by měla být asi čtyři centimetry.