Opravy zahradních jezírek

zajímavý oblouk nad zahradním potokem, porostlý trávou a zevnitř vyložený zrcadlovou mozaikou
Opravy zahradních jezírek, foto med

Že v létě klesá hladina vody v jezírku či jiných vodních nádrží v zahradě, je normální. Ve velkých vedrech může být pokles až čtyři centimetry za měsíc. Když ale hladina vody klesá rychleji, spíše to napovídá na prasklinu nebo trhlinu v plášti nádrže. V takovém případě musíme zasáhnout, abychom zachránili ryby a vodní rostliny. Jak na opravy zahradních jezírek?

Jezírko, foto med

K opravám zahradních jezírek přistoupíme ihned po zjištění závady. Malou trhlinu, kdy vody neutíká příliš rychle, můžeme provizorně řešit pravidelným doplňováním vody hadicí. Dlouhodobě nebo při větších závadách toto opatření nevydrží, neboť se okolí jezírka či jiné vodní nádrže začne příliš zamokřovat a voda bude kalná.

Příčina vzniku trhlin v betonové nádrži jezírka

Vodní nádrž v zahradě, foto med

Trhlina se v betonové nádrži může objevit i z důvodů, které jsme nezavinili, jednou z takových příčin je pohyb podloží. Také mohl mít použitý beton nesprávné složení, případně plocha pro vodní nádrž neměla pevné základy. Ať už tomu bylo jakkoli, budeme muset trhliny opravit. Předtím ovšem přemístíme rybky do co největších plastových věder, a rostliny dočasně umístíme do nádob s vodou.

Oprava trhlin v betonové nádrži zahradního jezírka

japonské jezírko, foto med

Odčerpáme vodu a prázdnou betonovou nádrž pečlivě vyčistíme. Jsou-li na stěnách řasy, odstraníme je kartáčem, případně použijeme odpovídající chemii. Poté si připravíme vodotěsný, rychle tuhnoucí cement (např. MAXPLUG, což je hydraulická malta s rychlým tuhnutím pro utěsňování výronů vody pod tlakem) nebo jiný vodotěsný prostředek na opravu betonu. Všechny trhliny touto hmotou vyplníme. Opravenou nádrž můžeme na závěr natřít hydroizolačním nátěrem na beton (např. Betex, Izoban…). Jiným řešením je vnitřek nádrže vyložit jezírkovou fólií. Do opravené nádrže napustíme vodu, pár dní ji necháme odstát a pak do ní vrátíme rostliny  a ryby.

Oprava protržené fólie v jezírku

Zahradní jezírko, foto med

Jezírkové fólie mají rozdílnou kvalitu a z toho vyplývá i jejich trvanlivost. K nejpoužívanějším patří např. Aquaplast nebo kaučuková fólie. K vyložení zahradního jezírka by každopádně měla být silnější než 1 mm. Poškozenou málo odolnou polyetylénovou fólii neopravujeme, raději ji nahradíme fólií kvalitnější, např. z PVC nebo z butylu. Pro tento druh fólií také trh nabízí opravné soupravy. Soupravy zpravidla obsahují návod k použití. Zpravidla obsahují kus jezírkové fólie, vodotěsné lepidlo a špachtli na rozetření lepidla. Postupujeme tak, že nádrž vyprázdníme pod úroveň poškozeného místa. Odstřihneme odpovídající velikost záplaty (nejméně dvojnásobek velikosti díry). Záplatu i okolí díry očistíme lihem, podle návodu naneseme lepidlo a díru zalepíme. Vyhlazením odstraníme vzduchové bublinky a opravované místo zatížíme. Po dokonalém vytvrzení lepidla (viz návod), napustíme vodu. Necháme ji pár dní odstát a pak do jezírka vrátíme rostliny a ryby.