Granátové jablko pro zdraví a recepty na jeho přípravu

rozkrojené granátové jablko . rubínová semínka
Granátové jablko pro zdraví a recepty na jeho přípravu, foto med

Granátové jablko je u nás dosud poněkud exotické ovoce s korunkou o velikosti pomeranče. Kůru má zlatočervenou a uvnitř jsou v ochranných blánách rubínově červená semínka velikosti podobné rybízu. Kůra i vnitřní blány jsou hořké, je nutné je odstranit. Granátovník, na kterém tato jablka rostou, si můžeme sami vypěstovat, nejlépe ve velké přenosné nádobě.

Strom Granátovník obecný neboli marhaník, foto med

Granátovník obecný neboli marhaník (Punica granatum) se vyskytuje v přírodě jako rozložitý keř nebo strom dorůstající pěti metrů. Pochází z Orientu a lahodnou chuť plodů dokazuje i to, že granátová jablka byla zasvěcena bohyni Afrodité. Kromě plodů se z granátovníku využívají i listy pro přípravu čaje, kůra a slupky plodů pro výrobu barviva, zvláště pro barvení orientálních koberců, a tvrdé, žluté, kvalitní dřevo pro řezbářské účely.

Pěstování

Granátová jablka na stromě, foto med

Můžeme si zkusit granátovník vypěstovat. Vybereme hodně zralý plod, semena i s dužinou necháme dva dny kvasit ve vlažné vodě, pak odstraníme dužinu, opláchneme a ihned vysazujeme. Teplota by měla být okolo 20 – 25 °C, zemina kyselejší (vápník nesnáší). Semenáčky přepichujeme do pěstebních nádob. Po třech letech můžeme sazenice začít tvarovat buď do tvaru keře nebo stromku s korunkou. V optimálních podmínkách se dočkáme prvních jablíček po šesti až sedmi letech, o nějakých velkých výnosech se však mluvit nedá.

Výživová hodnota a léčivé účinky

Rubínová semena granátových jablek, foto med

Zrnka granátového jablka obsahují velké množství flavonoidů, železa, sodíku, draslíku a vápníku. Z vitamínů jsou bohatě zastoupeny C, B a A. Dále obsahují množství kyseliny ellagové. Podle nejnovějších studií má šťáva z granátových jablek léčivé účinky účinně zpomaluje zhoubné procesy některých druhů rakovin (prostaty a prsu), pomáhá i při problémech s krevním oběhem, kardiovaskulárními chorobami, zlepšuje potíže spojené s anginou pectoris. Zklidňuje artritidou, preventivně působí proti vzniku osteoporózy. Jedlé části působí projímavě, výluh z blány a slupek naopak léčí průjem.

Granátová jablka v kuchyni

Plody nejčastěji konzumují čerstvé, a to dužnina i s jadérky, nebo se pije z nich vylisovaná šťáva a nápoje z ní. Známý je sorbet (šerbet) – limonádu z granátového jablka. Jablko rozporcujeme a dužninu vyloupeme prsty. Pokud tak učiníme pod vodou, vyplavou blány na povrch a snadno je odstraníme. Pozor! – šťáva barví a špatně se odstraňuje.

Menu

Překrm: Krevetový salát s granátovým jablkem

Ingredience: 1 balení krevet (asi 500 g), olej, ledový salát, 1 granátové jablko, lžíce vinného octa, drcený pepř, kmín, hořčičná a sezamová semínka, sůl.

Granátové jablko, foto med

Příprava: Na oleji na pánvi jemně opražíme sezamová a hořčičná semínka, kmín a pepř. Vložíme krevety a osmažíme ze všech stran až získají onu typickou růžovou barvu. Granát vyloupeme, polovinu dáme stranou a druhou odšťavníme. Šťávu smíchanou s octem a solí vlijeme na krevety a krátce podusíme. Na talíře rozdělíme listy salátu, na ně vložíme krevety, přelijeme je omáčkou a posypeme celými granátovými zrnky.

Polévka: Granátová

Ingredience: 1 litr kuřecího nebo zeleninového vývaru, 2 granátová jablka, kousek másla nebo olej, 1 cibule, půl pórku, lžíce hladké mouky, 1 lžička skořice, nastrouhaná kůra z citrónu, sůl, pepř, kudrnka nebo pažitka.

Příprava: Drobně nakrájenou cibuli a pórek osmažíme, přidáme mouku a uděláme cibulovou jíšku. Zalijeme ji horkým vývarem a dobře rozmícháme. Vyloupeme granátová jablka, trošku si jich dáme stranou na ozdobu, ostatní dáme do polévky. Okořeníme skořicí, citrónovou kůru, pepřem, osolíme a vaříme. Nakonec polévku ozdobíme zbylými zrnky granátu a zelenou kudrnkou nebo pažitkou.

Hlavní jídlo: Pečené kuřecí paličky s granátovou omáčkou

Ingredience: 1 kg kuřecích paliček (spodní část stehen), olej, sůl, barevné nebo steakové pepře. Omáčka: 1 cibule, 1 granátové jablko, hrstka rozinek, ostrouhaná kůra z citronu, olej, 100 ml bílého vína, lžička cukru.

Granátové jablko, foto med

Příprava: Kuřecí paličky osolíme, opepříme u upečeme v troubě, aby měly kůrčičku. V mezičase připravíme omáčku: nadrobno nakrájenou cibuli necháme zesklovatět, přidáme cukr, který necháme zkaramelizovat. Zalijeme vínem, případně i několika lžícemi vývaru nebo vody, ochutíme strouhanou kůrou, solí, pepřem a přidáme vyloupané granátové jablko a rozinky. Na malém plaménku vaříme 20 minut. Na talíře rozdělíme pečené stehýnka a přelijeme je granátovou omáčkou. Podáváme v bramborovými kroketami nebo hranolky.

Dezert: Parfait z granátového jablka

Ingredience: 1 velké granátové jablko, 3 vejce, 1 lžíce želatiny, 100 g cukru, 100 ml vody, šťávy z půlky citrónu, 125 ml šlehačky. Na ozdobu zbytek šlehačky (125 ml), vanilkový cukr, případně nahrubo nasekané pražené mandle.

Příprava: Vyloupaná zrnka z granátového jablka odšťavníme, abychom získali asi 150 ml šťávy. Několik zrnek si necháme na ozdobu. Žloutky ušleháme s vodou, vmícháme do želatiny s cukrem a za stálého míchání zahříváme, dokud se cukr nerozpustí, přičemž se směs nesmí vařit. Odstavíme ze sporáku a vlijeme šťávu z granátového jablka s citrónovou šťávu. Necháme vychladnou. Z bílků ušleháme tuhý sníh, který vmícháme do želatinové hmoty. Naservírujeme do misek a na 4-5 hodin dáme vychladit do ledničky. Ušleháme šlehačku, přidáme vanilkový cukr a ozdobíme jí jednotlivé misky. Šlehačku nakonec posypeme praženými mandlemi a zrnky granátového jablka.