Bílé květy řebříčků známe z přírody již od dětství – roste všude kolem, na každé louce, i v trávníku u domu, kde mu nevadí mu ani pravidelné sečení. Podíváme-li se na květ řebříčku zblízka, zjistíme, že je vlastně krásný. A což teprve vyšlechtěné odrůdy jako například Řebříček – Achillea Summer Pastels, které se pěstují na zahradách v široké škále barev. Barevné řebříčky jsou pěkné trvalky, které nepotřebují téměř žádnou péči.
Řebříček obecný (Achillea millefolium) je vytrvalá rostlina, která u nás běžně roste. Z plazivého oddenku vyrůstají přímé a hustě olistěné lodyhy o výšce 25 – 80 cm. Listy jsou střídavé, zprvu vlnatě chlupaté, později lysé. Květenství tvoří chocholičnatou latu z mnoha drobných úborů bíle až růžově zbarvených. Vnitřní květy jsou žlutavé. Plody jsou stříbrošedé nažky. Kvete od června do září. Má léčivé účinky. Latinské jméno Achillea dostal podle řeckého hrdiny Achilla, který jeho lístky přikládal v trojské válce na krvácející rány svých druhů.
Druhy a odrůdy
Řebříček Summer pastels je směs osiva, která obsahuje rostliny s květy žlutými, oranžovými, růžovými i tmavě červenými, tedy barvy, které bychom u řebříčků skutečně nečekali. Rostlina má vzpřímený vzrůst a pevné stonky střídavě olistěné šedozelenými podlouhlými peřenodílnými listy. Drobné úbory jsou sestaveny v hustých plochých chocholících, které zakončují téměř nevětvené lodyhy. Květenství mívá asi 10—15 cm. Celá rostlina výrazně aromaticky voní, zvláště když o ni zavadíme. Kultivar Coronation Gold je nižší a ranější; Goldplatte má velké chocholíky; Parker je pozdější, robustnějšího vzrůstu.
Stanoviště řebříčku
Nejlépe se řebříčku daří na slunném stanovišti. Vydrží mnoho let na jednom místě.
Pěstování
Řebříček sázíme na vzdálenost 50—60 cm. Na půdu je tento druh nenáročný, nejlépe se však daří v propustné zahradní půdě. Ani na pěstování nemá žádné nároky a snáší i poměrně velké sucho, proto ho můžeme pěstovat i na chalupě či na chatě, kam jezdíme nepravidelně. Je to hezká a vděčná trvalka pro smíšená rabata a pro volné skupiny, nejlépe přírodního charakteru. Chorobami ani škůdci řebříček také netrpí. Květy barevných řebříčků v průběhu vývoje mění barvu. Mladé, čerstvě rozvité mají jasné výrazné barvy, postupně barvy světlají a blednou. Jedna rostlina, na které jsou květy v různých fázích vývoje, působí velice dekorativně.
Množení
Řebříček množíme dělením, nejlépe v dubnu až květnu, popřípadě i v září. Můžeme ho také řízkovat.
Použití a přínos
Řebříček se hodí k řezu, květy dlouho vydrží ve váze a mohou se též sušit a použít k trvanlivým výzdobám i do přírodně laděných aranžmá. Listy a květy Řebříčku obecného čistí krev, pomáhají při nachlazení, horečce, žaludečních i střevních potížích, silice řebříčku se používají do vonných koupelí, květy zase k barvení příze.