Růže patří k nejkrásnějším květinám a bylo by škoda, kdyby nám během zimy vymrzly. Péče o růže před zimou je nutná zvláště u citlivých druhů jako např. růže na kmínku, roubované nebo růže pěstované v přenosných nádobách. Při nesprávné péči je totiž ohrožují i různí škůdci a choroby. Pokud si tedy chceme užívat půvabu a vůně růží i v další sezoně, měli bychom jim poskytnout ničím nerušený zimní odpočinek.
V průběhu teplejšího počasí můžeme i v listopadu vysadit prostokořenné růže. Jakmile začne mrznout, budeme muset tyto práce odložit až na jaro. Než je zasadíme, odstraníme jim slabé postranní výhony. Také kořeny zkrátíme, a to až ke zdravému dřevu. Po výsadbě nahrneme kolem růže kopeček půdy anebo použijeme speciální mulč na růže. Řez růží ale odložíme až na jaro, nejlépe na březen.
Roubované růže
Nejprve na záhonu kolem vyšlechtěných růží odstraníme všechny opadané listy a suché větvičky. Většinou se v nich skrývají hmyzí škůdci a různé choroboplodné zárodky, kterým bychom tak pomohli přečkat zimu. Poté, co je záhon čistý, to znamená, že také odstraníme veškerý plevel, přikopčíme růže zeminou. Tu můžeme doplnit o vyzrálý kompost nebo dobře rozleželý hnůj. Tím, že zeminu navršíme kolem růží, ochráníme tak před namrznutím krček keříku. Toto místo je velmi citlivé, neboť právě zde je naroubovaná odrůda růže. Kdyby toto místo namrzlo, mohlo by se stát, že by roubovaná růže sice na jaře obrazila, ale už jen do své plané podoby.
Stromkové růže na kmínku
Stromkové růže na kmínku jsou na mráz ještě citlivější. Mnohé mají dva roubované krčky, z nichž jeden je těsně nad kořeny a před mrazem ho chrání vrstva zeminy, druhý nahoře, v místě, kde se kmínek rozvětvuje do koruny. Nejjednodušší ochrana před mrazem je ohnout korunky k zemi a zakrýt ji chvojím nebo zahradnickou textilií. V mírnějších oblastech můžeme korunku zabalit do prodyšné juty, kterou uvážeme kolem kmínku. Očekáváme-li větší mrazy, vycpeme jutovinu slámou a omotáme ji kolem kmínku.
Růže v nádobách
Růže, které pěstujeme v nádobách, které zdobí naši terasu, balkon nebo předzahrádku, ohrožuje především namrznutí kořenů, neboť většina přenosných nádob promrzá. Nemáme-li skleník nebo světlou bezmrazou místnost, kam lze rostliny umístit, budeme muset zateplit celou nádobu. To lze tak, že ji celou obložíme polystyrénem nebo slámou a jutou či agrotextilií a poté chráníme popsaným způsobem i rouby, korunu a kmínek. Také můžeme celou nádobou na zimu zakopat, neboť v půdě budou kořeny chráněné. Nezapomeneme zkrátit příliš dlouhé výhony, aby nádobu nepřevrátil silný vítr a také aby se kymácením ve větru neodhalovaly kořeny.