Úchvatný a uctívaný Tis červený

jehličnan Tis červený s červenými plody
Tis červený, foto med

Každá zahrada si zaslouží svůj neotřelý vzhled, který zaujme. Pokud přemýšlíte nad novým členem vaší rodiny okrasných stromů, možná vás zaujme lehce tvarovatelný Tis červený.

Tvarovaný tis červený, foto archiv
  • Tisy se obecně řadí mezi menší stromy nebo větší keře. Narazit na ně přitom můžeme převážně na severní polokouli. Zajímavý je fakt, že na určitých místech byl nebo dosud je uctívaný jako symbolická a kultovní dřevina. V případě, že u vás tento okrasný strom zvítězí a chceme ho pěstovat, jistě se hodí vědět i jedna zajímavost. Tis je nejstarší dřevina České republiky.
  • Důležitou vlastností tohoto stromu je fakt, že jeho dřevo je velmi ohebné. Z toho důvodu již od pravěku slouží k výrobě luků. Tis se řadí mezi jedovaté dřeviny, a proto z něj mohou mít lidé obavy. Ty jsou ovšem naprosto zbytečné. Jedovaté je totiž pouze dřevo a jehličí. A to pochopitelně nepojídáme.
  • Zajímavé jsou i plody, které mají krásně červenou barvu. Jejich obal chutný sladce a používal se jako návnada při odchytech ptactva. Uvnitř se dále nachází semeno, které je však bohužel také jedovaté.
  • Z výše popsaných důvodů může být tato dřevina nebezpečná pro vaše domácí zvířata. Ty by mohly kůru okusovat a způsobit si tak otravu. Na to je vždy pamatujme.

Tvarovaný tis červený

Tis-červený-Taxus-baccata, foto archiv

Tis červený, Taxus baccata „Summergold“ vyšlechtěný v Holandsku v roce 1968. Tato odrůda jde velice snadno tvarovat a snese i případné drobné chyby při tomto procesu. Roste spíše pomalu a počátkem léta dostávají jeho jehlice krásně žlutou barvu. Větve jsou vodorovně řezané a rozrůstají se dále do stran.

Náročnost na půdu

Výhodu tisu červeného lze spatřit v nenáročných půdních požadavcích. Za každých okolností se ovšem vyhýbejte kyselým substrátům. Aby dosáhl svého krásného zbarvení, doporučujeme umístění na slunné až polostinné stanoviště.

Pro více informací navštivte web www.okrasne-stromy.cz.