Venkovní LED osvětlení: poznejte jeho výhody

Osvětlení LED ve vile
Venkovní LED osvětlení, foto archiv

Světlo člověk potřebuje i venku. Ovšem venkovní osvětlení není stejné jako to, které používáme doma. Liší se především svou odolností. Venkovní osvětlení musí být odolné proti prachu, vlhkosti, ale i vodě, stejně jako proti mechanickému poškození. Snadno venkovní LED osvětlení poznáte tak, že se u něj uvádí stupeň krytí minimálně IP44. Přestože u starších typů světel se to příliš neřešilo.

Proč vsadit na venkovní osvětlení?

Venkovní osvětlení bazénu, foto archiv

Venkovní osvětlení vytváří jedinečnou atmosféru. Především v létě si chceme užívat s přáteli dlouhé chvíle na zahradě. Právě k takovým momentům patří venkovní osvětlení. Snoubí v sobě funkčnost a dekoraci. Nicméně venkovní osvětlení není univerzální a měli bychom rozlišovat, kam ho chceme zrovna umístit. Na osvětlení pergoly je vhodné úplně jiné venkovní světlo než třeba na osvětlení chodníku nebo příjezdové cesty.

Osvětlení příjezdové cesty a chodníku

Venkovní osvětlení schodů, foto archiv

Na osvětlení příjezdové cesty nebo chodníku jsou ideální obrysová světla. Slouží především k tomu, aby jemně osvětlila cestu, ale neosvětlovala příliš prostoru a tím ani neoslňovala. Většinou se taková světla instalují zhruba 30 centimetrů od okraje chodníku nebo cesty. Zvyšují bezpečnost a zároveň vypadají velmi elegantně. Doporučujeme je zkombinovat například s čidlem pohybu.

Osvětlení zahrady a stromů

Součástí větších zahrad jsou často také vzrostlé stromy a keře. Stejně tak jiné zahradní prvky, jako třeba skalky. Osvětlení stromů nebo jiných prvků v zahradě vytváří jedinečnou atmosféru. Je však důležité dbát na to, abyste takových světel neměli v zahradě až příliš. Potom hrozí, že jednotlivé osvětlené body splynou a ve vaší zahradě bude až příliš světla.

Osvětlení jezírka

Venkovní osvětlení jezírka, foto archiv

Při osvětlení jezírka zase dbejte především na takzvaný stupeň krytí. Záleží samozřejmě, jestli světlo chcete umístit přímo do vody, nebo někam na okraj jezírka. Pokud přemýšlíte o světle do vody, pak je důležité zvolit stupeň krytí IP68. Někam na okraj jezírka vám může stačit IP 44. Skvěle si s vodní hladinou pohrají různá světla, u kterých můžete měnit barvu, například RGB venkovní svítidla.

Vyzkoušejte venkovní solární světla

Nevýhodou venkovního osvětlení je především elektroinstalace. Ne všude je snadné přivést elektrické rozvody. Výhodným řešením jsou tak různá venkovní led solární světla, u kterých elektrorozvody řešit nemusíte. “Doporučuji jemná solární svítidla” dodává Mgr.art. Kristína Poržoltová z Kivvi architects. Solární světlo se během dne nabije a pak vydrží svítit klidně i celou noc. Další obrovskou výhodou je, že ušetříte za náklady, které v dnešní době nejsou malé.